Z tego artykułu dowiesz się:

Ten biznes jedzie na długach. Krajowy Rejestr Długów odnotował rekordowe zadłużenie firm transportowych. Cała branża ma już 1,2 mld zł przeterminowanych zobowiązań. Zdecydowanie największa część tej kwoty to długi najmniejszych graczy w branży. Na ich spłatę czekają przede wszystkim banki, firmy leasingowe oraz faktoringowe.  

Kondycja branży transportowej

Coraz więcej firm transportowych jedzie na oparach. Od początku pandemii mają one coraz wyraźniej „pod górkę”. Suma długów, jakie mają do spłacenia przewoźnicy oraz firmy magazynowe urosła od wiosny 2020 roku z 978,8 mln złotych na koniec maja 2021 roku. To oznacza wzrost o ponad 1/5.

Trudno jednak za ten stan rzeczy obwiniać jedynie pandemię, bowiem jak zauważa KRD, dług tej branży rósł systematycznie również w okresie poprzedzającym problemy z koronawirusem. Jedyny moment, w którym wydawało się, że transport włącza wyższy bieg to grudzień 2020 roku, kiedy zaległości nieznacznie spadły do 1,11 mld złotych. Niestety tego trendu nie udało się podtrzymać w kolejnych miesiącach.

E-commerce a transport

Swoistym bezpiecznikiem, który sprawił, że zadłużenie branży TSL nie rosło jeszcze bardziej, była dobra kondycja e-commerce – wynika z komentarza prezesa Krajowego Rejestru Długów Adama Łąckiego.

„Nie bez znaczenia była także niezła kondycja polskiego przemysłu oraz firm budowlanych, które starały się funkcjonować niemal bez przestojów. Rosnące od lat zadłużenie branży można z kolei tłumaczyć tym, że polscy przewoźnicy muszą się mierzyć z dużą konkurencją na zachodzie oraz zmieniającymi się regulacjami dotyczącymi transportu towarów w poszczególnych krajach” – precyzuje Adam Łącki, prezes KRD.

Niezbędne inwestycje w transporcie

Inna rzecz to ciągła potrzeba odmładzania floty i inwestycji w nowoczesny sprzęt. Właściwie zawsze wymaga to zewnętrznego finansowania. Kredyty czy leasingi stanowią stałą i niemałą pozycję kosztową w firmach transportowych. Wystarczy stracić jednego solidnego klienta, a biznes zaczyna chwiać się w posadach. Ten problem dotyczy przede wszystkim małych graczy, którzy w dalszym ciągu stanowią dużą część tego biznesu.

Długi w transporcie

KRD analizując swoją bazę danych, zauważył jedną pozytywną tendencję. Firm transportowych, które mają zaległości w płatnościach, jest mniej niż jeszcze w maju 2020 roku. Pod koniec czerwca 2020 roku było to 23.460 firm, teraz problemy z długami dotyczą 23.316 przedsiębiorstw.

Problem w tym, że stale rośnie średnie zadłużenie przedsiębiorstw, które zmagają się z długami. Średnie zadłużenie przypadające na jedną firmę wzrosło w ciągu ostatniego roku z 44,7 tys. do 50,5 tys. zł. To oznacza, że przeciętny dłużnik tej branży ma do oddania o 6 tys. złotych więcej niż jeszcze rok temu.

Gdzie jest najwięcej dłużników w transporcie?

W ujęciu podziału administracyjnego Polski największą grupę dłużników w transporcie stanowią firmy z woj. mazowieckiego, które winne są swoim wierzycielom 231 mln zł. Drugie miejsce zajmuje woj. śląskie z 137 mln zł. Podium zamyka woj. wielkopolskie z zadłużeniem 131 mln zł.

Zadłużone jednoosobowe działalności gospodarcze

Na liście KRD największe grono dłużników w branży transportowej stanowią jednoosobowe działalności gospodarcze. To aż 77% wszystkich dłużników branży TSL, odpowiedzialnych za 76% wszystkich długów.

To Cię zainteresuje

29 11 23

Handel w Wigilię. Jest decyzja Sejmu

Sejm przyjął ustawę, która zakazuje handlu w niedzielę 24 grudnia wraz z poprawką, wprowadzającą wyłączenia. Jednocześnie przeniósł tę…
handel w wigilię
27 11 23

PKO BP z nowym kredytem dla rolników. Oprocentowanie? 2 proc. rocznie!

  PKO BP oferuje kredyt na utrzymanie płynności finansowej dla rolników. Dzięki dopłacie udzielanej przez ARMiR (Agencję Restrukturyzacji…
kredyt

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową wciąż mało popularna. Potwierdzają to dane dot. CIT-u

Ministerstwo Finansów udostępniło dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia CIT za 2022 rok. W porównaniu z rokiem wcześniejszym,…
02 11 23

Dlaczego warto współpracować z biurem rachunkowym?

Współpracując z biurem rachunkowym, przedsiębiorca może liczyć na wsparcie nie tylko w zakresie podstawowej rachunkowości, ale także w…
27 10 23

Kredytobiorcy mają mocne argumenty. WIBOR prędzej czy później doprowadzi do fali pozwów

Sukcesy tzw. frankowiczów ośmieliły kredytobiorców złotówkowych do dochodzenia sprawiedliwości w sądach. W ich imieniu są wysyłane pierwsze pozwy…
25 10 23

Zalety i wady wykorzystania kontenerów socjalnych jako tymczasowych miejsc pracy

Odpowiednio przystosowane kontenery mogą stanowić wsparcie dla firm poszukujących elastycznych i uniwersalnych rozwiązań. Można je wykorzystywać m.in. jako…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier