2 min. czytania

Utrata karty podatkowej. Co zrobić

pieniądze
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
15 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Prowadzenie rozliczeń w formie karty podatkowej jest niezwykle wygodne. Ale jak się okazuje, niedopełnienie ciążących na przedsiębiorcy obowiązków może skutkować wieloma komplikacjami. Utrata karty podatkowej nie jest wcale trudna.

Karta podatkowa wiąże się z płaceniem stałej kwoty podatku bez względu na wysokość osiągniętego dochodu. Ale uzyskanie decyzji naczelnika Urzędu Skarbowego o prawie do korzystania z tej formy rozliczeń nie kończy obowiązków spoczywających na przedsiębiorcy. Jakiekolwiek niedopatrzenie czy niepoinformowanie skarbówki o zmianie sytuacji firmy może skutkować surową karą. Dowiedz się za co grozi utrata karty podarunkowej i co zrobić jeśli do niej dojdzie.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Kiedy stracisz prawo do karty podatkowej

Do utraty prawa do karty podatkowej doprowadzić mogą wszelkie działania, a także zaniedbania w wypełnianiu ustawowych obowiązków wynikających z tej formy opodatkowania lub zmiany, do których dochodzi wraz z rozwojem firmy. Należą do nich między innymi:

  • wykraczanie poza działalności wskazane w załączniku nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
  • podjęcie niewymienionej w przepisach pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • rozpoczęcie przez małżonka podatnika prowadzenia takiej samej działalności gospodarczej,
  • prowadzenie biznesu poza granicami Polski,
  • zatrudnienie większej niż dopuszczalna liczny osób.

CZYTAJ TAKŻE: Karta podatkowa bez tajemnic

Utrata karty podatkowej. I co dalej

Jeżeli utrata karty podatkowej spowodowana będzie działaniem lub zaniechaniem przedsiębiorcy, to on będzie musiał poinformować o tym fakcie Urząd Skarbowy. To bardzo ważne. Ponieważ w chwili utraty prawa do rozliczenia kartą podatkową powstaje obowiązek prowadzenie ewidencji podatkowej. Niepoinformowanie skarbówki o nowych okolicznościach spowoduje, że obowiązek ewidencyjny będzie trzeba zrealizować w stosunku do minionych miesięcy.

Jaka ewidencja podatkowa

Przedsiębiorca ma 7 dni od chwili powstania okoliczności pozbawiającej prawa do karty podatkowej na zawiadomienie Urzędu Skarbowego. W zależności od sytuacji niezbędne będzie prowadzenie księgi przychodów i rozchodów lub ewidencja ryczałtu. Podatnik ma do wyboru tylko te dwie formy opodatkowania. Jeśli wybierze rozliczenie podatku na zasadach ogólnych niezbędnym będzie także prowadzenie: ewidencji środków trwałych i wyposażenia. Obowiązek ewidencyjny powstaje z chwilą utraty prawa do korzystania z karty podatkowej.

CZYTAJ TAKŻE: Czynny żal, czyli jak uniknąć kary za przewinienie karnoskarbowe

Karta podatkowa wymaga dokładności

Przedsiębiorca, który nie dopełnił ciążących na nim obowiązków lub co gorsza specjalnie naginał warunki wydania pozytywnej decyzji o korzystaniu z karty podatkowej lub z premedytacją podawał nieprawdziwe dane na fakturze będzie miał spore kłopoty. Ponieważ będzie musiał uzupełnić ewidencję od początku roku, w którym stwierdzono nieprawidłowości. Poza koniecznością uzupełnienia braków przedsiębiorca będzie musiał także opłacić zaległy podatek w nowej formie.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier