Z tego artykułu dowiesz się:

Wojna na Ukrainie budzi niepokój, ale także wymusza po stronie polskiej konkretne działania. We wschodnich województwach już powstają punkty, w których będą obsługiwani uchodźcy z Ukrainy. Ekonomiści wyliczają, ilu uchodźców może wchłonąć polski rynek pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Wojna na Ukrainie. Co oznacza dla polskiej gospodarki?

Uchodźcy z Ukrainy – Polska gotowa na udzielenie pomocy

Jak wynika ze źródeł w polskim MSZ, w normalnym trybie przepustowość polskich przejść granicznych jest liczona w dziesiątkach tysięcy osób dziennie, jednak w nadzwyczajnej sytuacji należy się spodziewać setek tysięcy. Polska na taki scenariusz jest gotowa. Jeszcze przed rozpoczęciem działań wojennych wojewodowie ze wszystkich 16 województw wykonali ogromną pracę polegającą na wyznaczeniu miejsc, w których można udzielić schronienia uchodźcom.

Kolejne pytanie brzmi, ile osób jest w stanie „wchłonąć” polski rynek pracy w obecnej sytuacji.

Ilu uchodźców znajdzie pracę w Polsce?

Eksperci nie są w pełni zgodni, a w prognozach padają różne liczby. Wskazania specjalistów od rynku pracy mówią o co najmniej 0,5 mln osób, którym polskie firmy są w stanie od ręki dać zatrudnienie. To najniższe wskazania, bowiem są symulacje mówiące o 700-800 tysiącach osób, które możemy zatrudnić w naszym kraju.

W większości zapewne mówimy o prostych pracach niewymagających szczególnych kwalifikacji. Sporą barierą mogą być problemy językowe, choć jak pokazuje doświadczenie ostatnich lat, nie jest to przeszkoda nie do pokonania. Pamiętajmy, że zgodnie z prawem, osoba posiadająca status uchodźcy w Polsce może legalnie ubiegać się o pracę. Zatrudnienie takiej osoby, jest dużo łatwiejsze niż w przypadku innych obcokrajowców spoza UE.

Ukraińcy wracają do ojczyzny?

Do Magazynu Firma docierają sygnały od pracodawców, którzy potwierdzają, że są pracownicy, którzy dziś rano podziękowali za pracę. Jedni mówią, że chcą wracać do rodziny lub po rodzinę. Nie brakuje i takich, którzy deklarują, że po powrocie do ojczyzny chwycą za broń i będą walczyć z rosyjskim najeźdźcą. Część już wcześniej sugerowała, że w razie wybuchu wojny wyjadą z Polski. Na razie słychać o jednostkowych takich przypadkach. Trudno szacować ilu Ukraińców pracujących w Polsce zdecyduje się na taki ruch.

Czy napływ uchodźców zaburzy rynkiem pracy?

Tezy, że napływ uchodźców może mocno zachwiać polskim rynkiem pracy, są, póki co niepotwierdzone. Biorąc pod uwagę fakt sporej luki w zatrudnieniu, nie powinniśmy spodziewać się poważnych perturbacji.

Niewykluczone, że ogólny niepokój oraz napływ pracowników ze wschodu uspokoi presję płacową, oraz zmniejszy rotację wśród pracowników, o czym dzień przed wybuchem wojny pisaliśmy w Magazynie Firma, opierając się na ocenach organizacji pracodawców.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Papier toaletowy będzie coraz droższy. Przez unijne przepisy tańsze rolki mogą zniknąć ze sklepów

Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego…
papier toaletowy
25 05 23

800 plus nie dla wszystkich? Czy będą zmiany w programie?

800 plus dla rodziców. Partia rządząca zapowiada zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Od 1 stycznia rodzice otrzymają…
800 plus

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Dr Artur Bartoszewicz: Chiny kolonizują Polskę

Dr Artur Bartoszewicz w wywiadzie dla kanału YT BiznesnaOstro.pl przekonuje, że polskie firmy rodzinne są coraz bardziej interesujące…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier