Z tego artykułu dowiesz się:

Na początku było hasło: bon energetyczny. Teraz szef rządu zapowiada nieco szerszą pomoc dla obywateli, przede wszystkim tych uboższych. Ma być nią Tarcza antyinflacyjna. Co wiemy o tym pomyśle i jakie może być jego znaczenie makroekonomiczne?

Tarcza antyinflacyjna – co to za pomysł?

Konkrety na temat tarczy antyinflacyjnej mają zostać ogłoszone przez rząd jeszcze w tym tygodniu. Kilku spraw można być pewnym. Jakkolwiek będzie ona wyglądała, jej działanie można będzie porównać do tabletki na ból głowy. Takiej, która nie usuwa przyczyn, a jedynie objawy. Trudno oczekiwać od popularnego leku przeciwbólowego, że „wyleczy” nadciśnienie. Ono nie zniknie, ale pulsujący ból głowy ustąpi. Przynajmniej na chwilę.

Dokładnie tak samo zadziałają pieniądze, przeznaczone na pomoc dla milionów gospodarstw. Mają zamortyzować szok powodowany drożyzną, ale nie wpłyną na to, że inflacja zacznie nagle spadać. Wielu Polaków, szczególnie tych uboższych, poczuje się jednak "zaopiekowanych" i będzie mogło kupić trochę więcej. Jakkolwiek, taki mechanizm teoretycznie inflację może tylko podbić, jednak trudno się spodziewać by były to zawrotne sumy, więc i presja na podnoszenie cen nie powinna być zbyt duża. W założeniu.

CZYTAJ TAKŻE: Inflacja w wersji turbo. Dlaczego ceny rosną?

Dlaczego tarcza antyinflacyjna?

Póki co, mamy kilka poszlak na temat kształtu ewentualnej pomocy. Po pierwsze słowo „tarcza” zyskało popularność w czasie walki ze skutkami pandemii. Zostało więc odkurzone przy okazji walki ze skutkami inflacji. Rzecznik rządu Piotr Mueller przyznał w rozmowie w programie Tłit WP, że rozwiązania „są praktycznie gotowe”. Z kolei premier w wywiadzie dla PAP, że pakiet działań, które mają amortyzować skoki cen, będą przedstawione „w najbliższych dniach”. Z wypowiedzi tej wynika, że chodzi m.in. o wzrost cen ciepła, gazu paliw, a także żywności.

Tarcza antyinflacyjna nie dla każdego

Rekompensaty, które obiecuje rząd, nie będą jednak dotyczyły w równej mierze każdego. Składając w całość różne wypowiedzi przedstawicieli rządu, w tym premiera, wynika, że w przypadku tego wsparcia kluczowe będzie kryterium dochodowe. To od niego będzie zależało, czy dane gospodarstwo domowe otrzyma wsparcie, w pierwszej kolejności, czy też nie. W innym miejscu premier zapewnia jednak, że na tych rozwiązaniach skorzystają wszyscy Polacy.

Bon energetyczny jako element tarczy antyinflacyjnej?

Sporo w ostatnim czasie mówiło się o bonie energetycznym. Niewykluczone, że stanie się on częścią wspomnianej tarczy. Pomoc w formie „bonów” sprawdziła się w przypadku „bonów turystycznych”. Rząd i ZUS mają więc przećwiczony cały system od dystrybucji po wykorzystanie tego typu grantów dla przeciętnego Kowalskiego. Z różnych wypowiedzi wynika, że taki bon byłby przyznawany każdemu, a jego wykorzystanie nie będzie dotyczyło tylko rachunków za energię, ale także wielu innych produktów, czy usług. W sprawie konkretów trzeba jednak poczekać na ostateczną wizję takiego instrumentu, a takiej rząd jeszcze nie przedstawił.

Jak długo potrwa jeszcze inflacja?

Jedno jest pewne – ani bon energetyczny, ani tarcza antyinflacyjna nie zwalczą głównego zjawiska, jakim jest inflacja. Tak samo jak kilka miesięcy temu, z oczywistych powodów tarcza antykryzysowa, nie mogła sama w sobie zwalczyć sprawcę pandemii, czyli wirusa. Mamy więc do czynienia z typowym leczeniem objawowym, które jak wiadomo na dłuższą metę, nie rozwiązuje problemów, a wręcz je nasila.

Z punktu widzenia przedsiębiorców wsparcie konsumentów może oznaczać lepszą sytuację w relacjach B2C. Trudno jednak mówić o trwałej poprawie.

W ocenie ekonomistów inflacja dopiero się rozkręca. Według NBP jej szczyt, niewiele wyższy od obecnych wskazań (6,8%) powinien nastąpić na początku przyszłego roku. Makroekonomiści, w większości są jednak bardziej pesymistyczni. Wielu z nich twierdzi, że czekają nas ciężkie miesiące i dalsze podwyżki stóp procentowych. Być może nawet do poziomu 5%. A to przełoży się na wiele dziedzin życia. Uderzy głównie w kredytobiorców. Pośrednio także w handel i inwestujących w mieszkania. Tarcza, nawet najlepiej skomponowana, niewiele tutaj pomoże.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

17 05 24

Czy technologia stojąca za krytpowalutami ma szansę zmienić świat? Czym jest i jak działa blockchain?

Blockchain to technologia, która zyskuje coraz większe znaczenie w świecie finansów, zwłaszcza w związku z rosnącą rolą kryptoaktywów.…
24 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
24 04 24

Zastosowanie laktozy w proszku w różnych branżach

Laktoza, naturalny cukier obecny w mleku, posiada szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i spożywczym. W postaci…
17 04 24

Franczyza gastronomiczna – wszystko, co musisz wiedzieć przed jej podjęciem

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w gastronomii, musisz zbudować reputację lokalu. Początek może być trudny. Klienci preferują miejsca, które…
16 04 24

Obieg dokumentów w firmie – sposoby na usprawnienie procesu

W każdej firmie, niezależnie od jej wielkości i branży, dokumenty pełnią kluczową rolę. Są nośnikami informacji, dowodami transakcji…
16 04 24

Czym są czynniki chłodnicze i jakie są ich rodzaje?

Klimatyzacja ze względu na swoje praktyczne rozwiązanie, które jest niezwykle pomocne w trakcie upałów, staje się coraz częstszym…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier