Z tego artykułu dowiesz się:

Wojna na Ukrainie budzi niepokój, ale także wymusza po stronie polskiej konkretne działania. We wschodnich województwach już powstają punkty, w których będą obsługiwani uchodźcy z Ukrainy. Ekonomiści wyliczają, ilu uchodźców może wchłonąć polski rynek pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Wojna na Ukrainie. Co oznacza dla polskiej gospodarki?

Uchodźcy z Ukrainy – Polska gotowa na udzielenie pomocy

Jak wynika ze źródeł w polskim MSZ, w normalnym trybie przepustowość polskich przejść granicznych jest liczona w dziesiątkach tysięcy osób dziennie, jednak w nadzwyczajnej sytuacji należy się spodziewać setek tysięcy. Polska na taki scenariusz jest gotowa. Jeszcze przed rozpoczęciem działań wojennych wojewodowie ze wszystkich 16 województw wykonali ogromną pracę polegającą na wyznaczeniu miejsc, w których można udzielić schronienia uchodźcom.

Kolejne pytanie brzmi, ile osób jest w stanie „wchłonąć” polski rynek pracy w obecnej sytuacji.

Ilu uchodźców znajdzie pracę w Polsce?

Eksperci nie są w pełni zgodni, a w prognozach padają różne liczby. Wskazania specjalistów od rynku pracy mówią o co najmniej 0,5 mln osób, którym polskie firmy są w stanie od ręki dać zatrudnienie. To najniższe wskazania, bowiem są symulacje mówiące o 700-800 tysiącach osób, które możemy zatrudnić w naszym kraju.

W większości zapewne mówimy o prostych pracach niewymagających szczególnych kwalifikacji. Sporą barierą mogą być problemy językowe, choć jak pokazuje doświadczenie ostatnich lat, nie jest to przeszkoda nie do pokonania. Pamiętajmy, że zgodnie z prawem, osoba posiadająca status uchodźcy w Polsce może legalnie ubiegać się o pracę. Zatrudnienie takiej osoby, jest dużo łatwiejsze niż w przypadku innych obcokrajowców spoza UE.

Ukraińcy wracają do ojczyzny?

Do Magazynu Firma docierają sygnały od pracodawców, którzy potwierdzają, że są pracownicy, którzy dziś rano podziękowali za pracę. Jedni mówią, że chcą wracać do rodziny lub po rodzinę. Nie brakuje i takich, którzy deklarują, że po powrocie do ojczyzny chwycą za broń i będą walczyć z rosyjskim najeźdźcą. Część już wcześniej sugerowała, że w razie wybuchu wojny wyjadą z Polski. Na razie słychać o jednostkowych takich przypadkach. Trudno szacować ilu Ukraińców pracujących w Polsce zdecyduje się na taki ruch.

Czy napływ uchodźców zaburzy rynkiem pracy?

Tezy, że napływ uchodźców może mocno zachwiać polskim rynkiem pracy, są, póki co niepotwierdzone. Biorąc pod uwagę fakt sporej luki w zatrudnieniu, nie powinniśmy spodziewać się poważnych perturbacji.

Niewykluczone, że ogólny niepokój oraz napływ pracowników ze wschodu uspokoi presję płacową, oraz zmniejszy rotację wśród pracowników, o czym dzień przed wybuchem wojny pisaliśmy w Magazynie Firma, opierając się na ocenach organizacji pracodawców.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG…
BIK

Podatek Belki raczej szybko nie zniknie. Tymczasem fiskus ściąga z Polaków kolejne grube miliardy

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad zapowiedzianymi ulgami w tzw. podatku Belki. Politycy z różnych ugrupowań opowiadają się…
limit gotówki

Ruch w sklepach w 2023 na minusie. PEŁNY RAPORT

Sklepy zakończyły 2023 rok na lekkim minusie. Największe spadki dotknęły hipermarkety. PODSUMOWANIE RUCHU I WIZYT W SKLEPACH DETALICZNYCH…
ruch w sklepach

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier