Z tego artykułu dowiesz się:

Urząd skarbowy zwykle sprawdza faktury, rozliczenia, poprawność wyliczenia lub odliczenia podatku. Tym KAS wziął urzędników pod lupę. Sprawdza satysfakcję klientów. Wyniki...zaskakują

Co sprawdza KAS?

 Świecie, Wieluń, Piastów – co łączy te trzy miasta? M.in. to, że mieszka w nich w przybliżeniu 25 tys. ludzi. Dokładnie tyle samo podatników wypełniło już ankiety na prośby Krajowej Administracji Skarbowej.

Instytucja skupiająca w sobie m.in. wszystkie urzędy skarbowe od trzech miesięcy prowadzi bardzo szeroko zakrojoną akcję „Klient w centrum uwagi KAS”. Jej celem jest sprawdzenie satysfakcji osób załatwiających swoje sprawy w Urzędach Skarbowych. Właśnie zaprezentowała pierwsze wyniki.

Badanie satysfakcji z obsługi w skarbówce

Jeżeli w ostatnim czasie byłeś w Urzędzie Skarbowym i rezerwowałeś wizytę w nim przez internet, spodziewaj się maila od naczelnika danej skarbówki, w którym zostaniesz poproszony o udział w ankiecie, badającej Twoją satysfakcję z wizyty. Jak podkreśla KAS, wyniki badania mają zostać użyte do „projektowania nowych rozwiązań” oraz poprawy obsługi w US.

„Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, tak zmieniając nasze usługi, aby były nowocześniejsze i wygodniejsze. Coraz więcej spraw podatkowych załatwimy, nie wychodząc z domu. Usprawniamy procesy wewnętrzne i ułatwiamy pracę urzędnikom, ale też stale pracujemy nad jakością obsługi. Rozwijamy nasze mocne strony i poprawiamy obszary, które tego wymagają. Temu też służy realizowane od kwietnia badanie satysfakcji po wizycie w urzędzie skarbowymPowiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

 

Skarbówka bada satysfakcję

Badania ankietowe trwają bez przerwy od kwietnia 2021 roku. Jak wyjaśnia KAS, są to badania prowadzone metodą ilościową. Osoba, która otrzyma taką ankietę, musi wiedzieć, że udział w niej jest całkowicie anonimowy i dobrowolny.

O co pyta urząd skarbowy?

Jak wyjaśniono we wspólnym komunikacie KAS i MF, pytania skierowane do klientów są związane z ogólnym zadowoleniem z wizyty, emocjami (!) oraz wysiłkiem włożonym w załatwienie sprawy, z którą przyszedł do urzędu. Część ankiety dotyczy także oceny pracownika urzędu. Ocenianie się takie cechy jak kompetencje, uprzejmość, chęć niesienia pomocy czy komunikatywność.

W ankiecie znajduje się także miejsce, w którym znajdują się dwa pytania otwarte, więc jeśli masz ochotę napisać coś więcej o swoich odczuciach – to jest właśnie to miejsce. KAS liczy, że w ten sposób uda się wskazać najlepsze i najgorsze aspekty załatwiania sprawy w urzędzie skarbowym.

W jaki sposób KAS sprawdza działanie urzędów skarbowych?

KAS to instytucja, która ogrania najbardziej zawiłe sprawy podatkowe, wykładnię przepisów, interpretacje, wyjaśnienia, czynne żale... Krótko mówiąc, co do zasady, daje sobie radę ze złożonymi procesami.

Nie dziwi więc, że proces oceny w ankietach również do prostych mechanizmów nie należy. Skąd!? KAS po prostu narobiła sobie roboty. Ankiety analizowane w Ministerstwie Finansów opierają się na pięciu wskaźnikach: (wymieniamy za oficjalną informacją): satysfakcji, polecenia, braku wysiłku, pozytywnych emocji, skuteczności pierwszego kontaktu.

Urząd skarbowy - wyniki ankiety w skarbówkach

KAS może być z siebie i swoich urzędników dumna, bo wyniki ankiet są... naprawdę niezłe.

Poziom satysfakcji w czerwcu wyniósł bowiem 80%, czyli tylko co piąty badany nie był zadowolony z załatwienia swojej sprawy. Poziom rekomendacji, czyli gotowość do polecania urzędu sięgnął 81%, poziom braku wysiłku 73% a poziom „pozytywnych emocji” aż 86%. Nieco niżej oceniono jednak skuteczność pierwszego kontaktu 76%.

Z obliczeń KAS wynika, że ogólny poziom satysfakcji między kwietniem a czerwcem wyniósł 78,8%. A czy Ty należysz do tej mocnej większości? Niewykluczone, że będziesz mógł odpowiedzieć na to pytanie, na prośbę naczelnika odwiedzonego przez Ciebie Urzędu Skarbowego.

 

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

07 03 25

Kredyt kupiecki. Co to jest i jak działa?

Kredyt kupiecki czyli możliwość zapłaty za fakturę później niż odebraliśmy towar. Zbawienna opcja czy początek problemów z płynnością.…
kredyt kupiecki

Jakie metody płatności powinien oferować Twój sklep internetowy?

W dzisiejszym dynamicznym świecie e-commerce wybór odpowiednich metod płatności może być kluczowy dla sukcesu Twojego sklepu internetowego. Klienci…

Kiedy raty kredytów spadną?

Wielu właścicieli kredytów hipotecznych z niepokojem obserwuje zmiany w gospodarce oraz stopy procentowe, które wpływają na wysokość rat…
kredyt

Żabka na giełdzie – największe IPO w Polsce?

Debiut giełdowy Żabki. Czy to największe IPO w Polsce? Debiut giełdowy Żabki, jednego z największych polskich sieci convenience…
żabka

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier