2 min. czytania

Scrum Master – jego zadania i rola w zespole

scrum master
Autor
redakcja
Opublikowano
28 02 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Scrum master to stanowisko, które bardzo często spotyka się z niezrozumieniem. Budzi sporo kontrowersji i wiele osób po prostu nie wie, jakie obowiązki i możliwości ma pracownik na tym stanowisku, ani jakie umiejętności są dokładnie potrzebne, aby móc to stanowisko objąć. Jakie zadania ma scrum master i dlaczego jego rola w zespole jest aż tak istotna?

Wsparcie zespołu na każdym etapie projektu

Zdarza się, że osoby nie zaznajomione dokładnie z metodykami zwinnymi mylnie uznają scrum mastera za osobę, której obowiązki i zadania są tożsame z tymi, które w innych firmach ma project manager. Nie jest to jednak prawdą. Rolą osoby na tym stanowisku jest przede wszystkim identyfikacja problemów, które mogą utrudniać pracę zespołu i ich systematyczna eliminacja. Scrum master nie zarządza członkami grupy projektowej – zgodnie z założeniami tego podejścia, dążą oni do samoregulacji, czyli uczenia się i samodzielnego wdrażania niezbędnych procesów w celu poprawy efektywności.

Poza eliminowaniem problemów osoba na tym stanowisku ma za zadanie pomagać poszczególnym pracownikom zrozumieć podejście scrum: jego istotę i najważniejsze założenia. Wśród jego obowiązków znajduje się także wsparcie product ownera w celu jak najlepszego i najbardziej efektywnego rozwoju projektu. Stanowisko to w dużej mierze opiera się na wsparciu zespołu, do którego należy i dbanie o to, aby zniwelować wpływ czynników otoczenia i nieprzewidzianych problemów na pracę na konkretnym produktem.

Szybka reakcja na zmieniające się potrzeby

Kariera w IT niesie za sobą wiele możliwości. Stanowisko scrum mastera jest jedną z nich i obecnie cieszy się dużą popularnością w branży. Osoba pełniąca tę funkcję ma na swoich barkach dużą odpowiedzialność – musi rozumieć potrzeby zespołu i starać się jak najszybciej wykrywać potencjalne zagrożenia. Liczy się tutaj szybka reakcja oraz odpowiednia komunikacja z pozostałymi członkami teamu.

Chcąc związać swoją zawodową przyszłość z tym kierunkiem, należy mieć na uwadze, że jest to bardzo wymagające stanowisko.  Jest to jednak idealny wybór dla osób komunikatywnych, otwartych na naukę i uważnych oraz dynamicznych w działaniach. Ważna jest także umiejętność dawania feedbacku oraz wyciągania wniosków z wprowadzanych zmiany, a także chęć stałego poszukiwania ulepszeń. Scrum master nie powinien spoczywać na laurach, tylko ciągle rozwijać i wykorzystywać nowe możliwości, które poprawią komfort pracy zespołu i tym samym wpłyną na jeszcze lepsze efekty działań.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa
07 03 24

Kradzież IP – czym grozi i jak się przed nią uchronić? [KONKRETNE ROZWIĄZANIA]

Dbasz o to, żeby numer Twojego dowodu nie dostał się w niepowołane ręce, prawda? A co z numerem…

Czy wdrożenie elektronicznych cenówek jest naprawdę opłacalne?

Elektroniczne cenówki stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych, mniej trwałych etykiet cenowych wykonanych z papieru. W dzisiejszym…

Kasa fiskalna 2024. Kto nie musi mieć kas fiskalnej? PEŁNA LISTA

Kasa fiskalna to nieodłączny element wielu biznesów. Są jednak takie, kiedy kasa fiskalna nie jest potrzebna. Kto nie…
kasa fiskalna

Jeśli nie skonto, to co? Finansowe alternatywy dla spedycji

W warunkach gospodarczej niepewności i spadków popytu na frachty, których branża TSL doświadcza od kilkunastu miesięcy, gotowość do…
skonto

Zapotrzebowanie na system ERP w branży usługowej

W branży usługowej, w której szybkość reakcji, elastyczność i skuteczność zarządzania relacjami z klientami jest motorem napędowym sukcesu,…
system ERP

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier