Z tego artykułu dowiesz się:

Skomplikowane procedury i nadmierna administracja mają odejść w zapomnienie. Prowadzenie firmy będzie łatwiejsze – zapowiadają autorzy projektu. Tarcza prawna ma przed sobą wielkie wyzwanie. Czy mu podoła?

Niejednoznaczne i trudne do zrozumienie procedury i przepisy to problemy, na które przedsiębiorcy skarżą się od dawna. Na forach internetowych wrze. Osoby prowadzące działalność gospodarczą prześcigają się w podawaniu przykładów kolejnych nonsensów, których stają się uczestnikami. Do tego dochodzi skomplikowany język prawniczy. Przez niego zrozumienie, co ustawodawca miał na myśli graniczy z cudem. Tarcza prawna ma zmienić ten stan rzeczy. Czy jej się uda? Przekonamy się zapewne w ciągu najbliższych miesięcy.

CZYTAJ TAKŻE: Przedsiębiorcy są zadowoleni. Rok 2020 nie pozbawił ich optymizmu

Tarcza prawna. 4 najważniejsze zmiany

Pod szumnymi zapowiedziami ułatwień i znoszenia barier kryją się tak naprawdę cztery konkretne cele. Są to:

  • digitalizacja i automatyzacja procedur
  • wprowadzenie postępowania uproszczonego
  • umożliwienie milczącego załatwiania spraw
  • ograniczenie część postępowań administracyjnych do jednej instancji.

Nie zapomniano także o trudnościach, które powstały przez szalejącą pandemię. Projekt ustawy zawiera także przepisy covidowe, które czasowo zmodyfikują niektóre obowiązki.

CZYTAJ TAKŻE: Kim jest przedsiębiorca? Sprawdź ustawową definicję

Czym jest milczące załatwienie sprawy

To pojęcie, które budzi największą ciekawość, ponieważ nikt nie wie co się pod nim kryje. Tymczasem nie jest to żadna innowacja. Rozwiązanie milczącego załatwienia sprawy funkcjonuje w przepisach od dawna. To sytuacja w której brak odpowiedzi ze strony organu w określonym terminie, powoduje uznanie, że sprawa została załatwiona po myśli wnioskodawcy. Na postawie przepisów ustawy ma nastąpić reaktywacja tego rozwiązania.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepsze biznesy na kryzys

Kiedy tarcza prawna wejdzie w życie

Jeśli procedura legislacyjna przebiegnie w zgodzie z oczekiwaniami, przedsiębiorcy zaczną odczuwać ułatwienia jeszcze w tym roku. Ale jak zapowiada przedstawiciel ministerstwa rozwoju, pracy i technologii, które jest autorem projektu, nie wszystkie od razu. Proces ten będzie wprowadzany etapami, tak aby przedsiębiorcy mieli czas na dostosowanie się do nowych regulacji. Konkretny harmonogram nie jest znany. Latem projektem ma zająć się sejm.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier