3 min. czytania

Ustawa antylichwiarska – co się zmienia?

ustawa antylichwiarska
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
08 11 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Ustawa antylichwiarska czeka już tylko na podpis Prezydenta. Zdaniem wielu to potrzebny akt prawny, zdaniem drugich dość radykalne cięcie dodatkowych kosztów związanych z zakupami na raty. Warto wiedzieć, co się zmienia w prawie, które reguluje obszar pożyczek.

Ustawa antylichwiarska a zakupy na raty

Ten, kto sprzedaje artykuły gospodarstwa domowego, elektronikę, czy meble, doskonale wie, że jednym z najczęstszych pytań od klientów, są te związane ze sprzedażą ratalną. W społeczeństwie „na dorobku” nie brakuje osób, dla których jednorazowy zakup rzeczy wycenianych np. na kilka tysięcy złotych jest właściwie niemożliwy. I tu pojawiają się pożyczki i mityczne wręcz „raty zero procent”. Drugą opcją, choć znacznie droższą są "natychmiastowe pożyczki" zawierane poza sklepem.

Pożyczki są łatwo dostępne. Sprzedaż ratalna jest pozbawiona wielu formalności. Wszystko można załatwić w sklepie. Psychologowie zwracają uwagę, że perspektywa zakupu wymarzonego telewizora, nowej zmywarki, mebli kuchennych, czy nawet żelazka usypia czujność klientów. A jest ona potrzebna np. do przeczytania adnotacji drobnym druczkiem. Perspektywa posiadania, przez chwilę staje się ważniejsza, niż zagłębianie się nad obliczeniami faktycznych kosztów. Tym będziemy się martwić później…  To bardzo zgubne, a zarazem bardzo powszechne myślenie.

Dodatkowe koszty pożyczek ścięte ustawą

Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy zmiany w prawie wskazując na konkretne przykłady. Autorzy ustawy mają na myśli dodatkowe prowizje, marże, opłaty za złożenie czy rozpatrzenie wniosku, a także ubezpieczenia pożyczki. To wszystko razem wzięte sprawia, że rzeczywista roczna stopa oprocentowania sięga czasem astronomicznych kwot. I choć jest wskazana drobnym druczkiem i jest PRAWDZIWA, zdarza się, że klient nie doczyta się szczegółów, lub co gorsza, nie rozumie, co tak naprawdę te informacje oznaczają.

Nowe przepisy kończą z dowolnością w ustalaniu dodatkowych opłat za zakupy na raty. Nie będzie można do woli doliczać prowizji i marży, co prowadzi do sytuacji, że nieświadomi klienci mają często problemy w spłacie rzekomo atrakcyjnie oprocentowanej pożyczki” – czytamy w komunikacie ministerstwa sprawiedliwości.

CZYTAJ TAKŻE: Albo leasing, albo wcale. Sprzedawcy aut marudzą na gotówkę

Ustawa antylichwiarska – jakie limity?

Ustawa antylichwiarska wprowadza konkretne limity na dodatkowe opłaty. W myśl nowego prawa nie będą mogły przekroczyć 45% całkowitej kwoty pożyczki w okresie trwania umowy. Jeśli konsument zdecyduje się na „krótką spłatę” np. w sześciu ratach, dodatkowe koszty nie będą mogły być wyższe niż 25%. Tu mówimy o sumie odsetek oraz kosztów pozaodsetkowych.

Czy opłaca się spłacić pożyczkę wcześniej?

Zgodnie z nowym prawem, przedterminowa spłata będzie oznaczała, że konsument może zażądać od pożyczkodawcy o odpowiedni (proporcjonalny) zwrot opłat i kosztów. Nie mówimy tylko o odsetkach, ale także prowizji czy ubezpieczeniu. Nie zmieni się natomiast limit odsetek, który nadal będzie wynosił 20,5% rocznie.

Chwilówki na nowych zasadach

Resort sprawiedliwości zwraca uwagę, że obecnie firmy pożyczkowe nie znają ograniczeń związanych z naliczaniem dodatkowych opłat. Co więcej „nie mają oporów” przy ich naliczaniu. MS zauważa, że zdarzają się przypadki, w których RRSO sięga kilku tysięcy procent. Taki stan rzeczy często oznacza problemy dla konsumenta, który wpada w spiralę zadłużenia.

W tym wypadku ustawa wprowadza zasady podobne do zakupów na raty. Nowe prawo ograniczy nakładanie dodatkowych opłat (prowizje, marże). Ich limit będzie wynosił 20% kwoty pożyczki w skali roku, oraz maksymalnie 45% przez cały okres kredytowania.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Dobrowolny podatek kasowy. To może być ogromna rewolucja

Dobrowolny podatek kasowy czyli możliwość płacenia podatku dopiero gdy otrzyma się zapłatę od kontrahenta. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić…
podatek-kasowy
16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier