Z tego artykułu dowiesz się:

Certyfikaty, testy PCR, zaświadczenia o byciu ozdrowieńcem, gdzieniegdzie formularze internetowe do wypełnienia i kontrole – wyjazd służbowy do innych krajów UE stał się karkołomny, jak nigdy dotąd. Jak to wygląda teraz? Sprawdziliśmy na przykładzie Czech, które razem z nami są w strefie Schengen.

Wyjazd służbowy w czasie pandemii

Jeszcze półtora roku temu, przejazd z Polski do Czech, czy z Austrii do Słowenii niczym nie różnił się od przekroczenia granicy województwa mazowieckiego z łódzkim. Przejeżdżało się obok niebieskiej tabliczki i to wszystko. Teraz niby na wielu granicach jest podobnie, ale stres z tym związany jest większy. Choć są i takie miejsca w Europie, gdzie kontrole pograniczników wróciły. Czy to pandemiczny początek końca kontynentu, w jakim tak wygodnie nam się żyło przez nieco ponad dekadę?

„Na połowę lipca miałem wyznaczonych kilka spotkań biznesowych z moimi kluczowymi klientami na czeskich Morawach, głównie w okolicach Brna” – pisze w mailu do naszej redakcji pan Bartosz – przedsiębiorca z Mazowsza.  Dotąd zawsze sprawdzałem dwie rzeczy – ważność mojej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz winiety na czeskie autostrady. To wszystko. Teraz dwudniowy wyjazd łączy się z całą procedurą. Wypełniam formularz lokalizacyjny, drukuję Unijny Certyfikat Covid i na wszelki wypadek potwierdzenie z hotelu w Brnie, żeby nie było, że nakłamałem w formularzu. Miałem zabrać mojego wspólnika, ale on się nie zaszczepił. Musiałby robić test i mieć ze sobą wyniki”.

 

Czy spotkania handlowe przeniosą się do internetu?

Pan Bartosz nie jest w tej sprawie osamotniony. Podobne problemy mają nie tylko turyści, ale także przedsiębiorcy wyjeżdżający na spotkania do innych krajów UE. W swoim mailu, pan Bartosz zaznacza, że oczywiście można odbyć kilka spotkań przez internet i często korzysta z tego kanału, ale wie, że „wiele spraw łatwiej załatwić osobiście – szczególnie u kluczowych odbiorców”. Kontakt twarzą w twarz ułatwia negocjacje. Zawsze można pokazać próbki nowych produktów.

Jakie wymagania przy wyjazdach służbowych?

Jeżeli wybierasz się na spotkanie z klientem w innym kraju, musisz dokładnie sprawdzić jakie wymagania ma dane państwo względem osób wjeżdżających na jego terytorium. To nie przelewki. W najgorszym wypadku, trafisz na kwarantannę, będziesz musiał zrobić test i jeszcze zapłacisz karę.

Jeśli planujesz wyjazd za granicę, wejdź na stronę https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych. Wykaz prowadzony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy wsparciu placówek dyplomatycznych, to dobre źródło wiedzy przy organizacji jakichkolwiek wyjazdów biznesowych. Oczywiście sporo wyjątków dotyczy tranzytu oraz przewozu towarów. Jeśli jednak jedziesz samochodem osobowym, lepiej uzbrój się w kilka dokumentów. Niezależnie czy jedziesz służbowo, czy na wczasy.

Jakie wymagania podczas wyjazdu do Czech?

Zainspirowani przez Pana Bartosza, sprawdziliśmy, jakie obecnie (stan na 26.07) przepisy obowiązują np. podczas podróży do Republiki Czeskiej. Od 9 lipca osoby jadące z Polski do naszych południowych sąsiadów, mają obowiązek okazania na wezwanie uprawnionych służb zaświadczenia o tym, że przyjęli dwie dawki szczepionki. Chyba że był to preparat jednodawkowy. Od przyjęcia drugiej (lub jedynej dawki) musi minąć 14 dni.

Inną możliwością jest udokumentowanie bycia ozdrowieńcem (od pozytywnego testu nie może minąć więcej niż 180 dni). Wszyscy pozostali muszą wykonać test, przy czym należy pamiętać, że antygenowy ważny jest 48 godzin, a PCR 72 godziny. Oczywiście, sporym ułatwieniem jest Unijny Certyfikat Covid.

Każda osoba wjeżdżająca do Czech musi wypełnić formularz lokalizacyjny na stronie https://plf.uzis.cz (instrukcje wyłącznie po czesku i angielsku). Spokojnie za to możemy jechać przez Czechy tranzytem, jednak nie dłużej niż 12 godzin.

Z obowiązku przeprowadzania testów oraz wypełniania formularza zwolniono m.in. pracowników transgranicznych, dzieci do lat 6; osoby, które podróżują z państw sąsiednich do 24h w uzasadnionym celu, pracownicy transportu międzynarodowego, a także osoby, które zawodowo zajmują się sztuką (np. muzycy w drodze na koncert) oraz sportowcy.

Niemniej jednak jeśli chcemy skorzystać z hotelu, czy restauracji trzeba posiadać zaświadczenie o zaszczepieniu, byciu ozdrowieńcem lub posiadać ze sobą ujemny wynik testu.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

01 09 24

Sławomir Mentzen ogłasza start w wyborach prezydenckich 2025 roku

Sławomir Mentzen, jeden z liderów Konfederacji, oficjalnie ogłosił start w wyborach prezydenckich 2025 roku. W trakcie sobotniej konwencji…
sławomir mentzen

Zamach na Donalda Trumpa. Możliwe skutki polityczne i ekonomiczne

Zamach na Donalda Trumpa. Jakie może mieć skutki? W obliczu nieprzewidywalności współczesnego świata, temat zamachu na Donalda Trumpa…
donald trump

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
21 05 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy?

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy? Wakacje od ZUS uchwalone. Sejm uchwalił długo oczekiwane przepisy…
wakacje od zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier