Z tego artykułu dowiesz się:

Ktoś dla kogo, rok temu comiesięczne raty za mieszkanie wynosiły kilka procent domowego budżetu, nie ma jeszcze powodów do narzekań. Niestety w naszym kraju nie brakuje osób, dla których rosnące stopy procentowe to prawdziwa katastrofa kredytowa.

Raty za mieszkanie coraz większym obciążeniem

Aby zrozumieć, jak wielkim problemem dla wielu gospodarstw domowych stały się raty za mieszkanie, spójrzmy na bardzo dokładną analizę przygotowaną przez Jarosława Sadowskiego z Expandera.

W jego ocenie najmocniej wzrosną raty kredytów, które zostały udzielone niedawno, np. w 2021 roku. Nieco mniejszą skalę podwyżek doświadczają ci, którzy kredytem hipotecznym wsparli się wcześniej, powiedzmy 10 lat temu.

CZYTAJ TAKŻE: O ile wzrośnie rata? Internetowy kalkulator dla kredytobiorców już działa!

Ile wzrosną raty za mieszkanie?

W swoich wyliczeniach Jarosław Sadowski bierze pod lupę kredyt na 300 tysięcy złotych, udzielony na 25 lat z marżą 2,21% Dla uściślenia dodajmy, że w naszym przykładzie, klient podpisał umowę z bankiem we wrześniu 2021 roku. Na swoje nieszczęście, przy rekordowo niskim poziomie stóp. A co się z tym wiąże, także wskaźnika WIBOR 3M.

W tym przypadku tylko pod wpływem ostatniej podwyżki z 7.09.2022 o 25 p.b. jego rata wzrośnie o około 50 złotych. Nie zapominajmy jednak, że mamy do czynienia z już 11. z rzędu podwyżką. To oznacza, że dzisiaj rata kredytu w omawianym przypadku wyniesie aż 2.539 złotych, podczas gdy na starcie płacił co miesiąc „zaledwie” 1.337 złotych. Jest różnica, prawda?

„Starzy” kredytobiorcy mają lepiej

Dla porównania Sadowski mówi o takim samym kredycie zaciągniętym w 2006 roku na 20 lat. W takim przypadku rata wzrośnie jedynie o 8 złotych. W porównaniu z ratą z września 2021 r. zmiana wynosi „jedynie” 251 złotych.

Dlaczego nowi kredytobiorcy mają gorzej?

Cytowany ekspert tłumaczy to zjawisko w prosty sposób. Dzieje się tak dlatego, że kluczowe znacznie ma nie początkowa kwota kredytu, ale to jakie obecnie jest zadłużenie. W »starym« kredycie zadłużenie jest już niskie, więc odsetki są niewielkie, nawet jeśli mocno wzrosną stopy procentowe” – tłumaczy Sadowski.

Jak bardzo zmieniły się raty kredytów?

Poniżej przedstawiamy symulację zmiany wysokości raty od września 2021 do stanu obecnego. Trzeba przyznać, że skala zmian nie wygląda optymistycznie.

raty za mieszkanie
Wyliczenia Expandera

Coraz droższy kredyt

Niemniej w najtrudniejszej sytuacji są ci, których rata kredytu wynosiła np. 20, 30, 40 i więcej procent miesięcznych przychodów. W ich sytuacji zdecydowaną większość zarobionych pieniędzy muszą oddawać, co miesiąc bankowi.

Jeśli do tego pojawił się np. spadek przychodów wynikający z problemów z pracą lub działalnością, sytuacja wygląda już katastrofalnie. W takim przypadku rozwiązaniem mogą być wakacje kredytowe lub pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

To Cię zainteresuje

29 11 23

Handel w Wigilię. Jest decyzja Sejmu

Sejm przyjął ustawę, która zakazuje handlu w niedzielę 24 grudnia wraz z poprawką, wprowadzającą wyłączenia. Jednocześnie przeniósł tę…
handel w wigilię

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową wciąż mało popularna. Potwierdzają to dane dot. CIT-u

Ministerstwo Finansów udostępniło dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia CIT za 2022 rok. W porównaniu z rokiem wcześniejszym,…
02 11 23

Dlaczego warto współpracować z biurem rachunkowym?

Współpracując z biurem rachunkowym, przedsiębiorca może liczyć na wsparcie nie tylko w zakresie podstawowej rachunkowości, ale także w…
15 10 23

Wybory 2023. Wynik wyborów. Kto wygrał wybory

Wyniki exit polls sondażowni IPSOS wskazują, że wynik wyborów jest następujący: PiS - 36,8 proc.; KO - 31,6…

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…
19 09 23

Ceny prądu będą niższe. Energia tańsza o 12 proc.

Ceny prądu będą niższe. Jak zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli w…
ceny-pradu

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier