3 min. czytania

Świadectwo pracy w czasie rekrutacji? To nie najlepszy pomysł

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
17 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Zastanawiasz się jak zweryfikować dane umieszczone przez kandydata w CV? Wymaganie okazania świadectwa pracy w czasie rekrutacji z pewnością rozwiałoby twoje wątpliwości, ale byłoby to działanie niezgodne z prawem.

Wybranie idealnego kandydata to trudne zadanie. Tym bardziej, że dopiero po zatrudnieniu okazuje się na ile prawdziwe były informacje zawarte w CV. Nie jest rzadkością, że starający się o określone stanowisko poprawiają wysyłane dokumenty, żeby lepiej wypaść. Czasami zabiegi te kończą się nieprzedłużeniem współpracy, co skutkuje długim czasem bez upragnionego pracownika. A na to wielu szefów nie może sobie pozwolić. Jednak nawet uzasadniona obawa straty czasu nie upoważnia do żądania świadectwa pracy w czasie rekrutacji.

CZYTAJ TAKŻE: CV bez klauzuli RODO musisz wyrzucić do kosza

Jak zweryfikować pracownika przed zatrudnieniem

Sposobów na sprawdzenie zgodności z prawdą zapewnień z formularzy aplikacyjnych jest kilka. Najpopularniejszy to rozmowa kwalifikacyjna, podczas której potencjalny pracodawca będzie mógł rozwiać powstałe wątpliwości. Coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem jest prośba o przygotowanie zadania rekrutacyjnego, podczas którego kandydat może wykazać się kompetencjami, o których zapewnia.

CZYTAJ TAKŻE: Rekrutacja a Covid-19. Jak szukać pracowników żeby nie być „januszem biznesu”??

Przed wejściem w życie przepisów dotyczących RODO pracodawca mógł porównać dane z CV z informacjami publikowanymi przez kandydata na profilach w mediach społecznościowych np. Facebooku czy LinkedIn. Obecnie uzyskanie jakichkolwiek informacji poza tymi, które umieszczone zostały w aplikacji wymaga zgody rekrutowanego. Dotyczy to także rekomendacji, czy opinii poprzednich pracodawców. O ile w praktyce rekomendacje przedstawia sam kandydat, co można uznać za wymaganą zgodę, tak z profilami w mediach społecznościowych jest problem. LinkedIn swoje działanie opiera na prezentowaniu kariery zawodowej użytkowników. Ich dokonania nie są dla nikogo tajemnicą, a często stają się powodem do zaproszenia danej osoby do ubiegania się o daną posadę. Publikowanie historii zawodowej kariery w ogólnodostępnych platformach także powinniśmy uznać za zgodę kandydata.

Świadectwo pracy w czasie rekrutacji lepiej pominąć

Świadectwo pracy to dokument wystawiany pracownikowi przez poprzedniego szefa. Zawarte są w nim wszystkie informacje dotyczące przebiegu zatrudnienia. Ale można wywnioskować z niego o wiele więcej, np. stan cywilny czy fakt posiadania dzieci. Są to tematy, których nie należy poruszać w trakcie rekrutacji, dlatego lepiej nie wymagać dokumentów, które mogą zdradzić kłopotliwe kwestie.

Adwokat Marta Kowalczyk przypomina, że w procesie rekrutacji zarówno zadawane pytania, jak i udzielane przez rekrutanta odpowiedzi muszą mieć ścisły związek z przyszłą wykonywaną pracą. - Wszystkie inne pytania, w tym nie wynikające z art. 221 Kodeksu pracy są bezprawne, zaś sam kandydat nie ma obowiązku udzielania na nie odpowiedzi – uściśla mecenas. Pytanie o przebieg kariery zawodowej jest oczywiście na miejscu, ale pamiętać należy, że między pytaniem a wymaganiem dokumentów jest zasadnicza różnica.

- Do dnia 1 stycznia 2019 r. obowiązywało rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r., zezwalające wprost na możliwość żądania świadectw pracy z poprzednich miejsc zatrudnienia osoby ubiegającej się o pracę. Aktualnie brak jest podstawy prawnej nadającej pracodawcy uprawnienie do żądania od wszystkich kandydatów przekazania świadectw pracy potwierdzających historię zatrudnienia. W chwili obecnej art. 221 k.p. zezwala m. in. na gromadzenie przez pracodawcę informacji o przebiegu dotychczasowego zatrudnienia osoby ubiegającej się o zatrudnienie o ile ma to związek z pracą – wyjaśnia ekspertka.

CZYTAJ TAKŻE: Rekrutacja zgodna z prawem. O co możesz zapytać, a co lepiej przemilczeć

O ile wnioskowanie o świadectwo pracy w czasie rekrutacji jest problematyczne, tak dostarczenie go już po nawiązaniu współpracy będzie uzasadnione, gdy dane w nim zawarte dotyczą aktualnego roku kalendarzowego. Informacje zawarte w dokumencie będą podstawą do rozliczenia spraw kadrowych, w tym urlopów.

Najlepszym rozwiązaniem będzie obdarzenie przyszłego pracownika zaufaniem, w końcu bez tego trudno o długofalową i satysfakcjonującą współpracę.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
07 02 24

Żabka poza Polską. Stworzy sklepy stacjonarne za granicą?

Żabka planuje ekspansję za granicą. Pierwszym krokiem jest nowa jednostka. Utworzona właśnie Żabka International ma zajmować się rozwojem…
żabka

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier