3 min. czytania

Świadectwo pracy w czasie rekrutacji? To nie najlepszy pomysł

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
17 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Zastanawiasz się jak zweryfikować dane umieszczone przez kandydata w CV? Wymaganie okazania świadectwa pracy w czasie rekrutacji z pewnością rozwiałoby twoje wątpliwości, ale byłoby to działanie niezgodne z prawem.

Wybranie idealnego kandydata to trudne zadanie. Tym bardziej, że dopiero po zatrudnieniu okazuje się na ile prawdziwe były informacje zawarte w CV. Nie jest rzadkością, że starający się o określone stanowisko poprawiają wysyłane dokumenty, żeby lepiej wypaść. Czasami zabiegi te kończą się nieprzedłużeniem współpracy, co skutkuje długim czasem bez upragnionego pracownika. A na to wielu szefów nie może sobie pozwolić. Jednak nawet uzasadniona obawa straty czasu nie upoważnia do żądania świadectwa pracy w czasie rekrutacji.

CZYTAJ TAKŻE: CV bez klauzuli RODO musisz wyrzucić do kosza

Jak zweryfikować pracownika przed zatrudnieniem

Sposobów na sprawdzenie zgodności z prawdą zapewnień z formularzy aplikacyjnych jest kilka. Najpopularniejszy to rozmowa kwalifikacyjna, podczas której potencjalny pracodawca będzie mógł rozwiać powstałe wątpliwości. Coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem jest prośba o przygotowanie zadania rekrutacyjnego, podczas którego kandydat może wykazać się kompetencjami, o których zapewnia.

CZYTAJ TAKŻE: Rekrutacja a Covid-19. Jak szukać pracowników żeby nie być „januszem biznesu”??

Przed wejściem w życie przepisów dotyczących RODO pracodawca mógł porównać dane z CV z informacjami publikowanymi przez kandydata na profilach w mediach społecznościowych np. Facebooku czy LinkedIn. Obecnie uzyskanie jakichkolwiek informacji poza tymi, które umieszczone zostały w aplikacji wymaga zgody rekrutowanego. Dotyczy to także rekomendacji, czy opinii poprzednich pracodawców. O ile w praktyce rekomendacje przedstawia sam kandydat, co można uznać za wymaganą zgodę, tak z profilami w mediach społecznościowych jest problem. LinkedIn swoje działanie opiera na prezentowaniu kariery zawodowej użytkowników. Ich dokonania nie są dla nikogo tajemnicą, a często stają się powodem do zaproszenia danej osoby do ubiegania się o daną posadę. Publikowanie historii zawodowej kariery w ogólnodostępnych platformach także powinniśmy uznać za zgodę kandydata.

Świadectwo pracy w czasie rekrutacji lepiej pominąć

Świadectwo pracy to dokument wystawiany pracownikowi przez poprzedniego szefa. Zawarte są w nim wszystkie informacje dotyczące przebiegu zatrudnienia. Ale można wywnioskować z niego o wiele więcej, np. stan cywilny czy fakt posiadania dzieci. Są to tematy, których nie należy poruszać w trakcie rekrutacji, dlatego lepiej nie wymagać dokumentów, które mogą zdradzić kłopotliwe kwestie.

Adwokat Marta Kowalczyk przypomina, że w procesie rekrutacji zarówno zadawane pytania, jak i udzielane przez rekrutanta odpowiedzi muszą mieć ścisły związek z przyszłą wykonywaną pracą. - Wszystkie inne pytania, w tym nie wynikające z art. 221 Kodeksu pracy są bezprawne, zaś sam kandydat nie ma obowiązku udzielania na nie odpowiedzi – uściśla mecenas. Pytanie o przebieg kariery zawodowej jest oczywiście na miejscu, ale pamiętać należy, że między pytaniem a wymaganiem dokumentów jest zasadnicza różnica.

- Do dnia 1 stycznia 2019 r. obowiązywało rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r., zezwalające wprost na możliwość żądania świadectw pracy z poprzednich miejsc zatrudnienia osoby ubiegającej się o pracę. Aktualnie brak jest podstawy prawnej nadającej pracodawcy uprawnienie do żądania od wszystkich kandydatów przekazania świadectw pracy potwierdzających historię zatrudnienia. W chwili obecnej art. 221 k.p. zezwala m. in. na gromadzenie przez pracodawcę informacji o przebiegu dotychczasowego zatrudnienia osoby ubiegającej się o zatrudnienie o ile ma to związek z pracą – wyjaśnia ekspertka.

CZYTAJ TAKŻE: Rekrutacja zgodna z prawem. O co możesz zapytać, a co lepiej przemilczeć

O ile wnioskowanie o świadectwo pracy w czasie rekrutacji jest problematyczne, tak dostarczenie go już po nawiązaniu współpracy będzie uzasadnione, gdy dane w nim zawarte dotyczą aktualnego roku kalendarzowego. Informacje zawarte w dokumencie będą podstawą do rozliczenia spraw kadrowych, w tym urlopów.

Najlepszym rozwiązaniem będzie obdarzenie przyszłego pracownika zaufaniem, w końcu bez tego trudno o długofalową i satysfakcjonującą współpracę.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier