3 min. czytania

Sprzedaż mieszkania. Sytuacja mocno się komplikuje

sprzedaż mieszkania
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
08 12 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Z jednej strony rządowy program „Mieszkanie bez wkładu własnego”, z drugiej zaś galopująca inflacja. Kolejne podwyżki stóp procentowych na horyzoncie nie wróżą niczego dobrego. Sprzedaż mieszkania w najbliższym czasie może być trudniejsza, niż przypuszczasz.

Sprzedaż mieszkania. Czy muszę zejść z ceny?

Symboliczne spadki cen w niektórych miastach (w tym Warszawie) już odnotował Expander. Są to jednak naprawdę nieznaczące różnice, na dodatek w ujęciu miesiąc do miesiąca. W większości przypadków ceny wolniej, ale rosną. Jak pokazuje doświadczenie, nie każda osoba zamierzająca sprzedać mieszkanie, szybko godzi się na obniżenie swoich oczekiwań cenowych. Chyba że naprawdę ma nóż na gardle i chce naprawdę szybko sprzedać nieruchomość.

Jak pokazuje doświadczenie, na podwyżki stóp procentowych, ceny mieszkań reagują z opóźnieniem sięgającym kilku miesięcy. Nie znaczy to jednak, że czeka nas lawinowy spadek ceny metra. Raczej będziemy mieli do czynienia ze spowolnieniem wzrostu. To dziś najbardziej prawdopodobny scenariusz.

CZYTAJ TAKŻE: A gdyby ceny mieszkań zaczęły spadać?

Coraz trudniej kupić mieszkanie

Osoby, które w najbliższych tygodniach zamierzają kupić mieszkanie przy wsparciu kredytu, mają niezwykle trudny orzech do zgryzienia. Ceny są dużo wyższe niż przed rokiem. W dodatku za nami podwyżki stóp procentowych, które raczej będą powtórzone w kolejnych miesiącach. Aby pokazać skalę kłopotów nabywców, posłużmy się świetnym przykładem firmy Expander.

„Załóżmy, że ktoś chce kupić 50 m2 w Krakowie i ma 20% wkładu własnego. Po pierwsze musi pożyczyć aż o 71 600 zł więcej niż przed rokiem, gdyż cena mieszkania wzrosła o 19,6%. Dodatkowo oprocentowanie kredytu wzrosło z 2,49% do 3,75%. Rata wzrośnie więc aż o 609 zł (z 1 638 zł do 2 248 zł). Gdyby natomiast stopy procentowe wzrosły jeszcze bardziej i WIBOR 3M wyniósł np. 3%, to przy obecnych cenach rata byłaby aż o 935 zł wyższa niż w październiku 2020 r.” - czytamy w opracowaniu Expandera.

Zapomnij o nowym samochodzie

Przytoczona, przykładowa kwota 935 złotych to spora część domowego budżetu. Także dla dobrze zarabiających. Za taką kwotę miesięcznie spokojnie można wziąć w leasing albo wynająć długoterminowo niezły miejski samochód, lub małego crossovera. Dla wielu osób stojących przed koniecznością zakupu mieszkania zaczynają się piętrzyć kolejne problemy. Zaciskanie pasa, a także oglądanie złotówki z każdej strony jest więc niemal pewne.

Dłuższe oczekiwanie na sprzedaż mieszkania

To oznacza, ze osoba, która chce sprzedać mieszkanie i nie zamierza zbytnio zejść z ceny, musi się liczyć z o wiele dłuższym czasem oczekiwania. O zdecydowanych, a także konkretnych klientów dziś trudno. W grę wchodzą coraz mocniejsze negocjacje. W niektórych przypadkach mogą przypominać grę nerwów. Można być pewnym, że część sprzedających ulegnie presji. Trudno jednak spodziewać się lawinowego spadku cen nieruchomości. Decyzja o „zejściu z ceny” w czasach rekordowej w XXI wieku inflacji to prawdziwie desperacki krok. Wyłącznie dla tych, którzy natychmiast potrzebują gotówki.

NBP ostrzega przed ryzykami

Ciekawe światło na perspektywy na rynku nieruchomości rzucił właśnie Narodowy Bank Polski.

NBP spodziewa się wzrostu cen mieszkań. Jednym z „winowajców” takiego obroty spraw jest w ocenie banku centralnego… rządowa ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym”, która jest przecież jednym z filarów Polskiego Ładu.

W ocenie NBP zmiany, jakie wprowadza ustawa, mogą spowodować – „nasilenie niektórych obserwowanych tendencji, np. wzrostu cen i dynamiki kredytu”. Taka diagnoza znalazła się opublikowanym właśnie przez Narodowy Bank Polski „Raporcie o stabilności systemu finansowego”. Z pełną wersją dokumentu można zapoznać się tutaj. To oznacza, że marzenia o tańszych czterech ścianach, można na razie odłożyć. Niestety dla wielu, oznacza to także rezygnację z mieszkaniowych aspiracji.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię
27 04 23

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców. Liczba kredytów dla małych firm. Dane BIK

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców zmieniają strukturę. Wiele firm ratuje się kredytami obrotowymi, spory spadek notują kredyty inwestycyjne.  Oto dane …
kredyty

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier