2 min. czytania

Utrata karty podatkowej. Co zrobić

pieniądze
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
15 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Prowadzenie rozliczeń w formie karty podatkowej jest niezwykle wygodne. Ale jak się okazuje, niedopełnienie ciążących na przedsiębiorcy obowiązków może skutkować wieloma komplikacjami. Utrata karty podatkowej nie jest wcale trudna.

Karta podatkowa wiąże się z płaceniem stałej kwoty podatku bez względu na wysokość osiągniętego dochodu. Ale uzyskanie decyzji naczelnika Urzędu Skarbowego o prawie do korzystania z tej formy rozliczeń nie kończy obowiązków spoczywających na przedsiębiorcy. Jakiekolwiek niedopatrzenie czy niepoinformowanie skarbówki o zmianie sytuacji firmy może skutkować surową karą. Dowiedz się za co grozi utrata karty podarunkowej i co zrobić jeśli do niej dojdzie.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Kiedy stracisz prawo do karty podatkowej

Do utraty prawa do karty podatkowej doprowadzić mogą wszelkie działania, a także zaniedbania w wypełnianiu ustawowych obowiązków wynikających z tej formy opodatkowania lub zmiany, do których dochodzi wraz z rozwojem firmy. Należą do nich między innymi:

  • wykraczanie poza działalności wskazane w załączniku nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
  • podjęcie niewymienionej w przepisach pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • rozpoczęcie przez małżonka podatnika prowadzenia takiej samej działalności gospodarczej,
  • prowadzenie biznesu poza granicami Polski,
  • zatrudnienie większej niż dopuszczalna liczny osób.

CZYTAJ TAKŻE: Karta podatkowa bez tajemnic

Utrata karty podatkowej. I co dalej

Jeżeli utrata karty podatkowej spowodowana będzie działaniem lub zaniechaniem przedsiębiorcy, to on będzie musiał poinformować o tym fakcie Urząd Skarbowy. To bardzo ważne. Ponieważ w chwili utraty prawa do rozliczenia kartą podatkową powstaje obowiązek prowadzenie ewidencji podatkowej. Niepoinformowanie skarbówki o nowych okolicznościach spowoduje, że obowiązek ewidencyjny będzie trzeba zrealizować w stosunku do minionych miesięcy.

Jaka ewidencja podatkowa

Przedsiębiorca ma 7 dni od chwili powstania okoliczności pozbawiającej prawa do karty podatkowej na zawiadomienie Urzędu Skarbowego. W zależności od sytuacji niezbędne będzie prowadzenie księgi przychodów i rozchodów lub ewidencja ryczałtu. Podatnik ma do wyboru tylko te dwie formy opodatkowania. Jeśli wybierze rozliczenie podatku na zasadach ogólnych niezbędnym będzie także prowadzenie: ewidencji środków trwałych i wyposażenia. Obowiązek ewidencyjny powstaje z chwilą utraty prawa do korzystania z karty podatkowej.

CZYTAJ TAKŻE: Czynny żal, czyli jak uniknąć kary za przewinienie karnoskarbowe

Karta podatkowa wymaga dokładności

Przedsiębiorca, który nie dopełnił ciążących na nim obowiązków lub co gorsza specjalnie naginał warunki wydania pozytywnej decyzji o korzystaniu z karty podatkowej lub z premedytacją podawał nieprawdziwe dane na fakturze będzie miał spore kłopoty. Ponieważ będzie musiał uzupełnić ewidencję od początku roku, w którym stwierdzono nieprawidłowości. Poza koniecznością uzupełnienia braków przedsiębiorca będzie musiał także opłacić zaległy podatek w nowej formie.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 02 24

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku?

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku? Gorący okres rozliczeń podatkowych za 2023 rok już za pasem. Wiele osób zastanawia…
pit
15 02 24

Branża hotelarska zaciera ręce. Tak dobrego rozpoczęcia roku dawno nie było

Tak dobrego rozpoczęcia roku w HoReCa nie było od wybuchu pandemii. 20% hotelarzy i restauratorów liczy na więcej…
hotel
14 02 24

Raty na leczenie zębów. Dentyści zacierają ręce

Dentyści mówią o nowym trendzie. Pacjenci coraz częściej pytają o raty lub chcą leczyć zęby na kredyt Blisko…
kredyt na dentystę
08 02 24

BIK prognozuje poprawę sytuacji na rynku kredytów dla mikrofirm

Mikroprzedsiębiorcy w 2023 roku chętniej korzystali z kredytów bankowych. Jak wynika z danych BIK, sprzedaż kredytów dla tej…
kredyt
06 02 24

Liczba zablokowanych rachunków przez fiskusa rośnie dwucyfrowo

Skarbówka za pomocą STIR-u zablokowała firmom w ub.r. blisko 90 mln złotych [Dane MF] Jak wynika z danych…
urząd skarbowy

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG…
BIK

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier