Zdarza się, że osoby nie zaznajomione dokładnie z metodykami zwinnymi mylnie uznają scrum mastera za osobę, której obowiązki i zadania są tożsame z tymi, które w innych firmach ma project manager. Nie jest to jednak prawdą. Rolą osoby na tym stanowisku jest przede wszystkim identyfikacja problemów, które mogą utrudniać pracę zespołu i ich systematyczna eliminacja. Scrum master nie zarządza członkami grupy projektowej – zgodnie z założeniami tego podejścia, dążą oni do samoregulacji, czyli uczenia się i samodzielnego wdrażania niezbędnych procesów w celu poprawy efektywności.
Poza eliminowaniem problemów osoba na tym stanowisku ma za zadanie pomagać poszczególnym pracownikom zrozumieć podejście scrum: jego istotę i najważniejsze założenia. Wśród jego obowiązków znajduje się także wsparcie product ownera w celu jak najlepszego i najbardziej efektywnego rozwoju projektu. Stanowisko to w dużej mierze opiera się na wsparciu zespołu, do którego należy i dbanie o to, aby zniwelować wpływ czynników otoczenia i nieprzewidzianych problemów na pracę na konkretnym produktem.
Kariera w IT niesie za sobą wiele możliwości. Stanowisko scrum mastera jest jedną z nich i obecnie cieszy się dużą popularnością w branży. Osoba pełniąca tę funkcję ma na swoich barkach dużą odpowiedzialność – musi rozumieć potrzeby zespołu i starać się jak najszybciej wykrywać potencjalne zagrożenia. Liczy się tutaj szybka reakcja oraz odpowiednia komunikacja z pozostałymi członkami teamu.
Chcąc związać swoją zawodową przyszłość z tym kierunkiem, należy mieć na uwadze, że jest to bardzo wymagające stanowisko. Jest to jednak idealny wybór dla osób komunikatywnych, otwartych na naukę i uważnych oraz dynamicznych w działaniach. Ważna jest także umiejętność dawania feedbacku oraz wyciągania wniosków z wprowadzanych zmiany, a także chęć stałego poszukiwania ulepszeń. Scrum master nie powinien spoczywać na laurach, tylko ciągle rozwijać i wykorzystywać nowe możliwości, które poprawią komfort pracy zespołu i tym samym wpłyną na jeszcze lepsze efekty działań.