Z tego artykułu dowiesz się:

Spółka cywilna będzie prostsza do założenia. Zmniejszenie formalności i ułatwienie dostępu do informacji do informacji – to niektóre z propozycji, jakie towarzyszą pracom nad nowelizacją przepisów dotyczących takich spółek. Zapowiedzi zmian już zbierają pozytywne recenzje od… samych pracodawców.

Spółka cywilna – jakie zmiany szykuje rząd?

Konfederacja Lewiatan zwraca uwagę na plany wprowadzenia jednego wniosku, który obejmuje obecnie występujące formularze, a także model rejestracji oparty o „jedno okienko”. Nowelizacja zmieni bowiem rejestr docelowy dla spółek cywilnych. Od momentu wejścia w życie nowelizacji ma być to CEIDG. Czyli narzędzie znane wielu przedsiębiorcom. Np. tym którzy prowadzą JDG. Spółka cywilna będzie zatem bardzo podobna do... działalności.

To dobry wybór, choćby z powodu sprawności tego rejestru i ze względu na nieodpłatność. Zatem przedsiębiorcy, czy też w ogóle obywatele, dostaną możliwość zapoznania się z wieloma informacjami na temat spółek cywilnych – w tym danymi dotyczącymi wspólników – w jednym, łatwo dostępnym miejscu. Będzie także możliwość pobrania zaświadczenia o spółce cywilnej w postaci wydruku z CEIDG” 

– powiedział ekspert ds. rynku finansowego i prawa korporacyjnego w Lewiatanie Adrian Zwoliński.

Spółka cywilna – wzór umowy

Proponowana nowelizacja idzie jednak dalej. Jednym z najciekawszych rozwiązań zapowiadanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest uniwersalny wzór umowy spółki cywilnej.

Jeżeli zdecydujemy się na jej zawarcie w oparciu o proponowany wzorzec, wystarczy wypełnienie formularza w CEIDG, a także podpisanie go przez wspólników kwalifikowanym podpisem elektronicznym, zaufanym lub osobistym. W ocenie ekspertów funkcjonalność takiego rozwiązania „okaże się w praktyce”. Niemniej w ocenie pracodawców, stworzenie takiej opcji to dobry kierunek. Szczególnie że mówimy tak wiele o cyfryzacji, która ma uprościć nam życie. Jest więc dobry przykład.

Zalety i wady spółki cywilnej

Pamiętajmy, że co do zasady, spółka cywilna to tak naprawdę umowność. To z kolei wiąże się z niższym poziomem sformalizowania, oraz wszelkimi realizacjami różnej współpracy przedsiębiorców.

Między innymi z tej zalety wynika pewna wada. Mowa o rozproszonych i niepełnych informacjach na temat spółek cywilnych. „Nie sprzyja to transparentności np.: przy podejmowaniu współpracy gospodarczej z podmiotami wchodzącymi w skład spółki cywilnej” – zauważa Konfederacja Lewiatan.

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier