Z tego artykułu dowiesz się:

Skomplikowane procedury i nadmierna administracja mają odejść w zapomnienie. Prowadzenie firmy będzie łatwiejsze – zapowiadają autorzy projektu. Tarcza prawna ma przed sobą wielkie wyzwanie. Czy mu podoła?

Niejednoznaczne i trudne do zrozumienie procedury i przepisy to problemy, na które przedsiębiorcy skarżą się od dawna. Na forach internetowych wrze. Osoby prowadzące działalność gospodarczą prześcigają się w podawaniu przykładów kolejnych nonsensów, których stają się uczestnikami. Do tego dochodzi skomplikowany język prawniczy. Przez niego zrozumienie, co ustawodawca miał na myśli graniczy z cudem. Tarcza prawna ma zmienić ten stan rzeczy. Czy jej się uda? Przekonamy się zapewne w ciągu najbliższych miesięcy.

CZYTAJ TAKŻE: Przedsiębiorcy są zadowoleni. Rok 2020 nie pozbawił ich optymizmu

Tarcza prawna. 4 najważniejsze zmiany

Pod szumnymi zapowiedziami ułatwień i znoszenia barier kryją się tak naprawdę cztery konkretne cele. Są to:

  • digitalizacja i automatyzacja procedur
  • wprowadzenie postępowania uproszczonego
  • umożliwienie milczącego załatwiania spraw
  • ograniczenie część postępowań administracyjnych do jednej instancji.

Nie zapomniano także o trudnościach, które powstały przez szalejącą pandemię. Projekt ustawy zawiera także przepisy covidowe, które czasowo zmodyfikują niektóre obowiązki.

CZYTAJ TAKŻE: Kim jest przedsiębiorca? Sprawdź ustawową definicję

Czym jest milczące załatwienie sprawy

To pojęcie, które budzi największą ciekawość, ponieważ nikt nie wie co się pod nim kryje. Tymczasem nie jest to żadna innowacja. Rozwiązanie milczącego załatwienia sprawy funkcjonuje w przepisach od dawna. To sytuacja w której brak odpowiedzi ze strony organu w określonym terminie, powoduje uznanie, że sprawa została załatwiona po myśli wnioskodawcy. Na postawie przepisów ustawy ma nastąpić reaktywacja tego rozwiązania.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepsze biznesy na kryzys

Kiedy tarcza prawna wejdzie w życie

Jeśli procedura legislacyjna przebiegnie w zgodzie z oczekiwaniami, przedsiębiorcy zaczną odczuwać ułatwienia jeszcze w tym roku. Ale jak zapowiada przedstawiciel ministerstwa rozwoju, pracy i technologii, które jest autorem projektu, nie wszystkie od razu. Proces ten będzie wprowadzany etapami, tak aby przedsiębiorcy mieli czas na dostosowanie się do nowych regulacji. Konkretny harmonogram nie jest znany. Latem projektem ma zająć się sejm.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier