Ministerstwo Rozwoju przymierza się do kolejnych zmian w CEIDG. Projekt stosownej ustawy jest już gotowy. Co można w nim przeczytać? Autorzy nowelizacji chcą m.in. usprawnić funkcjonowanie spółek cywilnych. Mowa o utworzeniu tzw. jednego okienka do rejestrowania spółek cywilnych. To oznacza, że jeden, zintegrowany wniosek zastąpi osobne dokumenty składane w ZUS, GUS oraz skarbówce.
Osoby, które dziś zakładają działalność gospodarczą robią to niemal wyłącznie przez kreator działający na stronie biznes.gov.pl. Taki stan rzeczy najwyraźniej skłonił Ministerstwo Rozwoju, aby całkowicie scyfryzować proces zakładania działalności gospodarczej. Żadnych papierów w urzędach, żadnych kolejek i urzędniczych formalności.
Resort bierze jednak poprawkę na sytuację, w której przyszły przedsiębiorca może mieć problem z internetową rejestracją firmy. W takim wypadku będzie mógł liczyć na pomoc Centrum Pomocy Przedsiębiorcy.
CZYTAJ TAKŻE: Jak zawiesić działalność gospodarczą w CEIDG?
Kolejną propozycją jest wzmocnienie i usprawnienie CEIDG jako jednego okienka dla przedsiębiorców. Ewidencja ma być ściśle powiązana z innymi rejestrami. System ma współpracować np. z Geoportalem w celu wizualizacji danych adresowych. Brzmi to trochę jak zapowiedź tworzenia aplikacyjnych gadżetów. Z tym, że akurat my, gadżety lubimy.
Projekt ustawy przewiduje także pewne zmiany dla pełnomocników. Mają być to „ułatwienia dotyczące publikacji w CEIDG informacji o pełnomocniku, w szczególności dotyczy to pełnomocników innych niż osoby fizyczne” – tłumaczy MRiT.
Przy okazji usprawnione mają zostać przepisy dotyczące syndyka oraz zarządcy sukcesyjnego.
W związku z planowanymi zmianami w CEIDG, Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłasza konsultacje projektu ustawy. Mają one potrwać do 19 października 2022 roku. Swoje uwagi można przesyłać na adres mailowy nowelizacjaceidg@mrit.gov.pl.
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to elektroniczny rejestr przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w Rzeczpospolitej Polskiej. Aktualnie, według danych MRiT zarejestrowanych jest tam 2,6 mln przedsiębiorców. Miesięcznie portal odwiedza około półtora miliona użytkowników, którzy za jego pośrednictwem załatwiają średnio 180 tys. spraw online. Wiadomo, że ponad 60% przedsiębiorców korzysta z CEIDG w trybie online. Przed pandemią odsetek ten wynosił zaledwie 20%.