Konfederacja Lewiatan zwraca uwagę na plany wprowadzenia jednego wniosku, który obejmuje obecnie występujące formularze, a także model rejestracji oparty o „jedno okienko”. Nowelizacja zmieni bowiem rejestr docelowy dla spółek cywilnych. Od momentu wejścia w życie nowelizacji ma być to CEIDG. Czyli narzędzie znane wielu przedsiębiorcom. Np. tym którzy prowadzą JDG. Spółka cywilna będzie zatem bardzo podobna do... działalności.
„To dobry wybór, choćby z powodu sprawności tego rejestru i ze względu na nieodpłatność. Zatem przedsiębiorcy, czy też w ogóle obywatele, dostaną możliwość zapoznania się z wieloma informacjami na temat spółek cywilnych – w tym danymi dotyczącymi wspólników – w jednym, łatwo dostępnym miejscu. Będzie także możliwość pobrania zaświadczenia o spółce cywilnej w postaci wydruku z CEIDG”
– powiedział ekspert ds. rynku finansowego i prawa korporacyjnego w Lewiatanie Adrian Zwoliński.
Proponowana nowelizacja idzie jednak dalej. Jednym z najciekawszych rozwiązań zapowiadanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest uniwersalny wzór umowy spółki cywilnej.
Jeżeli zdecydujemy się na jej zawarcie w oparciu o proponowany wzorzec, wystarczy wypełnienie formularza w CEIDG, a także podpisanie go przez wspólników kwalifikowanym podpisem elektronicznym, zaufanym lub osobistym. W ocenie ekspertów funkcjonalność takiego rozwiązania „okaże się w praktyce”. Niemniej w ocenie pracodawców, stworzenie takiej opcji to dobry kierunek. Szczególnie że mówimy tak wiele o cyfryzacji, która ma uprościć nam życie. Jest więc dobry przykład.
Pamiętajmy, że co do zasady, spółka cywilna to tak naprawdę umowność. To z kolei wiąże się z niższym poziomem sformalizowania, oraz wszelkimi realizacjami różnej współpracy przedsiębiorców.
Między innymi z tej zalety wynika pewna wada. Mowa o rozproszonych i niepełnych informacjach na temat spółek cywilnych. „Nie sprzyja to transparentności np.: przy podejmowaniu współpracy gospodarczej z podmiotami wchodzącymi w skład spółki cywilnej” – zauważa Konfederacja Lewiatan.