3 min. czytania

Od kiedy e-faktury będą obowiązkowe?

e-faktura
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
18 06 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Przedsiębiorcy, coraz częściej pytają od kiedy e-faktury będą obowiązkowe. Ministerstwo Finansów chce, by wiele firm zaczęło stosować to rozwiązanie, jeszcze przed terminem ich obowiązkowego wdrożenia. Dlatego już jesienią mają ruszyć testy e-faktur dla chętnych.

E-Faktury dla chętnych?

Pamiętacie zadania w szkole adresowane „dla chętnych”? Jeśli wtedy szybko podnosiliście rękę do góry, być może zrobicie to samo w październiku 2021 roku, w odpowiedzi na propozycje ministerstwa finansów, które właśnie wtedy uruchomi możliwość testowania e-faktur. Resort tłumaczy, że chce, by jak najwięcej firm w pełni przesiadło się na e-faktury w 2022 roku. W dalszym ciągu będzie to zadanie nieobowiązkowe… aż do czasu.

MF przewiduje fazę wdrażania e-faktury opartą na dobrowolności do końca 2022 roku. W tym czasie, należy ją traktować jako jedną z dopuszczonych przez prawo form dokumentowania sprzedaży. Cyfrowe rozwiązanie będzie funkcjonowało obok tradycyjnych, papierowych faktur, oraz występujących już w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.

Kiedy obowiązkowe e-faktury?

Trzymając się szkolnego porównania, po jakimś czasie zwykle okazywało się, że materiał do opanowania dla chętnych z czasem stawał się zadaniem dla wszystkich. Tak samo będzie z e-fakturami. Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa finansów korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne w 2023 roku.

Testy e-faktur

Ministerstwo Finansów chce, by firmy jak najszybciej wdrożyły e-faktury, dlatego daje możliwość dokładnego sprawdzenia, tego rozwiązania w praktyce. Testy, które ruszają od października,  mają sprawić, by jak największe grono przedsiębiorców weszło w tę procedurę przed wprowadzeniem takiego obowiązku.

Przedsiębiorcy o e-fakturach

Zakończył się już okres konsultacji publicznych ws. e-faktur. Jak zauważa resort finansów, projektem interesuje się wielu przedstawicieli biznesu. Dowodem na to jest ponad 200 opinii, jakie napłynęły na Świętokrzyską w Warszawie od zainteresowanych podmiotów. I to właśnie w ich ramach pojawił się pomysł stworzenia możliwości testowania e-faktury oraz dania czasu na jej wdrożenie.

E-Faktury – kiedy przepisy?

Ze względu na uruchomienie testów, publikacja odpowiedniego aktu prawnego planowana jest na 01.10.2021 r. „Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku  Ministerstwo Finansów chce wspólnie z biznesem przez 3 miesiące testować to  rozwiązanie, tak aby od stycznia 2022 r. jak najwięcej firm mogło w pełni korzystać z e-faktury, po zakończeniu pilotażu. Pilotaż będzie dostępny dla wszystkich chętnych” – napisano w komunikacie resortu.

Zgodnie z założeniami e-faktura ma być ustandaryzowaną formą dokumentu. Jej zaletą będzie przejrzystość i czytelność.

Gdzie w Europie są już e-faktury?

Wdrożenie e-faktury otworzy Polsce drzwi do wąskiego klubu państw, które już stosują to rozwiązanie. Są one uważane pod tym względem za cyfrowych liderów. Obecnie e-faktury działają w trzech państwa Unii Europejskiej – Hiszpanii, Portugalii oraz we Włoszech.

Zalety e-faktury

Niekwestionowaną zaletą e-faktury jest jej szybkość. Każdy podatnik, który wybierze właśnie tę formę, x otrzyma zwrot VAT nie w ciągu 60 a 40 dni. To przyspieszenie o jedną trzecią!

Drugą ważną cechą e-faktury jest jej bezpieczeństwo. Pozostanie ona na serwerach resortu finansów i nie będzie narażona na zniszczenie czy zagubienie. Skończy się także konieczność wyrabiania duplikatów dokumentu sprzedaży. Ważną z punktu widzenia przedsiębiorców cechą jest także przyspieszenie obrotu, wygoda i standaryzacja.

E-faktura – sposób na oszustów

W opinii resortu finansów - „Wdrożenie e-faktury przyniesie dwa bardzo pozytywne skutki dla polskiej gospodarki. Po pierwsze znacznie ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami. Po drugie, przyspieszy wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i posłuży dalszemu zmniejszeniu luki VAT”.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię
27 04 23

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców. Liczba kredytów dla małych firm. Dane BIK

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców zmieniają strukturę. Wiele firm ratuje się kredytami obrotowymi, spory spadek notują kredyty inwestycyjne.  Oto dane …
kredyty

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier