2 min. czytania

Zakładanie firmy przez Ukraińców. Będą nowe przepisy

Zakładanie firmy przez Ukraińców
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
08 03 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy reguluje m.in. kwestie związane z zakładaniem firm przez uchodźców. Możliwa będzie więc współpraca w formacie B2B lub kontynuacja wcześniejszej działalności. Zakładanie firmy przez Ukraińców - na jakich zasadach?

Zakładanie firmy przez Ukraińców. Działalność na uchodźstwie?

To, co dzieje się w Ukrainie wymyka się ze wszystkich opracowanych dotąd scenariuszy, także biznesowych. Wielu przedsiębiorców z Kijowa, Charkowa, Zaporoża czy Winnicy z dnia na dzień zawiesiło swój biznes. Część z nich ma jednak szansę na jego kontynuację w Polsce.

Zaproponowana przez rząd ustawa oprócz kwestii związane z zalegalizowaniem pobytu, czy otwarciem rynku pracy, reguluje także sprawy związane z zakładaniem firm przez Ukraińców. Taka możliwość ułatwi współpracę np. w formacie B2B z polskimi firmami. Pozwoli także na legalne świadczenie usług. To rozwiązanie wpisuje się w apele różnych środowisk. Jest niejako uzupełnieniem otwarcia rynku pracy dla Ukraińców. Trudno jednak przewidzieć, jak przełoży się na konkretne liczby.

Zakładanie firmy przez Ukraińców – na jak długo?

Na wstępie trzeba jednak podkreślić, że uprawnienie to jest ograniczone czasowo, tak jak ograniczony jest legalny pobyt obywatela Ukrainy na terytorium RP. Rzecz jasna wszystko będzie zależało od rozwoju sytuacji na wojennej scenie oraz kolejnych przepisów, które zostaną jeszcze uchwalone w przyszłości. Tego jednak dziś, przewidzieć nie możemy.

Póki co, projekt zakłada, że jeśli obywatel Ukrainy przekroczył granicę RP po 24 lutego 2022 roku (czyli pierwszym dniu ataku Rosji) i deklaruje zamiar pozostawania w Polsce, uznaje się, że może legalnie przebywać w Polsce w okresie 18 miesięcy. W tym wypadku, czas liczy się właśnie od 24.02.2022. W tym czasie obywatel Ukrainy może założyć i prowadzić swój biznes w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: Uchodźcy na rynku pracy. Rząd przedstawił konkrety

Ukraińska firma - polska firma

Zgodnie z artykułem 20 projektu ustawy, każdy obywatel Ukrainy, którego pobyt na terenie RP został uznany za legalny „może podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

Działalność gospodarcza w Polsce – podstawowy warunek

Projekt ustawy wskazuje jednak, że uprawnienie, o którym napisaliśmy przed chwilą, zależy od jednego, podstawowego warunku. Obywatel Ukrainy, który chce otworzyć działalność w Polsce, powinien zawnioskować o numer PESEL. Nie jest to skomplikowana procedura. Można ją dopełnić dosłownie w każdym urzędzie gminy. Wielu pracowników ukraińskich w Polsce posiada taki numer m.in. do celów podatkowych.

Działalność gospodarcza uchodźców

To, co może zniechęcać do prowadzenia biznesu w Polsce przez obywatela Ukrainy to poczucie tymczasowości. Projekt ustawy wyraźnie wskazuje, że w momencie, w którym pobyt przedsiębiorcy w Polsce przestanie być legalny, wówczas taka działalność zostanie wykreślona z rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wynika to wprost z przepisów innej ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

Niemniej dla wielu przedsiębiorców, taka możliwość daje szansę kontynuowania dotychczasowej działalności, utrzymanie płynności oraz  utrzymanie siebie i rodziny w Polsce.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier