Z tego artykułu dowiesz się:

Certyfikaty, testy PCR, zaświadczenia o byciu ozdrowieńcem, gdzieniegdzie formularze internetowe do wypełnienia i kontrole – wyjazd służbowy do innych krajów UE stał się karkołomny, jak nigdy dotąd. Jak to wygląda teraz? Sprawdziliśmy na przykładzie Czech, które razem z nami są w strefie Schengen.

Wyjazd służbowy w czasie pandemii

Jeszcze półtora roku temu, przejazd z Polski do Czech, czy z Austrii do Słowenii niczym nie różnił się od przekroczenia granicy województwa mazowieckiego z łódzkim. Przejeżdżało się obok niebieskiej tabliczki i to wszystko. Teraz niby na wielu granicach jest podobnie, ale stres z tym związany jest większy. Choć są i takie miejsca w Europie, gdzie kontrole pograniczników wróciły. Czy to pandemiczny początek końca kontynentu, w jakim tak wygodnie nam się żyło przez nieco ponad dekadę?

„Na połowę lipca miałem wyznaczonych kilka spotkań biznesowych z moimi kluczowymi klientami na czeskich Morawach, głównie w okolicach Brna” – pisze w mailu do naszej redakcji pan Bartosz – przedsiębiorca z Mazowsza.  Dotąd zawsze sprawdzałem dwie rzeczy – ważność mojej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz winiety na czeskie autostrady. To wszystko. Teraz dwudniowy wyjazd łączy się z całą procedurą. Wypełniam formularz lokalizacyjny, drukuję Unijny Certyfikat Covid i na wszelki wypadek potwierdzenie z hotelu w Brnie, żeby nie było, że nakłamałem w formularzu. Miałem zabrać mojego wspólnika, ale on się nie zaszczepił. Musiałby robić test i mieć ze sobą wyniki”.

 

Czy spotkania handlowe przeniosą się do internetu?

Pan Bartosz nie jest w tej sprawie osamotniony. Podobne problemy mają nie tylko turyści, ale także przedsiębiorcy wyjeżdżający na spotkania do innych krajów UE. W swoim mailu, pan Bartosz zaznacza, że oczywiście można odbyć kilka spotkań przez internet i często korzysta z tego kanału, ale wie, że „wiele spraw łatwiej załatwić osobiście – szczególnie u kluczowych odbiorców”. Kontakt twarzą w twarz ułatwia negocjacje. Zawsze można pokazać próbki nowych produktów.

Jakie wymagania przy wyjazdach służbowych?

Jeżeli wybierasz się na spotkanie z klientem w innym kraju, musisz dokładnie sprawdzić jakie wymagania ma dane państwo względem osób wjeżdżających na jego terytorium. To nie przelewki. W najgorszym wypadku, trafisz na kwarantannę, będziesz musiał zrobić test i jeszcze zapłacisz karę.

Jeśli planujesz wyjazd za granicę, wejdź na stronę https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych. Wykaz prowadzony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy wsparciu placówek dyplomatycznych, to dobre źródło wiedzy przy organizacji jakichkolwiek wyjazdów biznesowych. Oczywiście sporo wyjątków dotyczy tranzytu oraz przewozu towarów. Jeśli jednak jedziesz samochodem osobowym, lepiej uzbrój się w kilka dokumentów. Niezależnie czy jedziesz służbowo, czy na wczasy.

Jakie wymagania podczas wyjazdu do Czech?

Zainspirowani przez Pana Bartosza, sprawdziliśmy, jakie obecnie (stan na 26.07) przepisy obowiązują np. podczas podróży do Republiki Czeskiej. Od 9 lipca osoby jadące z Polski do naszych południowych sąsiadów, mają obowiązek okazania na wezwanie uprawnionych służb zaświadczenia o tym, że przyjęli dwie dawki szczepionki. Chyba że był to preparat jednodawkowy. Od przyjęcia drugiej (lub jedynej dawki) musi minąć 14 dni.

Inną możliwością jest udokumentowanie bycia ozdrowieńcem (od pozytywnego testu nie może minąć więcej niż 180 dni). Wszyscy pozostali muszą wykonać test, przy czym należy pamiętać, że antygenowy ważny jest 48 godzin, a PCR 72 godziny. Oczywiście, sporym ułatwieniem jest Unijny Certyfikat Covid.

Każda osoba wjeżdżająca do Czech musi wypełnić formularz lokalizacyjny na stronie https://plf.uzis.cz (instrukcje wyłącznie po czesku i angielsku). Spokojnie za to możemy jechać przez Czechy tranzytem, jednak nie dłużej niż 12 godzin.

Z obowiązku przeprowadzania testów oraz wypełniania formularza zwolniono m.in. pracowników transgranicznych, dzieci do lat 6; osoby, które podróżują z państw sąsiednich do 24h w uzasadnionym celu, pracownicy transportu międzynarodowego, a także osoby, które zawodowo zajmują się sztuką (np. muzycy w drodze na koncert) oraz sportowcy.

Niemniej jednak jeśli chcemy skorzystać z hotelu, czy restauracji trzeba posiadać zaświadczenie o zaszczepieniu, byciu ozdrowieńcem lub posiadać ze sobą ujemny wynik testu.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG…
BIK

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier