Z tego artykułu dowiesz się:

Zmiana stawek VAT spowoduje, że małe sklepy mogą nie poradzić sobie technicznie z całym procesem. W firmach, które nie mają systemu komputerowego połączonego z kasą fiskalną wszystko trzeba będzie zmienić ręcznie. Produkt po produkcie. I będzie na to tylko kilka godzin w nocy. O potencjalnych problemach Magazynowi Firma mówi Piotr Chronowski, zastępca dyrektora pionu sprzedaży dystrybucyjnej ds. szkoleń i wsparcia technicznego urządzeń fiskalnych w COMP SA, oddział Novitus.

 

Obniżka VATu na żywność – co oznacza dla przedsiębiorców/kupców?

Piotr Chronowski: Obniżka VATu na żywność to obniżka cen sprzedaży towarów, a więc nowe ceny naklejane na półkach lub samych towarach. To również – a może przede wszystkim – konieczność zmiany stawek VAT tych towarów w kasach fiskalnych i systemach sprzedaży. Trzeba dokładnie zapoznać się z załącznikiem do proponowanej ustawy, zidentyfikować sprzedawane w danej placówce handlowej towary i w zależności od posiadanych urządzeń fiskalnych i ewentualnego systemu sprzedaży, zaplanować czas i sposób zmiany stawek towarów.

CZYTAJ TAKŻE: TOP10 Jak klienci okradają sklepy

Trzeba też przeprogramować kasy fiskalne. Jak to będzie się odbywało?

Ustawa wprowadzająca obniżkę VAT na żywność prawdopodobnie nie będzie przewidywać okresu przejściowego, a wyznaczy dokładnie datę, od kiedy zmiana ma być dokonana. Z przekazywanych informacji oraz projektów ustawy, która wpłynęła do Sejmu, wynika, że będzie to 1 lutego 2022. Czyli do 31 stycznia sprzedawca musi sprzedawać ze stawką 5%, a już 1 lutego w kasie musi być dla tego towaru stawka 0%. Zmiana musi się dokonać po zamknięciu sklepu w poniedziałek, aby od rana we wtorek sprzedawać już z właściwą stawką i ceną. W przypadku dużych sklepów, gdzie używane są drukarki fiskalne, zmiany dokonane będą w komputerowych systemach sprzedaży. W samej drukarce fiskalnej nie będzie żadnych zmian. Również w sklepach, gdzie używane są kasy fiskalne oraz komputerowy system sprzedaży na zapleczu, to w tych systemach trzeba będzie dokonać zmian i po zamknięciu sklepu ostatniego dnia stycznia, przeprogramować bazę towarową na nowe stawki VAT. Do tych operacji można się już przygotować wcześniej w programach, a szybkich zmian dokonać w danym dniu. W mniejszych sklepach, gdzie sprzedaż prowadzona jest tylko przy użyciu kasy fiskalnej, ale bez wsparcia komputerowego systemu sprzedaży, zmiany fizycznie na kasie w jej bazie towarowej trzeba będzie dokonać po zamknięciu sklepu ostatniego dnia stycznia, edytując każdy zmieniany towar. W tych przypadkach jest to pracochłonna operacja. Może tego dokonać sam sprzedawca lub wezwać do takich zmian serwisanta.

To poważna operacja – czy da się to zrobić zdalnie?

Tak, to faktycznie poważna operacja. Niesie za sobą skutki podatkowe i finansowe. W przypadku sieci handlowych, większych, bardziej rozbudowanych sklepów korzystających z zaawansowanych systemów sprzedaży, taka operacja będzie możliwa do przeprowadzenia zdalnie. Nie wszystkie programy i nie wszystkie konfiguracje na to pozwolą. Jednak w miejscach, gdzie nie ma systemów komputerowych, zmiany na kasach trzeba będzie dokonać na miejscu.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG…
BIK

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier