3 min. czytania

Od kiedy e-faktury będą obowiązkowe?

e-faktura
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
18 06 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Przedsiębiorcy, coraz częściej pytają od kiedy e-faktury będą obowiązkowe. Ministerstwo Finansów chce, by wiele firm zaczęło stosować to rozwiązanie, jeszcze przed terminem ich obowiązkowego wdrożenia. Dlatego już jesienią mają ruszyć testy e-faktur dla chętnych.

E-Faktury dla chętnych?

Pamiętacie zadania w szkole adresowane „dla chętnych”? Jeśli wtedy szybko podnosiliście rękę do góry, być może zrobicie to samo w październiku 2021 roku, w odpowiedzi na propozycje ministerstwa finansów, które właśnie wtedy uruchomi możliwość testowania e-faktur. Resort tłumaczy, że chce, by jak najwięcej firm w pełni przesiadło się na e-faktury w 2022 roku. W dalszym ciągu będzie to zadanie nieobowiązkowe… aż do czasu.

MF przewiduje fazę wdrażania e-faktury opartą na dobrowolności do końca 2022 roku. W tym czasie, należy ją traktować jako jedną z dopuszczonych przez prawo form dokumentowania sprzedaży. Cyfrowe rozwiązanie będzie funkcjonowało obok tradycyjnych, papierowych faktur, oraz występujących już w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.

Kiedy obowiązkowe e-faktury?

Trzymając się szkolnego porównania, po jakimś czasie zwykle okazywało się, że materiał do opanowania dla chętnych z czasem stawał się zadaniem dla wszystkich. Tak samo będzie z e-fakturami. Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa finansów korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne w 2023 roku.

Testy e-faktur

Ministerstwo Finansów chce, by firmy jak najszybciej wdrożyły e-faktury, dlatego daje możliwość dokładnego sprawdzenia, tego rozwiązania w praktyce. Testy, które ruszają od października,  mają sprawić, by jak największe grono przedsiębiorców weszło w tę procedurę przed wprowadzeniem takiego obowiązku.

Przedsiębiorcy o e-fakturach

Zakończył się już okres konsultacji publicznych ws. e-faktur. Jak zauważa resort finansów, projektem interesuje się wielu przedstawicieli biznesu. Dowodem na to jest ponad 200 opinii, jakie napłynęły na Świętokrzyską w Warszawie od zainteresowanych podmiotów. I to właśnie w ich ramach pojawił się pomysł stworzenia możliwości testowania e-faktury oraz dania czasu na jej wdrożenie.

E-Faktury – kiedy przepisy?

Ze względu na uruchomienie testów, publikacja odpowiedniego aktu prawnego planowana jest na 01.10.2021 r. „Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku  Ministerstwo Finansów chce wspólnie z biznesem przez 3 miesiące testować to  rozwiązanie, tak aby od stycznia 2022 r. jak najwięcej firm mogło w pełni korzystać z e-faktury, po zakończeniu pilotażu. Pilotaż będzie dostępny dla wszystkich chętnych” – napisano w komunikacie resortu.

Zgodnie z założeniami e-faktura ma być ustandaryzowaną formą dokumentu. Jej zaletą będzie przejrzystość i czytelność.

Gdzie w Europie są już e-faktury?

Wdrożenie e-faktury otworzy Polsce drzwi do wąskiego klubu państw, które już stosują to rozwiązanie. Są one uważane pod tym względem za cyfrowych liderów. Obecnie e-faktury działają w trzech państwa Unii Europejskiej – Hiszpanii, Portugalii oraz we Włoszech.

Zalety e-faktury

Niekwestionowaną zaletą e-faktury jest jej szybkość. Każdy podatnik, który wybierze właśnie tę formę, x otrzyma zwrot VAT nie w ciągu 60 a 40 dni. To przyspieszenie o jedną trzecią!

Drugą ważną cechą e-faktury jest jej bezpieczeństwo. Pozostanie ona na serwerach resortu finansów i nie będzie narażona na zniszczenie czy zagubienie. Skończy się także konieczność wyrabiania duplikatów dokumentu sprzedaży. Ważną z punktu widzenia przedsiębiorców cechą jest także przyspieszenie obrotu, wygoda i standaryzacja.

E-faktura – sposób na oszustów

W opinii resortu finansów - „Wdrożenie e-faktury przyniesie dwa bardzo pozytywne skutki dla polskiej gospodarki. Po pierwsze znacznie ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami. Po drugie, przyspieszy wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i posłuży dalszemu zmniejszeniu luki VAT”.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier