Z tego artykułu dowiesz się:

To nie jest problem garstki specjalistów i ich pracodawców. W całym kraju pracują tysiące osób władających językiem rosyjskim, które przez lata zajmowali się opieką nad klientami np. w Rosji, Białorusi, a czasem także a Ukrainie. Liczenie na to, że wkrótce praca będzie wyglądała jak dawniej to mrzonki. Czy specjaliści ds. rynku rosyjskiego wylądują na bezrobociu?

Specjaliści ds. rynku rosyjskiego mają problem

Specjaliści ds. rynku rosyjskiego nie mają łatwego czasu. Marek zaczął się uczyć rosyjskiego dopiero na trzecim roku studiów. W ciągu dziesięciu lat opanował go do perfekcji. Jeszcze niedawno był dla swojego pracodawcy kluczowym pracownikiem, jak sam mówi – „jednoosobowym działem eksportu do Rosji”. Przyszła wojna, pojawiły się sankcje i decyzja szefa, że „do ruskich” niczego już nie sprzeda. Marek został nagle z dziesiątkami nikomu niepotrzebnych kontaktów, niedokończonymi sprawami. „Czuję się trochę tak, jakbym stracił pracę, choć szef mówi coś innego. Teraz poprosiłem o zaległy urlop” – mówi. Szef obiecał, że poszuka mu innego stanowiska. Tak, czy inaczej będzie zaczynał od zera.

Sytuacja Pana Marka jest nie do pozazdroszczenia. Eksport do Rosji i na Białoruś został odcięty. Ukraińscy kontrahenci mają dziś inne problemy. Ich zakład wstrzymał działalność. „Myślałem o tym, że jeśli stracę pracę, zajmę się czymś, może ktoś będzie potrzebował tłumaczeń na rosyjski. Część uchodźców mówi tylko w tym języku. Ale to przecież co najwyżej będzie wolontariat” – narzeka. Martwi się, że w małej firmie, w której pracuje, każdy ma co robić. Każdy, ale nie on.

Pracownicy wycofani z Ukrainy

Podobnie, wygląda historia pani Anny, która pracowała sezonowo w Ukrainie w biurze rekrutacyjnym obsługującym kilka polskich firm. Nie była skora do rozmowy. Powiedziała tylko, że na tydzień przed wybuchem wojny pracodawca kazał jej wracać z Kijowa do Polski. Podobno ma zająć się obsługą pracowników ukraińskich w Polsce, ale konkrety jeszcze nie padły.

Problem dotyczy całych zespołów

W większych firmach problemy dotyczą całych zespołów, które obsługiwały rynki wschodnie. Trudno dziś pytać, czy i kiedy wypracowane kontakty handlowe oraz biznesowe relacje w ogóle jeszcze się przydadzą. Większość pracodawców przyznaje, że opcją numer jeden jest przeniesienie na inne stanowisko. Nikt nie zamierza zwalniać tych ludzi. Dużo trudniej jest jednak tam, gdzie dla rynków wschodnich pracowały zespoły lub całe działy. Tam redukcje wydają się niemal pewne.

CZYTAJ TAKŻE: Odpuść etat, idź na samozatrudnienie

Wsparcie dla samorządów

Tymczasem wiele samorządów zwraca się do pracodawców posiadających pracowników biegle posługujących się językami ukraińskim lub rosyjskim o pomoc w bieżących działaniach, nawet w zakresie… wsparcia nauczycieli. Jak podkreślano wielokrotnie, osoba, która miałaby być pomocą dla nauczyciela, nie musi posiadać przygotowania pedagogicznego. Trudno jednak liczyć na wysokie zarobki. Potrzebne są także osoby do redagowania w języku ukraińskim urzędowych komunikatów, pism, a nawet obsługi interesantów, którzy uciekli przed atakiem rosyjskich wojsk.

To Cię zainteresuje

01 06 23

Obniżony VAT na odzież dziecięcą. Unia już rok temu dała zielone światło. Polska z tego nie korzysta

W ostatnim czasie ożywiła się dyskusja wokół obniżenia stawki VAT na odzież i obuwie dla dzieci. Eksperci nie…
obniżony VAT

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Papier toaletowy będzie coraz droższy. Przez unijne przepisy tańsze rolki mogą zniknąć ze sklepów

Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego…
papier toaletowy
25 05 23

800 plus nie dla wszystkich? Czy będą zmiany w programie?

800 plus dla rodziców. Partia rządząca zapowiada zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Od 1 stycznia rodzice otrzymają…
800 plus

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier