magazyn-firma
2 min. czytania

Zagrożenia bezpieczeństwa cyfrowego dla firm 2022

cyberbezpieczeństwo 2022
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
23 12 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Zagrożenia bezpieczeństwa cyfrowego to jedno z największych wyzwań, przed jakimi stoją firmy. Tak dzieje się od kilku lat. Jakie trendy będą dominowały w 2022 roku? Na co należy uważać w pierwszej kolejności?

Zagrożenia bezpieczeństwa cyfrowego dla małych firm

Duże organizacje i korporacje mają tę przewagę, że za bezpieczeństwem IT stoją często całe działy informatyczne. Faktem jest, ze są one bardziej narażone na ataki ze strony hackerów. Nie oznacza to jednak, że mała firma o niewielkim wpływie na PKB jest całkowicie bezpieczna. Zagrożenia są wszędzie. Najgorsze jest to, że importowanie złośliwego oprogramowania może nastąpić przypadkowo. Jedno kliknięcie linku wystarczy, by sparaliżować niejedną małą firmę.

Strategia bezpieczeństwa cyfrowego w małej firmie

Eksperci zalecają, by każda mała firma opracowała swoją strategię zabezpieczenia przed atakiem. Budowa cyfrowego muru obronnego może być banalna. Należy zacząć od sprawdzenia ważności licencji programów antywirusowych. Warto odnowić je wcześniej lub zastanowić się nad zmianą dostawcy. Nawet w najmniejszym zespole, można wyznaczyć jedną osobę, która będzie zajmowała się „pilnowaniem” terminów aktualnych licencji.

CZYTAJ TAKŻE: Ubezpieczenie od cyberataku

Kolejnym etapem bezpieczeństwa cyfrowego jest tzw. „kultura raportowania”. Chodzi o to, by pracownicy zgłaszali wszelkie niebezpieczeństwa, w tym podejrzane maile i ostrzegali się wzajemnie np. na firmowej grupie mailowej.

Nie tylko SMS pod fałszywego kuriera

Cyberprzestępcy często zmieniają strategię. To, że teraz wysyłają fałszywe wiadomości z groźnymi linkami jako „kurierzy” lub „dostawca energii”, nie znaczy, że tak działają zawsze. Wiele szkoleń szeregowych pracowników w wielu firmach na temat zagrożenia bezpieczeństwa cyfrowego zaczyna się od… wymyślenia potencjalnie niebezpiecznych scenariuszy ataków. Co ciekawe, często sprawdzają się one w rzeczywistości! Pomysłowość przestępców nie zna granic. Czym zaskoczą nas w 2022 roku? Też chcielibyśmy wiedzieć.

Deep fake i sztuczna inteligencja

Z nowości, których możemy obawiać się w 2022 roku, jest wykorzystanie przez hackerów mechanizmów sztucznej inteligencji. Technologia „deep fake” polegająca na perfekcyjnym modyfikowaniu filmów, zdjęć, ludzkiego głosu może być najpoważniejszym z zagrożeń. Zdaniem ekspertów, to tylko kwestia czasu, kiedy przestępcy będą w stanie podszywać się pod szefa, urzędnika czy klienta np. w rozmowie telefonicznej lub… telekonferencji. I choć brzmi to jak science fiction, rok 2022 może być tutaj przełomowy.

Zrezygnuj z polityki strachu

Wiele zagrożeń można zlikwidować, lub ograniczyć ich skutki w zespołach, w których szczerze rozmawiamy o problemach.

Jeśli pracownik kliknie przez przypadek w podejrzany link, lub zauważy dziwną aktywność w swojej skrzynce mailowej lub w katalogu w chmurze, powinien jak najszybciej zgłosić ten fakt do przełożonego. Jeśli tego nie zrobi, bo boi się reakcji szefa, skutki mogą być tragiczne. Zamiatanie problemy pod dywan w cyberbezpieczeństwie nikomu jeszcze nie wyszło na zdrowie.

To Cię zainteresuje

Finansowanie aut firmowych - jakie są ich rodzaje?

Posiadanie floty samochodowej jest bardzo istotne z punktu widzenia większości firm. Pojazdy firmowe są wykorzystywane do realizacji usług…
24 03 23

Dino z rekordowym zyskiem. Będzie jeszcze lepiej?

Dino znów przekazuje pozytywne informacje. Gigantyczne przychody i ogromny zysk netto polskiej sieci. Spółka Dino Polska S.A. zanotowała…
dino
23 03 23

Dobrowolny ZUS. Czy to możliwe?

Wypis z ZUSu będzie możliwy? Prowadzenie firmy całkowicie bez obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne? Tym temat zajął się…
dobrowolny_zus

Samochód służbowy do celów prywatnych – zasady korzystania

Jeśli pracodawca chce udostępnić samochód służbowy do celów prywatnych pracownika, warto poznać zasady korzystania z takiego rozwiązania. Jak…
samochód służbowy

ING rusza z odroczonymi płatnościami dla firm. Jak to działa?

Odroczone płatności dla firm do 60 dni ma już w swojej ofercie ING BSK. Produkt oferowany jest we…
ING_LOGO
15 03 23

Limit płatności gotówkowych. Zmiany 2024

Zmienia się limit płatności gotówkowych. Płatność przy użyciu banknotów i monet będzie ograniczona. Limit płatności gotówkowych to temat,…
limit-gotowki

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier