3 min. czytania

Wichura i biznes. Które branże tracą najwięcej?

wichura i biznes
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
21 02 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Ostatnie wydarzenia pogodowe, namieszały w setkach firm. Opóźnienia zleceń, zniszczenia sprzętu, wstrzymane prace ekip – to tylko niektóre przykłady następstw wichur, jakie tej zimy nieustannie przechodzą nad Polską. Wielu przedsiębiorców podjęło właśnie decyzję o dodatkowych ubezpieczeniach oraz dodatkowych zapisach w umowach z klientami. Wichura i biznes nie idą w parze. Które branże tracą najwięcej?

Wichura i biznes – straty liczone w milionach

W ciągu ostatnich czterech tygodni nad Polską przesuwa się już siódmy układ niskiego ciśnienia, który powoduje potężne wichury. W wielu miejscach przeszedł szkwał, który spowodował konkretne straty, a nawet doprowadził do tragedii, jak np. na budowie osiedla w Krakowie. Sprawdziliśmy, jak bardzo seria załamań pogody pokrzyżowała plany polskich przedsiębiorców.

Logistyka – wichura oznacza opóźnienia

Jedną z branż, szczególnie dotkniętych przez wichury jest logistyka. Jak przyznaje w rozmowie z Magazynem Firma dyrektor działu SCM w dużej firmie handlowej, są przewoźnicy, którzy wstrzymują przejazd tirów „na pusto” z powodu ryzyka przewrócenia pojazdu przez wiatr. „Mieliśmy przykre doświadczenie przed czterema laty. Jeden z naszych zestawów transportowych został wywrócony na bok na autostradzie. Niewiele brakowało, a doszłoby do tragedii. Od tej pory wprowadziliśmy restrykcyjne procedury” – przyznał.

Wichury ograniczają także prace dźwigów i suwnic stosowanych przy załadunku. Wyjazd towarów bywa opóźniony od kilku do kilkunastu godzin. Dlatego firmy logistyczne od lat stosują zapisy w umowach powołujące się na działanie siły wyższej. Niektóre ograniczają transport wszędzie tam, gdzie pojawi się drugi lub trzeci stopień ostrzeżenia. „Każdy alert RCB w telefonie zapala w naszych głowach lampkę ostrzegawczą. Musimy podejmować trudne decyzje” – mówi nasz rozmówca.

CZYTAJ TAKŻE: Konflikt rosyjsko-ukraiński. Jakie konsekwencje dla polskich firm?

Budownictwo – bezpieczeństwo w czasie wichur

Przypadek z ostatnich dni z Krakowa, pokazał jak niebezpieczna bywa praca na budowie w czasie wichury. W wyniku zawalenia się dźwigu zginęło dwóch pracowników firmy podwykonawczej.

Przedsiębiorstwa budowlane mówią wprost, że dwa dni wichury oznaczają czasem… kilkanaście dni opóźnienia. Często konieczne jest porządkowanie terenu, niezbędne do prowadzenia dalszych prac. Wcześniej, w chwili otrzymania ostrzeżeń prowadzone są działania zmierzające do zabezpieczenia lżejszych przedmiotów, np. płyt styropianowych, materiałów wykończeniowych, blach czy narzędzi.

Krajowa turystyka traci na wichurach

- „Zawsze kiedy pojawia się alert RCB lub złe prognozy pogody, część turystów, którzy mieli u nas rezerwacje, rezygnuje z przyjazdu. Nie dotyczy to wszystkich, ale około 30-40% osób, które uzależniają swój pobyt od pogody” – mówi właścicielka pensjonatu na Podhalu, niedaleko Zakopanego. Podobną, choć nieco niższą skalę rezygnacji wskazują właściciele innych górskich pensjonatów.

Braki dostaw prądu a biznes

W minioną sobotą w okolicach Przedborza (Łódzkie) doszło do awarii sieci energetycznej. Jedynie te sklepy, które dysponują agregatem i mobilnym terminalem płatności na baterie funkcjonowały normalnie. Wszystkie inne, musiały zamknąć się na klientów na większość dnia. W wielu przypadkach to straty nie do nadrobienia.

To samo dotyczy innych firm, np. świadczących usługi przez internet w wariancie B2B. „Pracuję tyle, na ile pozwoli bateria w laptopie, potem mam przymusową przerwę” – mówi redaktor serwisu e-commerce z okolic Nowego Tomyśla. Warto pamiętać, że punktowe awarie sieci energetycznej potrafią wyłączyć dość duże obszary np. w lokalnej sieci światłowodowej oraz internetu bezprzewodowego.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier