Z tego artykułu dowiesz się:

Mimo informacji o przypływie uchodźców do Polski są firmy, które notują odwrotny trend. - W ciągu jednego dnia straciliśmy cztery osoby – mówi jeden z przedsiębiorców. Niektórzy pracownicy z Ukrainy już zdecydowali - wracają do ojczyzny. Podają różne powody.

Pracownicy z Ukrainy – niektórzy podjęli już decyzję

Pracownicy z Ukrainy stanęli przed bardzo trudną decyzją. W czwartkowy wieczór spotkaliśmy się z Sierhijem. Pochodzi z okolic Zaporoża. Czterdziestodwuletni mężczyzna już podjął decyzję. - „Rano poinformowałem pracodawcę, że wracam na Ukrainę. Tam została moja żona i dziecko. Wolałbym, żeby to oni byli w Polsce, a ja tam. Nie umiem znaleźć sobie miejsca” – mówi. Przyznaje, że najgorsze jest to, że nie zawsze może się do nich dodzwonić. Dla jego pracodawcy to konkretny problem bowiem Sierhij jest betoniarzem-zbrojarzem, który w Polsce zdobył doświadczenie i świetnie radzi sobie z obowiązkami. To mocno deficytowy zawód. O dobrego pracownika jest bardzo trudno.

W czwartkowe popołudnie dziennikarz jednej ze stacji radiowej rozmawiał z ukraińskim kierowcą, wyjeżdżającym z Polski. Na pytanie, co dalej – odpowiada „wojsko”… Takich historii są dziś setki. Za każdą kryje się ludzka tragedia.

CZYTAJ TAKŻE: Co firma w razie potrzeby musi oddać armii?

Część specjalistów odejdzie

Nie wiadomo ilu pracowników z obecnego ok. miliona Ukraińców, legalnie pracujących w Polsce, zdecyduje się na powrót do domu. Trudno nawet szacować, bowiem dla każdej z tych osób to najprawdopodobniej najtrudniejsza decyzja w życiu.

Pracodawcy przyznają, że najgorsze jest to kiedy tracą specjalistów. - Trudno spodziewać się, że wśród uchodźców, których fala spodziewana jest w Polsce, znajdziemy kogoś idealnego w miejsce tych, którzy odchodzą – przyznają pracodawcy. . - Na sześciu zatrudnionych, czterech dziś się z nami pożegnało – informuje jeden z przedsiębiorców.

Problem pojawia się za każdym razem, kiedy z dnia na dzień odchodzą specjaliści. Rzecz jasna w obecnej sytuacji, pracodawcy ze zrozumieniem podchodzą do tych decyzji. W firmach powstaje jednak luka, trudna do wypełnienia.

Napływ uchodźców – nowi pracownicy z Ukrainy

Z drugiej strony do Polski już napływają uchodźcy. Wczoraj w Magazynie Firma pisaliśmy o tym ilu uciekinierów z Ukrainy może dziś „wchłonąć” polski rynek pracy. W pierwszej kolejności na pracę mogą liczyć osoby z fachem w ręku, z doświadczeniem, szczególnie w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Nie stanie się to oczywiście od razu, jednak warto pamiętać, że prawo maksymalnie upraszcza procedurę zatrudnienia uchodźców wojennych w Polsce. Kluczowe jest jednak to, by taka osoba posiadała status „uchodźcy”, czyli przeszła całą niezbędną procedurę związaną z otrzymaniem schronienia na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

EDIT: Jak podał w piątek rano korespondent TVN24 z polsko-ukraińskiego przejścia granicznego, wśród uchodźców spotykane są głównie kobiety i dzieci. Mężczyźni, szczególnie w wieku poborowym, są zatrzymywani przez służby graniczne na terytorium Ukrainy.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
21 05 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy?

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy? Wakacje od ZUS uchwalone. Sejm uchwalił długo oczekiwane przepisy…
wakacje od zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

CPK jednak da zarobić małym firmom? Ekspert zdradza

CPK to ogromna szansa również dla małych firm przewozowych z Polski. Do tej pory woziły one towary po…

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier