Z tego artykułu dowiesz się:

Zmiana stawek VAT spowoduje, że małe sklepy mogą nie poradzić sobie technicznie z całym procesem. W firmach, które nie mają systemu komputerowego połączonego z kasą fiskalną wszystko trzeba będzie zmienić ręcznie. Produkt po produkcie. I będzie na to tylko kilka godzin w nocy. O potencjalnych problemach Magazynowi Firma mówi Piotr Chronowski, zastępca dyrektora pionu sprzedaży dystrybucyjnej ds. szkoleń i wsparcia technicznego urządzeń fiskalnych w COMP SA, oddział Novitus.

 

Obniżka VATu na żywność – co oznacza dla przedsiębiorców/kupców?

Piotr Chronowski: Obniżka VATu na żywność to obniżka cen sprzedaży towarów, a więc nowe ceny naklejane na półkach lub samych towarach. To również – a może przede wszystkim – konieczność zmiany stawek VAT tych towarów w kasach fiskalnych i systemach sprzedaży. Trzeba dokładnie zapoznać się z załącznikiem do proponowanej ustawy, zidentyfikować sprzedawane w danej placówce handlowej towary i w zależności od posiadanych urządzeń fiskalnych i ewentualnego systemu sprzedaży, zaplanować czas i sposób zmiany stawek towarów.

CZYTAJ TAKŻE: TOP10 Jak klienci okradają sklepy

Trzeba też przeprogramować kasy fiskalne. Jak to będzie się odbywało?

Ustawa wprowadzająca obniżkę VAT na żywność prawdopodobnie nie będzie przewidywać okresu przejściowego, a wyznaczy dokładnie datę, od kiedy zmiana ma być dokonana. Z przekazywanych informacji oraz projektów ustawy, która wpłynęła do Sejmu, wynika, że będzie to 1 lutego 2022. Czyli do 31 stycznia sprzedawca musi sprzedawać ze stawką 5%, a już 1 lutego w kasie musi być dla tego towaru stawka 0%. Zmiana musi się dokonać po zamknięciu sklepu w poniedziałek, aby od rana we wtorek sprzedawać już z właściwą stawką i ceną. W przypadku dużych sklepów, gdzie używane są drukarki fiskalne, zmiany dokonane będą w komputerowych systemach sprzedaży. W samej drukarce fiskalnej nie będzie żadnych zmian. Również w sklepach, gdzie używane są kasy fiskalne oraz komputerowy system sprzedaży na zapleczu, to w tych systemach trzeba będzie dokonać zmian i po zamknięciu sklepu ostatniego dnia stycznia, przeprogramować bazę towarową na nowe stawki VAT. Do tych operacji można się już przygotować wcześniej w programach, a szybkich zmian dokonać w danym dniu. W mniejszych sklepach, gdzie sprzedaż prowadzona jest tylko przy użyciu kasy fiskalnej, ale bez wsparcia komputerowego systemu sprzedaży, zmiany fizycznie na kasie w jej bazie towarowej trzeba będzie dokonać po zamknięciu sklepu ostatniego dnia stycznia, edytując każdy zmieniany towar. W tych przypadkach jest to pracochłonna operacja. Może tego dokonać sam sprzedawca lub wezwać do takich zmian serwisanta.

To poważna operacja – czy da się to zrobić zdalnie?

Tak, to faktycznie poważna operacja. Niesie za sobą skutki podatkowe i finansowe. W przypadku sieci handlowych, większych, bardziej rozbudowanych sklepów korzystających z zaawansowanych systemów sprzedaży, taka operacja będzie możliwa do przeprowadzenia zdalnie. Nie wszystkie programy i nie wszystkie konfiguracje na to pozwolą. Jednak w miejscach, gdzie nie ma systemów komputerowych, zmiany na kasach trzeba będzie dokonać na miejscu.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
21 05 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy?

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy? Wakacje od ZUS uchwalone. Sejm uchwalił długo oczekiwane przepisy…
wakacje od zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

CPK jednak da zarobić małym firmom? Ekspert zdradza

CPK to ogromna szansa również dla małych firm przewozowych z Polski. Do tej pory woziły one towary po…

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier