Z tego artykułu dowiesz się:

Składka zdrowotna 2022 straszy przedsiębiorców i księgowych. Najwyraźniej zdaje sobie z tego sprawę ZUS, bowiem obiecuje specjalny kalkulator dla firm. Niestety, w sieci powinien być dostępny dopiero w drugiej połowie stycznia.

Składka zdrowotna 2022 – jak obliczyć poprawnie?

Składka zdrowotna 2022 spędza sen z powiek niejednej osobie prowadzącej biznes, lub zajmującej się tematyką ZUS w firmie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych najwyraźniej zdaje sobie sprawę z faktu, że dla wielu przedsiębiorców obliczenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz samej składki, będzie drogą przez mękę.


Trudno wykluczyć pomyłek, a także kłopotliwych nieporozumień. Prawdopodobnie z tego powodu ZUS obiecuje, że w drugiej połowie stycznia 2022 roku pojawi się w sieci specjalny kalkulator, Wirtualne narzędzie ma ułatwić obliczenia w tym zakresie.

CZYTAJ TAKŻE: Składka zdrowotna 2022

Składka zdrowotna 2022 – nowe zasady

Polski Ład zmieni wiele. Już od Nowego Roku będziemy mieli do czynienia z zupełnie nowymi zasadami ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Od 1 stycznia 2022 wszystko będzie zależało od przyjętej formy opodatkowania.

Szczerze na temat składki „po nowemu” mówi sama prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

„Zdajemy sobie sprawę, że zwłaszcza w początkowym okresie obowiązywania nowych zasad, mogą one budzić wątpliwości. Dlatego ZUS udostępni kalkulator. Po wprowadzeniu niezbędnych danych, takich jak np. forma opodatkowania, kwota dochodu lub przychodu, kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc" - tłumaczy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych


Gdzie pojawi się kalkulator składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Jak zapowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych, obiecany kalkulator będzie dostępny między innymi na stronie internetowej instytucji. Ma stać się również integralną częścią programów „Płatnik” oraz „ePłatnik”.

CZYTAJ TAKŻE: TABELA SKŁADEK ZUS 2022

Pozostaje mieć nadzieję, że nowe narzędzie będzie łatwe w obsłudze i rzeczywiście uprości życie przedsiębiorcom. Szkoda jednak, że trzeba na nie poczekać aż do drugiej połowy miesiąca. Lepsze to jednak niż nic.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier