2 min. czytania

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
22 09 22
Z tego artykułu dowiesz się:

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie rejestru. Chodzi m.in. o utworzenie tzw. jednego okienka dla rejestracji spółek cywilnych.

CEIDG do poprawki? Jest projekt ustawy

Ministerstwo Rozwoju przymierza się do kolejnych zmian w CEIDG. Projekt stosownej ustawy jest już gotowy. Co można w nim przeczytać? Autorzy nowelizacji chcą m.in. usprawnić funkcjonowanie spółek cywilnych. Mowa o utworzeniu tzw. jednego okienka do rejestrowania spółek cywilnych. To oznacza, że jeden, zintegrowany wniosek zastąpi osobne dokumenty składane w ZUS, GUS oraz skarbówce.

Zakładanie firmy tylko przez internet?

Osoby, które dziś zakładają działalność gospodarczą robią to niemal wyłącznie przez kreator działający na stronie biznes.gov.pl. Taki stan rzeczy najwyraźniej skłonił Ministerstwo Rozwoju, aby całkowicie scyfryzować proces zakładania działalności gospodarczej. Żadnych papierów w urzędach, żadnych kolejek i urzędniczych formalności.

Resort bierze jednak poprawkę na sytuację, w której przyszły przedsiębiorca może mieć problem z internetową rejestracją firmy. W takim wypadku będzie mógł liczyć na pomoc Centrum Pomocy Przedsiębiorcy.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zawiesić działalność gospodarczą w CEIDG?

CEIDG zintegrowany z innymi rejestrami

Kolejną propozycją jest wzmocnienie i usprawnienie CEIDG jako jednego okienka dla przedsiębiorców. Ewidencja ma być ściśle powiązana z innymi rejestrami. System ma współpracować np. z Geoportalem w celu wizualizacji danych adresowych. Brzmi to trochę jak zapowiedź tworzenia aplikacyjnych gadżetów. Z tym, że akurat my, gadżety lubimy.

Projekt ustawy przewiduje także pewne zmiany dla pełnomocników. Mają być to „ułatwienia dotyczące publikacji w CEIDG informacji o pełnomocniku, w szczególności dotyczy to pełnomocników innych niż osoby fizyczne” – tłumaczy MRiT.

Przy okazji usprawnione mają zostać przepisy dotyczące syndyka oraz zarządcy sukcesyjnego.

Zmiany w jednym okienku – ministerstwo ogłasza konsultacje

W związku z planowanymi zmianami w CEIDG, Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłasza konsultacje projektu ustawy. Mają one potrwać do 19 października 2022 roku. Swoje uwagi można przesyłać na adres mailowy nowelizacjaceidg@mrit.gov.pl.

Co to jest CEIDG?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to elektroniczny rejestr przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w Rzeczpospolitej Polskiej. Aktualnie, według danych MRiT zarejestrowanych jest tam 2,6 mln przedsiębiorców. Miesięcznie portal odwiedza około półtora miliona użytkowników, którzy za jego pośrednictwem załatwiają średnio 180 tys. spraw online. Wiadomo, że ponad 60% przedsiębiorców korzysta z CEIDG w trybie online. Przed pandemią odsetek ten wynosił zaledwie 20%.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja
04 07 24

Windykacja długów. Jak odzyskać swoje pieniądze?

Windykacja długów: Jak odzyskać swoje pieniądze? Windykacja długów to kluczowy proces dla wielu firm, które muszą radzić sobie…
windykacja
04 07 24

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie Windykacja należności to działania mające na celu odzyskanie długów. Czy zastanawiałeś się,…
windykacja należności
02 07 24

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia Od 1 lipca…
komornik

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier