Z tego artykułu dowiesz się:

Blockchain to technologia, która zyskuje coraz większe znaczenie w świecie finansów, zwłaszcza w związku z rosnącą rolą kryptoaktywów. Co warto wiedzieć na ten temat?

Krótka historia blockchaina: od zapomnianej technologii po rewolucję w bankowości

Koncepcja blockchain, czyli łańcucha bloków przechowujących niezmienialne wpisy powiązane przez funkcje kryptograficzne, sięga aż początku lat 90. XX wieku. Początkowo jednak technologia ta nie zdobyła większego zainteresowania, a pierwotny patent wygasł w roku 2004. Pierwsza dekada XXI wieku przyniosła kilka rozwiązań finansowych opartych na łańcuchu bloków, ale działania w tym zakresie nie wyszły poza środowiska akademickie. Wszystko zmieniło się jednak w styczniu 2009 roku, gdy uruchomiono sieć Bitcoin – rewolucyjną kryptowalutę, która od pewnego czasu wywołuje niemałe zamieszanie w świecie finansów.

Bitcoin – pierwsze powszechne rozwiązanie oparte na technologii blockchain

Bitcoin jest uznawany za pierwszą szeroko dostępną technologię bazującą na koncepcji łańcucha bloków. Cyfrowa waluta wykorzystuje funkcje kryptograficzne i kluczowe aspekty rozwiązań blockchain, by zapewnić anonimowość, przejrzystość i niezmienność transakcji. Spore zainteresowanie tym tematem odzwierciedla stale rosnąca cena Bitcoina – mimo wielu wzlotów i upadków długoterminowe trendy wyraźnie wskazują na stopniowy wzrost wartości. W efekcie Bitcoin cieszy się sporym zainteresowaniem wśród inwestorów, którzy szukają sposobu na przechowanie lub pomnożenie swoich oszczędności.

Jak inwestować w Bitcoina?

Gdzie kupić Bitcoina i inne wirtualne monety? Najlepszym wyborem często jest kantor kryptowalut – Quark to jeden z podmiotów tego typu działających w Polsce. Warto podkreślić, że firma jest zarejestrowana w KAS, co przekłada się na wysoki poziom bezpieczeństwa transakcji dla klientów. Dzięki temu możliwa jest szybka i pewna wymiana kryptowalut – kantor BTC Quark dysponuje stacjonarnymi punktami w największych miastach Polski, które obsługują zainteresowanych inwestorów z różnych części kraju.

Bitcoin w 2024: rok halvingu

Ostatnie miesiące są szczególnie interesującym okresem dla kryptowalut, m.in. z uwagi na okresowe zmniejszanie nagród za kopanie bloków BTC, co zazwyczaj przekłada się na skok wartości oryginalnej cyfrowej monety. Warto dowiedzieć się, kiedy halving Bitcoina – Quark publikuje dokładne informacje na ten temat. To sprawia, że inwestorzy mogą skutecznie dostosować swoją strategię pod kątem ekscytujących zmian na rynku krypto.

Łańcuch bloków – nie tylko kryptowaluty

Warto przy tym zaznaczyć, że możliwości technologii blockchain znacznie wykraczają poza obszar kryptowalut. To rozwiązanie, które coraz częściej wyznacza kierunek rozwoju banków stawiających na nowoczesność i innowacyjność. Łańcuch bloków może być wykorzystany m.in. w celu usprawnienia procesów i zwiększenia bezpieczeństwa informacji, a nawet do przechowywania cyfrowych kontraktów. Wraz ze wprowadzeniem nowych regulacji w tym zakresie (m.in. przez UE) wszystko to powoduje, że blockchain ma realną szansę znacznie zmienić krajobraz sektora finansowego.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier