2 min. czytania

Pracownicy odchodzą z firmy. Nie chcą pensji minimalnej!

pracownicy odchodzą
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
20 01 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Płaca minimalna w 2022 roku wynosi 3010 złotych brutto. Biorąc pod uwagę inflację, podwyżka choć znaczna, nie była spektakularna. Dla wielu pracodawców to jednak potężny wydatek. Skupiając się tylko na najsłabiej zarabiających, często zapominają o podwyżkach dla pozostałej części załogi. A potem zdziwienie – dlaczego pracownicy odchodzą z firmy?

Dlaczego pracownicy odchodzą z firmy?

Pułapkę płacy minimalnej najlepiej opisał nasz czytelnik pracujący przy obsłudze klienta w jednej z hurtowni materiałów budowlanych. W jego mieście, na południowym wschodzie kraju nigdy nie zarabiało się dużo. Przez lata był jednak zadowolony ze swojej pracy, choć ostatnio zauważył, że kolejni pracownicy odchodzą z firmy. Powód: pieniądze.

Od trzech lat zarabia 3600 zł brutto. „Dzisiaj to naprawdę mało. W ostatnich pięciu latach dostałem jedną symboliczną podwyżkę o 200 złotych. Szefowa tłumaczy, że nie może więcej, bo musi podnieść płacę pracownikom z minimalną, a to spora część załogi. Niedługo okaże się, że pracownicy zarabiający krajowe minimum mnie po prostu dogonią”. Swojego maila napisał w odpowiedzi na jeden z naszych artykułów o presji płacowej.

CZYTAJ TAKŻE: Presja płacowa level hard. Stażystka podpaliła sekretariat, pracownik pogryzł szefa

Kiedy płaca portiera goni płacę specjalisty

Absolutnie nie chcemy tutaj deprecjonować roli portiera, którego praca również jest odpowiedzialna i bardzo potrzebna. Na tym stanowisku pracuje wielu zaangażowanych ludzi, którzy zasługują na więcej niż pensja minimalna. Niemniej wielu z nich na pełnym etacie musi się zadowolić stawką 3010 złotych. To i tak dużo więcej niż pięć lat temu.

Przypomnijmy. W 2017 roku płaca minimalna wynosiła równe 2000 złotych. Teraz jest o 1/3 wyższa. Coroczne podnoszenie poprzeczki przez rząd generowało niemały wysiłek w wielu firmach. Z drugiej strony rosnące koszty życia uzasadniają podnoszenie płac. Źle się jednak dzieje, jeśli w firmie płace osób zarabiających minimalną krajową w ciągu ostatnich 5 lat wzrosły o ponad 33%, zaś pozostałych osób, w tym specjalistów zatrzymały się w miejscu lub nieznacznie drgnęły np. o 10-15%. Eksperci potwierdzają – kiedy nożyce wynagrodzeń się zaciskają, a różnica między najsłabiej wynagradzanymi pracownikami a specjalistami się gwałtownie zmniejsza, u wielu ludzi rodzi się frustracja. Gwałtownie spada wydajność pracy. Odpowiedź na pytanie „dlaczego ludzie odchodzą z firmy” wydaje się oczywista. Nasz czytelnik podjął decyzję. Intensywnie szuka innego zajęcia. Jest już „po słowie” z właścicielem konkurencyjnej hurtowni.

To będzie trudny rok na rynku pracy

Lepiej nie będzie – wieszczą ekonomiści i mają ku temu solidne podstawy. Galopująca inflacja prędko się nie zatrzyma. Coraz wyższe ceny będą nakręcały presję płacową. Jeśli podwyżek nie będzie, zacznie się bardziej niepokojące zjawisko niezadowolenia pracowników. Efekt: zaczną wkrótce szukać alternatywy dla obecnego miejsca zatrudnienia.

Eksperci do spraw HR podkreślają, że stanem idealnym jest równomierna waloryzacja funduszu płac w przedsiębiorstwie. Podwyżki spowodowane wzrostem płacy minimalnej, nie mogą być jedynymi. W przeciwnym razie trzeba się liczyć z odpływem kadry, a na to, na obecnym rynku pracy nie można sobie pozwolić.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
07 02 24

Żabka poza Polską. Stworzy sklepy stacjonarne za granicą?

Żabka planuje ekspansję za granicą. Pierwszym krokiem jest nowa jednostka. Utworzona właśnie Żabka International ma zajmować się rozwojem…
żabka

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier