Z tego artykułu dowiesz się:

Rezydencja podatkowa określa w jakim kraju płacimy podatek. Czy po przeniesieniu działalności gospodarczej do innego kraju, przestajemy płacić polskie podatki? Jak zmienić rezydencję podatkową?

Pakiet Mobilności, czyli zmiany wprowadzone dla firm logistycznych i przewozowych, powoduje, że coraz większa grupa polskich przedsiębiorców działających w branży transportowej zastanawia się jak przenieść firmę do Niemiec. Ma to ułatwić prowadzenie biznesu, a także zwiększyć jego rentowność.

Warto pamiętać, że niezależnie od tego w jakim innym kraju będziemy prowadzić działalność, taki proces wiąże się z koniecznością ustalenia właściwej rezydencji podatkowej.

Jak przestać być polskim rezydentem?

Polskim rezydentem podatkowym jest każda osoba fizyczna, która mieszka na terenie naszego kraju. Dla celów podatkowych uznaje się, że zamieszkanie w Polsce istnieje jeśli podatnik ma w Polsce tzw. centrum interesów osobistych lub gospodarczych lub przebywa na terenie Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Jeśli choć jeden z tych warunków jest spełniony, to uznaje się, że osoba jest polskim rezydentem podatkowym. Oznacza to, że nawet przeprowadzka do innego kraju, nie powoduje automatycznie utraty rezydencji podatkowej. Jeśli wciąż bardzo jesteśmy związani z Polską, mamy tutaj rodzinę, to mimo wyprowadzki do innego kraju, może się zdarzyć, że centrum interesów życiowych wciąż jest w Polsce.

Rezydencja podatkowa. Kto to jest rezydent podatkowy?

Kim więc jest rezydent podatkowy? Jeśli mamy status rezydenta podatkowego w konkretnym kraju, znaczy to dokładnie, że mamy obowiązek rozliczania podatków również w tym kraju. Występuje tu tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy.

Oznacza to, że rezydent podatkowy rozlicza podatki zarówno w kraju swojego zamieszkania, jak i w tym, w którym pracuje. Jeśli oba kraje mają umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, to podatnik taki nie zapłaci podatku podwójnie.

CZYTAJ TAKŻE: Jak założyć firmę w Anglii gdy firma w Polsce się nie opłaca?

Niestety większość krajów ma niezbyt korzystne warunki rozliczania podatków zagranicznych, co wiąże się z tym, że Polacy i tak będą musieli zapłacić podatek w Polsce od dochodów zagranicznych.

Jeśli więc masz zamiar zmienić rezydencję podatkową, sprawdź, czy Polska ma z tym krajem umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Rezydencja podatkowa. Jak zmienić polską rezydencję podatkową?

Zmiana polskiej rezydencji podatkowej polega na tym, że uzyskujemy status rezydenta podatkowego w innym kraju i tracimy polką rezydencję podatkową. Zdecydowanie łatwiej jest uzyskać zagraniczną rezydencję podatkową, niż utracić polską. Żeby nie płacić podatków w Polsce w ogóle, trzeba łącznie spełnić dwa wcześniej wymienione warunki.

Mówiąc wprost, nie można przebywać w Polsce dłużej niż 183 dni w ciągu roku i nie mieć w naszym kraju centrum interesów życiowych. Warto zwrócić uwagę, że nie zawsze wystarczy nam certyfikat rezydencji podatkowej innego kraju. Polski urząd skarbowy ma możliwość skontrolowania czy faktycznie nie mamy interesów życiowych w naszym kraju.

Za każdym razem to podatnik będzie musiał udowodnić, że w Polsce przebywa mniej niż 183 dni w roku. Można to zrobić choćby wskazując zagraniczne rachunki związane z prowadzoną działalnością gospodarcza, umowy najmu, czy bilety na przejazdy (przeloty) do innego kraju.

Odnośnie centrum życiowego, najbardziej ryzykowne pod względem podatkowym jest przeniesienie się do innego kraju tylko jednego członka rodziny. Jeśli małżonek i dzieci wciąż pozostały w Polsce, trudno będzie utracić polską rezydencję podatkową. Dopiero przeprowadzka całej rodziny nie będzie budziła wątpliwości.

CZYTAJ TAKŻE:

Przeprowadzka do innego i uzyskanie w nim rezydencji podatkowej nie powoduje automatycznie konieczności sprzedaży całego majątku. Wciąż można posiadać np. nieruchomości, czy inwestycje

Jak rozliczać podatek z firmy zagranicznej?

Jak już pisaliśmy, sam fakt, że uzyskamy rezydencję podatkową innego kraju, nie powoduje automatycznie, że nie będziemy musieli rozliczać podatków w Polsce. Jeśli wciąż uzyskuje się dochody w Polsce (np. z inwestycji, czy najmu nieruchomości), to trzeba takie dochody opodatkować w naszym kraju.
Jeśli podatnik mieszka w dwóch krajach, ma status tzw. podwójnego rezydenta podatkowego.

W przypadku gdy te kraje podpisały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, to podatki trzeba rozliczyć w jednym z nich. W którym? Zgodnie z przepisami prawa ustala się wtedy następujące zasady:

Podatek rozliczany jest w kraju, w którym jest główny ośrodek życiowy. Gdy nie da się ustalić głównego ośrodka interesów życiowych, podatek trzeba rozliczyć w miejscu zamieszkania. Gdy i tego nie da się ustalić, bierzemy pod uwagę obywatelstwo.

ZOBACZ OBJAŚNIENIA DOTYCZĄCE REZYDENCJI PODATKOWEJ NA STRONIE MINISTERSTWA FINANSÓW: WSZYSTKO O REZYDENCJI PODATKOWEJ

Jak zgłosić zmianę rezydencji podatkowej?

Zmiana rezydencji podatkowej musi być zgłoszona w urzędzie skarbowym. Osoby prowadzące działalność gospodarczą dokonują tego przy pomocy formularza ZAP-3

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier