Z tego artykułu dowiesz się:

To nie będzie tekst o przemytnikach ludzi z Bliskiego Wschodu na Białoruś, nie będzie też o nielegalnym transporcie osób spod polskiej granicy za Odrę. Okazuje się, że skrajnie niebezpieczny i nieetyczny fortel Łukaszenki to żyła złota dla osób niezaangażowanych w dramatyczny przerzut przybyszów. Kto zarabia na polsko-białoruskim konflikcie?

Kto zarabia na polsko-białoruskim konflikcie?

Zupełnie nowe światło na sytuację migrantów i jej ekonomiczne podłoże rzucił w Porannej Rozmowie RMF FM gość Roberta Mazurka Aleś Zarembiuk, szef Białoruskiego Domu w Warszawie. Opozycjonista nie miał wątpliwości, że dla wielu jego rodaków, goście z Bliskiego Wschodu oznaczają potężny zastrzyk gotówki.

Zarembiuk zwrócił uwagę, że migranci zostawiają niemało pieniędzy hotelarzom, właścicielom mieszkań wynajmowanych na doby, restauracjom, sklepom oraz osobom handlującym na lokalnych bazarkach.

CZYTAJ TAKŻE - Rekompensaty dla firm w związku ze stanem wyjątkowym. Szału nie ma

Co Białorusini sprzedają migrantom?

Równie ciekawe pytanie, jak „Kto zarabia na polsko-białoruskim konflikcie?” brzmi – na czym zarabiają przedsiębiorcy dostosowujący ofertę do przybyszów z Syrii, Jemenu czy Iraku? Jasną odpowiedź dał w przywołanej rozmowie Zarembiuk.

Sprzedają im gumowe buty, których oni w życiu nie widzieli. Również sprzedają im namiociki i ten cały sprzęt. Również ten sprzęt, żeby później rozcinać drut kolczasty na granicy. Przecież to nie daje Łukaszenka, oni wszystko to kupują” – powiedział gość Roberta Mazurka w RMF FM.

Nieuczciwy handel z migrantami

Jak wynika z relacji opozycjonisty, są osoby, które oszukują migrantów. Jako przykład wskazał niektórych taksówkarzy. Część z nich otrzymując kurs z Mińska pod polską granicę, zawozi klientów w okolice Baranowicz. Znajdują się one 160 km przed wskazanym celem podróży (ponad 2 godziny jazdy). Szoferzy pokazują na las i informują, że tuż za nim jest Polska. Jak się okazało, Kurdowie znaleźli sposób na tego typu oszustwa. Posiłkują się nawigacją w telefonie.

Migracja a inflacja

Na Białorusi znacząco wzrosły ceny niektórych usług. Jak wynika z wielu relacji, jakie docierają do Polski ze stolicy Białorusi, ceny taksówek wzrosły nawet trzykrotnie. Nie tylko w Mińsku, ale także w innych miastach. Wzrosty cen odnotowano także w przypadku usług hotelarskich, najmu mieszkań oraz niektórych produktów takich jak namioty, śpiwory czy zimowa odzież. W wielu przypadkach mają one jednak charakter lokalny.

 

To Cię zainteresuje

01 06 23

Obniżony VAT na odzież dziecięcą. Unia już rok temu dała zielone światło. Polska z tego nie korzysta

W ostatnim czasie ożywiła się dyskusja wokół obniżenia stawki VAT na odzież i obuwie dla dzieci. Eksperci nie…
obniżony VAT

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Papier toaletowy będzie coraz droższy. Przez unijne przepisy tańsze rolki mogą zniknąć ze sklepów

Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego…
papier toaletowy
25 05 23

800 plus nie dla wszystkich? Czy będą zmiany w programie?

800 plus dla rodziców. Partia rządząca zapowiada zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Od 1 stycznia rodzice otrzymają…
800 plus

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier