Z tego artykułu dowiesz się:

Małe, niekoniecznie najbogatsze, a już na pewno nie najlepiej rozwinięte gospodarczo województwa. To tam odsetek rzetelnych, solidnych i terminowych kontrahentów jest największy. Rzetelna Firma wraz z Krajowym Rejestrem Długów po raz kolejny stworzyły mapę godnych zaufania przedsiębiorców w ujęciu regionalnym. Gdzie jest ich najwięcej?

Jak zmierzyć rzetelność firm?

Na początek powiedzmy, skąd twórcy rankingu wzięli wskaźnik rzetelności województw. Jak wyjaśniają, do jego przygotowania wzięto pod uwagę kilka odczytów takich jak: ogólne długi firm, zadłużenie przeliczane na 1000 firm w regionie, średnie zadłużenie na jednego dłużnika, oraz udział dłużników w ogólnej liczbie firm.

To wszystko przeliczono na punkty przyznawane za miejsce w tabeli według zasady: mniejszy dług = większa punktacja). Dzięki zsumowaniu danych dla każdego z województw powstał bardzo ciekawy ranking, który pokazuje, gdzie z większym prawdopodobieństwem znajdziemy rzetelnych partnerów biznesowych, a gdzie trzeba ich szukać „ze świecą”.

Gdzie działają najrzetelniejsze firmy?

Mapa pokazuje to jasno. Najrzetelniejsze firmy znaleźć można na ścianie wschodniej oraz w małych województwach. Najlepiej w tegorocznym rankingu wypadły ex aequo dwa województwa na wschodnich krańcach Polski – podlaskie i podkarpackie, które otrzymały 54 pkt. „Pierwszy raz w historii oceny rzetelności przedsiębiorstw mamy sytuację, w której dwa województwa otrzymały taką samą, wysoką liczbę punktów. W województwie podkarpackim obserwujemy najniższe zadłużenie w przeliczeniu na 1000 firm, które wynosi 2,7 mln zł oraz najniższy odsetek firm zadłużonych, sięgający 7,4%. Właśnie za te dwa czynniki firmy z Podkarpacia otrzymały najwyższą liczbę punktów, czyli po 16” – powiedział Andrzej Kulik z Rzetelnej Firmy.

Kolejne miejsca w rankingu zajęło woj. opolskie – 53 pkt., lubelskie 48 pkt., oraz lubuskie – 46 pkt. Trudno nazwać te regiony motorami napędowymi polskiej gospodarki. Jednak, obserwując historię podobnych rankingów widać, że terminowość i strach przed narastającymi długami, mają wyraźnie wpisane w swoje DNA.

Gdzie działają najmniej rzetelne firmy?

Najgorszą notę – zaledwie 7 pkt. Otrzymało województwo śląskie. Pod względem łącznego zadłużenia (1,5 mld zł) znalazło się na przedostatnim miejscu, a dług na 1000 firm sięga tu aż 5,1 mln złotych. Aż 12,08% firm z tego regionu figuruje na listach dłużników.

Na niechlubnym podium znalazło się także woj. mazowieckie, które wspólnie z sąsiednim woj. kujawsko-pomorskim zebrało jedynie 15 pkt. W opinii niektórych, wrzucanie na szczyt takiego rankingu najsilniej rozwiniętych gospodarczo regionów może być krzywdzące. Dlatego ekspert Rzetelnej Firmy, w komentarzu do tych danych zdecydował się na kilka słów wyjaśnienia:

„Województwo mazowieckie to największy i najbogatszy region Polski. W szczególności obszar warszawski stołeczny i 9 okolicznych powiatów jest motorem gospodarki Mazowsza, który generuje 17% PKB kraju. Drugie miejsce pod względem liczby zarejestrowanych firm zajmuje Śląsk. Tu także najsilniej rozwija się przemysł i usługi, więc i proporcjonalnie do liczby funkcjonujących podmiotów gospodarczych większe jest łączne zadłużenie wszystkich dłużników. To normalne, że w największych województwach jest najwięcej firm, a tym samym może być największa liczba dłużników. Dlatego postanowiliśmy zrelatywizować ten wskaźnik” – mówi Andrzej Kulik.

Średni dług dłużnika w województwie

I teraz zaczynają się niezwykle ciekawe zestawienia, które dotyczą średniego długu przeciętnego dłużnika w każdym z województw. Przyjmując takie parametry obliczeniowe, szybko okazuje się, że najwyższe średnie długi mają przedsiębiorcy z woj. świętokrzyskiego.

Na każdą firmę wpisaną do KRD przypada tam aż 45 tys. złotych do oddania. To aż o 6 tys. złotych więcej niż wynosi średnia krajowa. Na kolejnym miejscu w tym zestawieniu znalazło kujawsko-pomorskie (42,6 tys. zł), a na trzecim śląskie (42,3 tys. złotych) i mazowieckie (tylko 40 zł mniej niż na śląsku).

Pod tym względem najlepiej wypada lubuskie, gdzie średni dług na dłużnika to 33 tys. zł. Dobrze wyglądają też dane z woj. zachodniopomorskiego (34,2 tys. zł) oraz opolskiego (34,3 tys. zł).

KLIKNIJ TUTAJ: MAPA NAJBARDZIEJ RZETELNYCH KONTRAHENTÓW 

 

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 02 24

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku?

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku? Gorący okres rozliczeń podatkowych za 2023 rok już za pasem. Wiele osób zastanawia…
pit
15 02 24

Branża hotelarska zaciera ręce. Tak dobrego rozpoczęcia roku dawno nie było

Tak dobrego rozpoczęcia roku w HoReCa nie było od wybuchu pandemii. 20% hotelarzy i restauratorów liczy na więcej…
hotel
14 02 24

Raty na leczenie zębów. Dentyści zacierają ręce

Dentyści mówią o nowym trendzie. Pacjenci coraz częściej pytają o raty lub chcą leczyć zęby na kredyt Blisko…
kredyt na dentystę
08 02 24

BIK prognozuje poprawę sytuacji na rynku kredytów dla mikrofirm

Mikroprzedsiębiorcy w 2023 roku chętniej korzystali z kredytów bankowych. Jak wynika z danych BIK, sprzedaż kredytów dla tej…
kredyt
06 02 24

Liczba zablokowanych rachunków przez fiskusa rośnie dwucyfrowo

Skarbówka za pomocą STIR-u zablokowała firmom w ub.r. blisko 90 mln złotych [Dane MF] Jak wynika z danych…
urząd skarbowy

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG…
BIK

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier