Z tego artykułu dowiesz się:

Komisja Europejska zatwierdza polski program o wartości 10 mld euro dotyczący rekompensat kosztów wyższych cen energii dla przedsiębiorstw energochłonnych.

Polskie firmy mogą otrzymać rekompensaty za wyższe ceny energii elektrycznej. Zgodnie z unijnymi zasadami, zgodę na taką pomoc państwa musiała wyrazić Komisja Europejskia.

Dopłaty do energii dla firm

Rekompensaty przeznaczone są dla tzw. przedsiębiorstw energochłonnych, a mają pomóc w pokryciu wyższych cen energii elektrycznej, które wynikają z z kosztów pośrednich emisji w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2.

>>> Czy mogę zamknąć firmę z długami? Co się wtedy stanie z zadłużeniem?

Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza odpowiedzialna za politykę konkurencji, oświadczyła, że program o wartości 10 mld euro pozwoli Polsce zmniejszyć ryzyko ucieczki emisji gazów cieplarnianych w sektorach energochłonnych.

– Jednocześnie zachowane zostaną zachęty do opłacalnej dekarbonizacji polskiej gospodarki, zgodnie z celami Zielonego Ładu, a nadmierne zakłócenia konkurencji będą ograniczane – powiedziała Komisarz.

Polska poprosiła o zgodę na pomoc krajowym firmom na pokrycie części wydatków na energię elektryczną. Budżet pomocowy to 10 mld euro czyli ponad 45 mld złotych. Pomoc przedsiębiorstwom ma ograniczyć ryzyko tzw. „ucieczki emisji”. Chodzi o sytuację, w której firmy przenoszą produkcję do krajów, gdzie nie działa tak restrykcyjna jak w UE polityka klimatyczna.

>>> Wniosek o dodatek węglowy – jest formularz! Podajemy instrukcję wypełnienia

Jaka dopłata do prądu?

Firmy, które zużywają najwięcej energii otrzymają pomoc w wysokości maksymalnie 75 proc. poniesionych kosztów pośrednich emisji.  W niektórych przypadkach maksymalna kwota pomocy może być jednak wyższa, aby ograniczyć pozostałe poniesione koszty pośrednie emisji do 1,5 proc. wartości dodanej brutto przedsiębiorstwa.

Kto dostanie dopłatę do prądu?

Żeby firma mogła otrzymać dofinansowanie, będzie musiała co najmniej 30 proc. zużywanej energii czerpać z odnawialnych źródeł energii. Trzeba to będzie potwierdzić gwarancją pochodzenia, umową zakupu odnawialnej energii albo posiadać instalację do samodzielnej produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Jeśli nie uda się spełnić tych warunków, firma będzie zobowiązana do zainwestowania przynajmniej połowy kwoty dotacji w projekty, które znacznie ograniczą emisję gazów cieplarnianych

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy raty kredytów spadną?

Wielu właścicieli kredytów hipotecznych z niepokojem obserwuje zmiany w gospodarce oraz stopy procentowe, które wpływają na wysokość rat…
kredyt

Żabka na giełdzie – największe IPO w Polsce?

Debiut giełdowy Żabki. Czy to największe IPO w Polsce? Debiut giełdowy Żabki, jednego z największych polskich sieci convenience…
żabka
21 05 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy?

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy? Wakacje od ZUS uchwalone. Sejm uchwalił długo oczekiwane przepisy…
wakacje od zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

CPK jednak da zarobić małym firmom? Ekspert zdradza

CPK to ogromna szansa również dla małych firm przewozowych z Polski. Do tej pory woziły one towary po…

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier