Z tego artykułu dowiesz się:

Połowa Polaków chce by sklepy były otwarte w niedzielę

50% Polaków deklaruje, że chce złagodzenia zakazu handlu w niedzielę – wynika z badania pracowni ARC Rynek i Opinia. Choć z drugiej strony spora część z nas już się zdążyła przyzwyczaić do zamkniętych sklepów tego dnia. Jakie sklepy najchętniej odwiedzilibyśmy w niedzielę?

Ile niedziel handlowych w miesiącu?

Respondenci badani przez ARC Rynek i Opinia wskazali, że najlepszym i kompromisowym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Takiego zdania była ¼ badanych. Najwięcej zwolenników otwartych sklepów tego dnia znajdziemy w grupie najmłodszych konsumentów w wieku 18-24 lata (72%).

Widzimy też, że wraz z wiekiem maleje odsetek osób skłonnych do zakupów siódmego dnia tygodnia. Najbardziej pogodzoną z zakazem grupą, są osoby między 45. a 65. rokiem życia. Tylko 45% z nich chce powrotu handlu w niedzielę w większym stopniu, niż jest to obecnie.

CZYTAJ TAKŻE: Przegląd firm mikrofaktoringowych. Jak najlepiej poprawić płynność finansową w małej firmie?

Sklepy otwarte w niedzielę - stosunek Polaków

Otwarte w niedziele osiedlowe sklepy, Żabki, czy niektóre Biedronki sprawiły, że nie odczuwamy szczególnie obowiązującego zakazu. W razie nagłej potrzeby znajdziemy miejsce, w którym można kupić makaron, papierosy, czy artykuły higieniczne.

Co ciekawe, aż 48% z nas twierdzi, że nie odczuwa szczególnie braku możliwości zrobienia zakupów w niedzielę. Innego zdania jest 40% respondentów. 12% z nas wg ARC nie ma w tej sprawie wyrobionej opinii.

Konsumenci rozumieją, że zakaz handlu w niedzielę to gwarancja dla pracowników sklepów choćby jednego stałego dnia wolnego. Z drugiej strony dostrzegają też negatywne strony – zamknięte w niedzielę sklepy to ograniczenie możliwości dodatkowej pracy zarobkowej np. dla studentów. Dlatego po analizie wyników widać, że Polacy oczekują w tym zakresie mądrego kompromisu, który zadowoliłby zarówno konsumentów jak i pracowników oraz właścicieli sklepów” – mówi o wynikach badań dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Bonus pracowników – strata pracodawców

Przeglądając szczegółowe zagadnienia poruszone w badaniu, zauważamy bardzo zróżnicowane opinie o zakazie handlu w niedziele. Choć 40% konsumentów uważa, że to ukłon w stronę pracowników, którzy chcą np. spędzić ten dzień z rodziną, aż co czwarty badany uważa, że restrykcje spowodowały upadek wielu biznesów działających w handlu. 28% Polaków dostrzega w zakazie źródło problemów finansowych dla przedsiębiorców prowadzących sklepy.

Jakich sklepów otwartych w niedzielę najbardziej nam brakuje?

Zdecydowana większość badanych, bo aż 39% wskazuje na sklepy spożywcze. Na kolejnej pozycji, jednak z dużo niższym odsetkiem wskazań, pojawiły się punkty handlowe z odzieżą i obuwiem (18%). Trzecim wyborem są sklepy kosmetyczne oraz z elektroniką (po 9% wskazań).

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier