Z tego artykułu dowiesz się:

Polski Ład od samego początku budził wiele wątpliwości, zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Na skutek planowanych zmian w prawie, wiele osób nazywało go nawet batem na przedsiębiorców. Na szczęście wszystkie znaki wskazują na to, że wydatki, jakie poniosą przedsiębiorcy, będą o wiele mniejsze.

Jakie zmiany w Polskim Ładzie?

Tadeusz Kościński, który pełni funkcję Ministra Finansów, poinformował, że na skutek konsultacji społecznych z biznesem, rząd zrezygnował z wysokiego, 9-procentowego opodatkowania, którego na dodatek nie dałoby się odliczyć od kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Ministerstwo ustąpiło jednak tylko tym firmom, które rozliczają się na zasadach podatku liniowego. Dla najmniej zarabiających przedsiębiorców składka będzie wynosić 270 złotych. Dużą różnicę dostrzegą osoby, które zarabiają więcej, niż siedem tysięcy złotych. Co ważne, wraz ze wzrostem przychodów, zysk, jaki uzyskamy dzięki składce wynoszącej 4,9%, będzie coraz większy.

ZOBACZ TEŻ: Polski Ład jeszcze nie funkcjonuje, a przedsiębiorcy już tracą. I to z własnej winy

Jak informowaliśmy niedawno, zmieni się też oskładkowanie dla przedsiębiorców ryczałtowych. Jeśli zarabiają oni mniej niż 60 tys. złotych, to podstawowa wartość składki będzie wyliczona na 60% przeciętnego wynagrodzenia. Jeśli generują oni zyski do 300 tysięcy złotych, to zapłacą pełną składkę, a jeśli kwota przekroczy ten próg, to składka zostanie obliczona na 180% od przeciętnego wynagrodzenia na rynku pracy.

Pojawi się podatek dla wielkich firm!

Polska dołączy do grona państw, które tworzą specjalną daninę, jaką będą musiały uiszczać duże podmioty gospodarcze. Objęte będą nim spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także spółki akcyjne i podatkowe grupy kapitałowe rozliczające się przez podatek CIT.

Spodziewamy się, że podatek będzie obliczony na 0,4% przychodów takiego podmiotu gospodarczego. Wiele wskazuje na to, że zmiana wejdzie w życie już niebawem. Podobnie, jak inne rozwiązania, jakie wprowadzi w życie Polski Ład. Odpowiednie przepisy będą głosowane w Sejmie jeszcze we wrześniu.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier