Z tego artykułu dowiesz się:

Mimo informacji o przypływie uchodźców do Polski są firmy, które notują odwrotny trend. - W ciągu jednego dnia straciliśmy cztery osoby – mówi jeden z przedsiębiorców. Niektórzy pracownicy z Ukrainy już zdecydowali - wracają do ojczyzny. Podają różne powody.

Pracownicy z Ukrainy – niektórzy podjęli już decyzję

Pracownicy z Ukrainy stanęli przed bardzo trudną decyzją. W czwartkowy wieczór spotkaliśmy się z Sierhijem. Pochodzi z okolic Zaporoża. Czterdziestodwuletni mężczyzna już podjął decyzję. - „Rano poinformowałem pracodawcę, że wracam na Ukrainę. Tam została moja żona i dziecko. Wolałbym, żeby to oni byli w Polsce, a ja tam. Nie umiem znaleźć sobie miejsca” – mówi. Przyznaje, że najgorsze jest to, że nie zawsze może się do nich dodzwonić. Dla jego pracodawcy to konkretny problem bowiem Sierhij jest betoniarzem-zbrojarzem, który w Polsce zdobył doświadczenie i świetnie radzi sobie z obowiązkami. To mocno deficytowy zawód. O dobrego pracownika jest bardzo trudno.

W czwartkowe popołudnie dziennikarz jednej ze stacji radiowej rozmawiał z ukraińskim kierowcą, wyjeżdżającym z Polski. Na pytanie, co dalej – odpowiada „wojsko”… Takich historii są dziś setki. Za każdą kryje się ludzka tragedia.

CZYTAJ TAKŻE: Co firma w razie potrzeby musi oddać armii?

Część specjalistów odejdzie

Nie wiadomo ilu pracowników z obecnego ok. miliona Ukraińców, legalnie pracujących w Polsce, zdecyduje się na powrót do domu. Trudno nawet szacować, bowiem dla każdej z tych osób to najprawdopodobniej najtrudniejsza decyzja w życiu.

Pracodawcy przyznają, że najgorsze jest to kiedy tracą specjalistów. - Trudno spodziewać się, że wśród uchodźców, których fala spodziewana jest w Polsce, znajdziemy kogoś idealnego w miejsce tych, którzy odchodzą – przyznają pracodawcy. . - Na sześciu zatrudnionych, czterech dziś się z nami pożegnało – informuje jeden z przedsiębiorców.

Problem pojawia się za każdym razem, kiedy z dnia na dzień odchodzą specjaliści. Rzecz jasna w obecnej sytuacji, pracodawcy ze zrozumieniem podchodzą do tych decyzji. W firmach powstaje jednak luka, trudna do wypełnienia.

Napływ uchodźców – nowi pracownicy z Ukrainy

Z drugiej strony do Polski już napływają uchodźcy. Wczoraj w Magazynie Firma pisaliśmy o tym ilu uciekinierów z Ukrainy może dziś „wchłonąć” polski rynek pracy. W pierwszej kolejności na pracę mogą liczyć osoby z fachem w ręku, z doświadczeniem, szczególnie w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Nie stanie się to oczywiście od razu, jednak warto pamiętać, że prawo maksymalnie upraszcza procedurę zatrudnienia uchodźców wojennych w Polsce. Kluczowe jest jednak to, by taka osoba posiadała status „uchodźcy”, czyli przeszła całą niezbędną procedurę związaną z otrzymaniem schronienia na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

EDIT: Jak podał w piątek rano korespondent TVN24 z polsko-ukraińskiego przejścia granicznego, wśród uchodźców spotykane są głównie kobiety i dzieci. Mężczyźni, szczególnie w wieku poborowym, są zatrzymywani przez służby graniczne na terytorium Ukrainy.

To Cię zainteresuje

01 06 23

Obniżony VAT na odzież dziecięcą. Unia już rok temu dała zielone światło. Polska z tego nie korzysta

W ostatnim czasie ożywiła się dyskusja wokół obniżenia stawki VAT na odzież i obuwie dla dzieci. Eksperci nie…
obniżony VAT

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Papier toaletowy będzie coraz droższy. Przez unijne przepisy tańsze rolki mogą zniknąć ze sklepów

Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego…
papier toaletowy
25 05 23

800 plus nie dla wszystkich? Czy będą zmiany w programie?

800 plus dla rodziców. Partia rządząca zapowiada zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Od 1 stycznia rodzice otrzymają…
800 plus

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier