4 min. czytania

Zmiana danych firmy w CEIDG

Autor
redakcja
Opublikowano
12 01 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Zmiana danych firmy w CEIDG to konieczność i obowiązek za każdym razem, kiedy wymagają one aktualizacji. Jak zmienić informacje znajdujące się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej?

Gdzie zmienić dane w CEIDG?

Panta rhei – można powiedzieć za starożytnym Heraklitem z Efezu. Nic nie jest dane raz na zawsze. Rozszerzenie działalności, zmiana adresu czy numeru telefonu, przejście z pracy w stałym miejscu na mobilną – jak pokazuje doświadczenie, w zdecydowanej większości firm zachodzą zmiany, które należy odnotować.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to baza, w której znajdują się dane Twojej firmy. Jeśli pojawi się taka konieczność, zawarte tam informację można zmienić na trzy sposoby: podczas wizyty w urzędzie, listownie oraz elektronicznie.

CZYTAJ TAKŻE: Pandemia a sprzedaż nowych samochodów. Przedsiębiorcy uratowali branżę moto?

Jak pokazują najnowsze statystyki ministerstwa rozwoju, z tej ostatniej drogi korzysta coraz więcej przedsiębiorców. Tylko w 2020 roku z takiej możliwości skorzystano aż 599 tysięcy razy, co jest dwukrotnie lepszym wynikiem niż ten odnotowany w 2019 roku. Pandemia, izolacja, tryb zdalny pracy najwyraźniej zrobiły swoje, a przedsiębiorcy odkryli, jak wiele spraw mogą załatwić przez internet. Zmiany w CEIDG również.

Zmiany w CEIDG

Katalog informacji, których zmiana podlega obowiązkowi wpisania w CEIDG jest dość szeroki. Wniosek o zmianę danych należy złożyć za każdym razem kiedy doszło do modyfikacji takich danych jak np. nasze dane osobowe, adresy (w tym pocztowy, mailowy, czy www), numeru telefonu, małżeńskiej wspólnoty majątkowej, adresu skrzynki e-PUAP, przedmiotu działalności w PKD, czy wpisu lub zmiany w bazie REGON.

CZYTAJ TAKŻE: Zatrudnienie bezrobotnego. Jak dostać dotację na stworzenie stanowiska pracy?

Lista ta jest dość długa. Generalnie, jeśli cokolwiek zmienia się w Twojej firmie, sprawdź, czy to „coś” nie występuje w CEIDG. Jeśli występuje, musisz zrobić korektę. I koniec. W większości przypadków masz na to siedem dni od wystąpienia zmiany.

Przykład?  Kupiłeś nowy telefon, zmieniając przy okazji numer. Stary, przestał być aktywny, lub będzie go używała inna osoba z rodziny. Od tego momentu masz dokładnie tydzień, by wprowadzić  zmiany w CEIDG. Albo inna, poważniejsza sytuacja: Rozwiodłeś się, a zatem ustała wspólnota małżeńska, która figurowała we wpisie. Trzeba to skorygować w CEIDG. To samo dotyczy zgoła innej sytuacji. Przyjmując nazwisko małżonka w chwili ślubu, również musimy zmienić swoje dane w ewidencji. Przykłady można mnożyć.

CZYTAJ TAKŻE: Region, który zdecydowanie wygrał na pandemii. Zobacz, co jest przyczyną potęgi Chińczyków

Czas na zmianę danych w CEIDG

Wspomnieliśmy o siedmiodniowym terminie na wprowadzenie zmian w CEIDG. Ten okres dotyczy takich danych jak: zmiana Twojego imienia i nazwiska, dodatkowych określeń włączonych do nazwy firmy, informacji o obywatelstwie, adresu i danych kontaktowych czy przedmiotów działalności (nr PKD).

Dużo mniej czasu, bo zaledwie jeden dzień roboczy mamy na zmianę danych zarządcy sukcesyjnego, jeśli oczywiście taki został powołany.

Są także zmiany, z którymi nie musimy się śpieszyć i możemy je wprowadzić w dogodnym terminie: będzie to na przykład data rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, dane przedstawiciela ustawowego, dat zawieszenia, wznowienia czy zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej. Również w dowolnym momencie, możemy wprowadzić informację o istnieniu lub ustaniu małżeńskiej wspólnoty majątkowej, jeśli oczywiście została ona zgłoszona we wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

CZYTAJ TAKŻE: MŚP coraz słabiej ufają sobie nawzajem. Zobacz, jaki jest powód

Zmiany w CEIDG przez internet

Jeśli chcemy wprowadzić zmiany w CEIDG naszej firmy, możemy to zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze, przez rządowy portal Biznes.gov.pl, gdzie musimy zalogować się z użyciem Profilu Zaufanego. W kolejnym kroku wypełniamy elektroniczny kreator wniosku, który znów podpisujemy za pomocą Profilu Zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. To wszystko.

Drugim sposobem jest skorzystanie z możliwości rejestracji na stronie CEIDG (zrobisz to tutaj). Następnie wypełniasz formularz CEIDG-1 i podpisujesz profilem zaufanym, bądź za pomocą podpisu kwalifikowanego.

Zmiany w CEIDG w urzędzie

W zależności od tego gdzie mieszkasz, możesz dokonać zmian w CEDIG odwiedzając odpowiedni urząd dla Twojego miejsca zamieszkania. Generalnie są to urzędy miast, gmin lub miast i gmin. Jeśli mieszkasz w stolicy, odwiedzasz właściwy urząd dzielnicowy m.st. Warszawy.

CZYTAJ TAKŻE: Zamknęli Ci firmę? Prawnik radzi, co zrobić

Wybierając osobistą wizytę w urzędzie, możemy działać sposoby. Po pierwsze, wypełniamy formularz na stronie CEIDG (link do formularza znajduje się tutaj). Co ważne w tym przypadku nie musimy mieć nawet konta na CEIDG! Formularz można albo wydrukować, a jeśli nie mamy takiej możliwości, zapamiętujemy czterocyfrowy kod, który pojawi się na stronie, a dokument będzie mógł być odtworzony na komputerze urzędnika, który wydrukuje i da nam go do podpisania, potwierdzając jednocześnie, że złożyliśmy stosowny wniosek.

Inną możliwością jest wypełnienie wniosku, jaki dostaniemy w urzędzie. Wówczas wystarczy go podpisać własnoręcznie i przekazać urzędnikowi.

Zmiany w CEIDG przez telefon

Jeszcze inną możliwością jest zmiana danych w CEIDG przez… telefon. Wystarczy zadzwonić do Centrum Pomocy dostępnego pod numerem  801 055 088 lub (22) 765 67 32. Wybierając taką możliwość, wypełniamy wniosek razem z konsultantem. Po zakończeniu połączenia otrzymujemy wiadomość SMS z kodem. Wystarczy przekazać go urzędnikowi, by ten mógł wydrukować gotowy wniosek i przekazać nam go do podpisania.

Zmiany w CEIDG listem poleconym

Wniosek, który wypełniliśmy i podpisaliśmy, można wysłać drogą pocztową, listem poleconym. Nie jest to jednak takie proste, bowiem złożony podpis musi zostać potwierdzony przez… notariusza. Chyba jednak zostaniemy przy internecie…

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…

Franczyza gastronomiczna – wszystko, co musisz wiedzieć przed jej podjęciem

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w gastronomii, musisz zbudować reputację lokalu. Początek może być trudny. Klienci preferują miejsca, które…
franczyza-gastronomiczna
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier