Z tego artykułu dowiesz się:

Skutecznym sposobem na odzyskanie długu może być zajęcie samochodu firmowego dłużnika. Jak zająć auto dłużnika przedsiębiorcy?

Zajęcie samochodu dłużnika może być dobrym sposobem na odzyskanie należności. Samo zajęcie to jednak dopiero początek drogi. Pieniądze uzyskamy dopiero dzięki licytacji samochodu. Prawo do zajęcia i licytacji nie tylko samochodu ale i innych rzeczy ruchomych, daje kodeks postępowania cywilnego. Warto wiedzieć, że zająć rzeczy może wyłącznie komornik. My nie możemy tego zrobić?

Co może zająć komornik?

Komornik ma prawo przeprowadzić licytację majątku dłużnika. Żeby jednak do niej doszło, najpierw zajmuje określone ruchomości, których właścicielem jest dłużnik. I nie ma tu znaczenia, czy samochód należy do dłużnika – osoby prywatnej, czy przedsiębiorcy. Podczas zajęcia ruchomości, komornik określa wartość rzeczy. Zarówno dłużnik, jak i wierzyciel mogą nie zgodzić się z wyceną. Wtedy wartość rzeczy (w tym przypadku auta) określa specjalista.

Czy komornik może zabrać pojazd, z którego korzysta ktoś inny?

Komornik zajmuje przedmioty, czyli również samochody, których właścicielem jest dłużnik. Jeśli dłużnik jest przedsiębiorcą, a samochód jest wykorzystywany w firmie i jeździ nim pracownik, to auto będzie zajęte i zlicytowane jeśli jest własnością przedsiębiorcy. Gdy samochód jest w leasingu, a przedsiębiorcy tylko z niego korzysta, to nie może on być zajęty przez komornika.

Licytacja auta przez komornika

Nie jest tak, że zajęcie samochodu przez komornika oznacza od razu wystawienie go na sprzedaż. Prawo wskazuje, że musi minąć 14 dni od momentu, w którym samochód został zajęty, do chwili licytacji. Komornik musi poinformować dłużnika o tym kiedy i gdzie licytacja się odbędzie najpóźniej na trzy dni przed licytacją.

Czy dłużnik może odkupić zajęty samochód?

Licytacja przeznaczona jest dla każdego kto dokona wpłaty rękojmi w wysokości 1/10 oszacowanej wartości auta. Chętni otrzymują wpłatę z powrotem jeśli nie wygrali licytacji. Cena wywoławcza to ¾ szacunkowej wartości pojazdu. Przy drugiej licytacji będzie to połowa wartości szacunkowej pojazdu. Licytację wygrywa ten, kto zaoferuje największą kwotę.

Co dzieje się ze zlicytowanym autem?

Samochód, który został kupiony na licytacji musi być opłacony od razu. Jeśli pojazd kosztuje więcej niż 500 zł, to trzeba od razu zapłacić 1/5 ceny. Pozostałą kwotę będzie trzeba zapłacić następnego dnia.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier