Z tego artykułu dowiesz się:

Skomplikowane procedury i nadmierna administracja mają odejść w zapomnienie. Prowadzenie firmy będzie łatwiejsze – zapowiadają autorzy projektu. Tarcza prawna ma przed sobą wielkie wyzwanie. Czy mu podoła?

Niejednoznaczne i trudne do zrozumienie procedury i przepisy to problemy, na które przedsiębiorcy skarżą się od dawna. Na forach internetowych wrze. Osoby prowadzące działalność gospodarczą prześcigają się w podawaniu przykładów kolejnych nonsensów, których stają się uczestnikami. Do tego dochodzi skomplikowany język prawniczy. Przez niego zrozumienie, co ustawodawca miał na myśli graniczy z cudem. Tarcza prawna ma zmienić ten stan rzeczy. Czy jej się uda? Przekonamy się zapewne w ciągu najbliższych miesięcy.

CZYTAJ TAKŻE: Przedsiębiorcy są zadowoleni. Rok 2020 nie pozbawił ich optymizmu

Tarcza prawna. 4 najważniejsze zmiany

Pod szumnymi zapowiedziami ułatwień i znoszenia barier kryją się tak naprawdę cztery konkretne cele. Są to:

  • digitalizacja i automatyzacja procedur
  • wprowadzenie postępowania uproszczonego
  • umożliwienie milczącego załatwiania spraw
  • ograniczenie część postępowań administracyjnych do jednej instancji.

Nie zapomniano także o trudnościach, które powstały przez szalejącą pandemię. Projekt ustawy zawiera także przepisy covidowe, które czasowo zmodyfikują niektóre obowiązki.

CZYTAJ TAKŻE: Kim jest przedsiębiorca? Sprawdź ustawową definicję

Czym jest milczące załatwienie sprawy

To pojęcie, które budzi największą ciekawość, ponieważ nikt nie wie co się pod nim kryje. Tymczasem nie jest to żadna innowacja. Rozwiązanie milczącego załatwienia sprawy funkcjonuje w przepisach od dawna. To sytuacja w której brak odpowiedzi ze strony organu w określonym terminie, powoduje uznanie, że sprawa została załatwiona po myśli wnioskodawcy. Na postawie przepisów ustawy ma nastąpić reaktywacja tego rozwiązania.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepsze biznesy na kryzys

Kiedy tarcza prawna wejdzie w życie

Jeśli procedura legislacyjna przebiegnie w zgodzie z oczekiwaniami, przedsiębiorcy zaczną odczuwać ułatwienia jeszcze w tym roku. Ale jak zapowiada przedstawiciel ministerstwa rozwoju, pracy i technologii, które jest autorem projektu, nie wszystkie od razu. Proces ten będzie wprowadzany etapami, tak aby przedsiębiorcy mieli czas na dostosowanie się do nowych regulacji. Konkretny harmonogram nie jest znany. Latem projektem ma zająć się sejm.

To Cię zainteresuje

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie? Poznaj sposoby na poprawę efektywności Prowadzenie małej firmy to pasjonujące wyzwanie,…
zarządzanie czasem

Spotkania PARP dla przedsiębiorców. Sprawdź harmonogram

Najbliższe tygodnie będą obfitowały w spotkania organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Będą one skierowane do przedsiębiorców, operatorów…
spotkanie parp
09 08 23

Wirtualne biuro- czym jest i jak działa?

Do rejestracji każdej firmy konieczne jest posiadanie adresu. Nie każdy przedsiębiorca chce posługiwać się adresem prywatnym, wybiera więc…

Dlaczego warto skorzystać z firmy przeprowadzkowej podczas zmiany siedziby firmy

Zmiana siedziby firmy to proces, który może okazać się wymagający i skomplikowany. Niezależnie od rozmiaru firmy i rodzaju…
przeprowadzka

Czynniki ekonomiczne na czele największych obaw Polaków. Inflacja wciąż „królową”

Inflacja wciąż na czele rankingu największych lęków Polaków. Jak wynika z cyklicznego badania pt. „Bieżące lęki i obawy…
KSEF

Żabka wprowadza abonamenty obiadowe

  Abonament obiadowy w Żabce. Nowa usługa subskrypcyjna. Czy będzie sukces? Żabka - abonament na kawę Żabka, popularna…
żabka

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier