Z tego artykułu dowiesz się:

Komisja Europejska zatwierdza polski program o wartości 10 mld euro dotyczący rekompensat kosztów wyższych cen energii dla przedsiębiorstw energochłonnych.

Polskie firmy mogą otrzymać rekompensaty za wyższe ceny energii elektrycznej. Zgodnie z unijnymi zasadami, zgodę na taką pomoc państwa musiała wyrazić Komisja Europejskia.

Dopłaty do energii dla firm

Rekompensaty przeznaczone są dla tzw. przedsiębiorstw energochłonnych, a mają pomóc w pokryciu wyższych cen energii elektrycznej, które wynikają z z kosztów pośrednich emisji w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2.

>>> Czy mogę zamknąć firmę z długami? Co się wtedy stanie z zadłużeniem?

Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza odpowiedzialna za politykę konkurencji, oświadczyła, że program o wartości 10 mld euro pozwoli Polsce zmniejszyć ryzyko ucieczki emisji gazów cieplarnianych w sektorach energochłonnych.

– Jednocześnie zachowane zostaną zachęty do opłacalnej dekarbonizacji polskiej gospodarki, zgodnie z celami Zielonego Ładu, a nadmierne zakłócenia konkurencji będą ograniczane – powiedziała Komisarz.

Polska poprosiła o zgodę na pomoc krajowym firmom na pokrycie części wydatków na energię elektryczną. Budżet pomocowy to 10 mld euro czyli ponad 45 mld złotych. Pomoc przedsiębiorstwom ma ograniczyć ryzyko tzw. „ucieczki emisji”. Chodzi o sytuację, w której firmy przenoszą produkcję do krajów, gdzie nie działa tak restrykcyjna jak w UE polityka klimatyczna.

>>> Wniosek o dodatek węglowy – jest formularz! Podajemy instrukcję wypełnienia

Jaka dopłata do prądu?

Firmy, które zużywają najwięcej energii otrzymają pomoc w wysokości maksymalnie 75 proc. poniesionych kosztów pośrednich emisji.  W niektórych przypadkach maksymalna kwota pomocy może być jednak wyższa, aby ograniczyć pozostałe poniesione koszty pośrednie emisji do 1,5 proc. wartości dodanej brutto przedsiębiorstwa.

Kto dostanie dopłatę do prądu?

Żeby firma mogła otrzymać dofinansowanie, będzie musiała co najmniej 30 proc. zużywanej energii czerpać z odnawialnych źródeł energii. Trzeba to będzie potwierdzić gwarancją pochodzenia, umową zakupu odnawialnej energii albo posiadać instalację do samodzielnej produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Jeśli nie uda się spełnić tych warunków, firma będzie zobowiązana do zainwestowania przynajmniej połowy kwoty dotacji w projekty, które znacznie ograniczą emisję gazów cieplarnianych

To Cię zainteresuje

29 11 23

Handel w Wigilię. Jest decyzja Sejmu

Sejm przyjął ustawę, która zakazuje handlu w niedzielę 24 grudnia wraz z poprawką, wprowadzającą wyłączenia. Jednocześnie przeniósł tę…
handel w wigilię

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową wciąż mało popularna. Potwierdzają to dane dot. CIT-u

Ministerstwo Finansów udostępniło dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia CIT za 2022 rok. W porównaniu z rokiem wcześniejszym,…
02 11 23

Dlaczego warto współpracować z biurem rachunkowym?

Współpracując z biurem rachunkowym, przedsiębiorca może liczyć na wsparcie nie tylko w zakresie podstawowej rachunkowości, ale także w…
15 10 23

Wybory 2023. Wynik wyborów. Kto wygrał wybory

Wyniki exit polls sondażowni IPSOS wskazują, że wynik wyborów jest następujący: PiS - 36,8 proc.; KO - 31,6…

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…
19 09 23

Ceny prądu będą niższe. Energia tańsza o 12 proc.

Ceny prądu będą niższe. Jak zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli w…
ceny-pradu

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier