Z tego artykułu dowiesz się:

To nie jest problem garstki specjalistów i ich pracodawców. W całym kraju pracują tysiące osób władających językiem rosyjskim, które przez lata zajmowali się opieką nad klientami np. w Rosji, Białorusi, a czasem także a Ukrainie. Liczenie na to, że wkrótce praca będzie wyglądała jak dawniej to mrzonki. Czy specjaliści ds. rynku rosyjskiego wylądują na bezrobociu?

Specjaliści ds. rynku rosyjskiego mają problem

Specjaliści ds. rynku rosyjskiego nie mają łatwego czasu. Marek zaczął się uczyć rosyjskiego dopiero na trzecim roku studiów. W ciągu dziesięciu lat opanował go do perfekcji. Jeszcze niedawno był dla swojego pracodawcy kluczowym pracownikiem, jak sam mówi – „jednoosobowym działem eksportu do Rosji”. Przyszła wojna, pojawiły się sankcje i decyzja szefa, że „do ruskich” niczego już nie sprzeda. Marek został nagle z dziesiątkami nikomu niepotrzebnych kontaktów, niedokończonymi sprawami. „Czuję się trochę tak, jakbym stracił pracę, choć szef mówi coś innego. Teraz poprosiłem o zaległy urlop” – mówi. Szef obiecał, że poszuka mu innego stanowiska. Tak, czy inaczej będzie zaczynał od zera.

Sytuacja Pana Marka jest nie do pozazdroszczenia. Eksport do Rosji i na Białoruś został odcięty. Ukraińscy kontrahenci mają dziś inne problemy. Ich zakład wstrzymał działalność. „Myślałem o tym, że jeśli stracę pracę, zajmę się czymś, może ktoś będzie potrzebował tłumaczeń na rosyjski. Część uchodźców mówi tylko w tym języku. Ale to przecież co najwyżej będzie wolontariat” – narzeka. Martwi się, że w małej firmie, w której pracuje, każdy ma co robić. Każdy, ale nie on.

Pracownicy wycofani z Ukrainy

Podobnie, wygląda historia pani Anny, która pracowała sezonowo w Ukrainie w biurze rekrutacyjnym obsługującym kilka polskich firm. Nie była skora do rozmowy. Powiedziała tylko, że na tydzień przed wybuchem wojny pracodawca kazał jej wracać z Kijowa do Polski. Podobno ma zająć się obsługą pracowników ukraińskich w Polsce, ale konkrety jeszcze nie padły.

Problem dotyczy całych zespołów

W większych firmach problemy dotyczą całych zespołów, które obsługiwały rynki wschodnie. Trudno dziś pytać, czy i kiedy wypracowane kontakty handlowe oraz biznesowe relacje w ogóle jeszcze się przydadzą. Większość pracodawców przyznaje, że opcją numer jeden jest przeniesienie na inne stanowisko. Nikt nie zamierza zwalniać tych ludzi. Dużo trudniej jest jednak tam, gdzie dla rynków wschodnich pracowały zespoły lub całe działy. Tam redukcje wydają się niemal pewne.

CZYTAJ TAKŻE: Odpuść etat, idź na samozatrudnienie

Wsparcie dla samorządów

Tymczasem wiele samorządów zwraca się do pracodawców posiadających pracowników biegle posługujących się językami ukraińskim lub rosyjskim o pomoc w bieżących działaniach, nawet w zakresie… wsparcia nauczycieli. Jak podkreślano wielokrotnie, osoba, która miałaby być pomocą dla nauczyciela, nie musi posiadać przygotowania pedagogicznego. Trudno jednak liczyć na wysokie zarobki. Potrzebne są także osoby do redagowania w języku ukraińskim urzędowych komunikatów, pism, a nawet obsługi interesantów, którzy uciekli przed atakiem rosyjskich wojsk.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
21 05 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy?

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy? Wakacje od ZUS uchwalone. Sejm uchwalił długo oczekiwane przepisy…
wakacje od zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

CPK jednak da zarobić małym firmom? Ekspert zdradza

CPK to ogromna szansa również dla małych firm przewozowych z Polski. Do tej pory woziły one towary po…

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier