2 min. czytania

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
22 09 22
Z tego artykułu dowiesz się:

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie rejestru. Chodzi m.in. o utworzenie tzw. jednego okienka dla rejestracji spółek cywilnych.

CEIDG do poprawki? Jest projekt ustawy

Ministerstwo Rozwoju przymierza się do kolejnych zmian w CEIDG. Projekt stosownej ustawy jest już gotowy. Co można w nim przeczytać? Autorzy nowelizacji chcą m.in. usprawnić funkcjonowanie spółek cywilnych. Mowa o utworzeniu tzw. jednego okienka do rejestrowania spółek cywilnych. To oznacza, że jeden, zintegrowany wniosek zastąpi osobne dokumenty składane w ZUS, GUS oraz skarbówce.

Zakładanie firmy tylko przez internet?

Osoby, które dziś zakładają działalność gospodarczą robią to niemal wyłącznie przez kreator działający na stronie biznes.gov.pl. Taki stan rzeczy najwyraźniej skłonił Ministerstwo Rozwoju, aby całkowicie scyfryzować proces zakładania działalności gospodarczej. Żadnych papierów w urzędach, żadnych kolejek i urzędniczych formalności.

Resort bierze jednak poprawkę na sytuację, w której przyszły przedsiębiorca może mieć problem z internetową rejestracją firmy. W takim wypadku będzie mógł liczyć na pomoc Centrum Pomocy Przedsiębiorcy.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zawiesić działalność gospodarczą w CEIDG?

CEIDG zintegrowany z innymi rejestrami

Kolejną propozycją jest wzmocnienie i usprawnienie CEIDG jako jednego okienka dla przedsiębiorców. Ewidencja ma być ściśle powiązana z innymi rejestrami. System ma współpracować np. z Geoportalem w celu wizualizacji danych adresowych. Brzmi to trochę jak zapowiedź tworzenia aplikacyjnych gadżetów. Z tym, że akurat my, gadżety lubimy.

Projekt ustawy przewiduje także pewne zmiany dla pełnomocników. Mają być to „ułatwienia dotyczące publikacji w CEIDG informacji o pełnomocniku, w szczególności dotyczy to pełnomocników innych niż osoby fizyczne” – tłumaczy MRiT.

Przy okazji usprawnione mają zostać przepisy dotyczące syndyka oraz zarządcy sukcesyjnego.

Zmiany w jednym okienku – ministerstwo ogłasza konsultacje

W związku z planowanymi zmianami w CEIDG, Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłasza konsultacje projektu ustawy. Mają one potrwać do 19 października 2022 roku. Swoje uwagi można przesyłać na adres mailowy nowelizacjaceidg@mrit.gov.pl.

Co to jest CEIDG?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to elektroniczny rejestr przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w Rzeczpospolitej Polskiej. Aktualnie, według danych MRiT zarejestrowanych jest tam 2,6 mln przedsiębiorców. Miesięcznie portal odwiedza około półtora miliona użytkowników, którzy za jego pośrednictwem załatwiają średnio 180 tys. spraw online. Wiadomo, że ponad 60% przedsiębiorców korzysta z CEIDG w trybie online. Przed pandemią odsetek ten wynosił zaledwie 20%.

 

To Cię zainteresuje

27 11 23

PKO BP z nowym kredytem dla rolników. Oprocentowanie? 2 proc. rocznie!

  PKO BP oferuje kredyt na utrzymanie płynności finansowej dla rolników. Dzięki dopłacie udzielanej przez ARMiR (Agencję Restrukturyzacji…
kredyt
06 11 23

Europaleta - podstawowa paleta transportowa

Co to jest Europaleta? Jaka jest konstrukcja europlalety?   W erze globalizacji i rosnącego znaczenia logistyki, efektywny transport…
27 10 23

Kredytobiorcy mają mocne argumenty. WIBOR prędzej czy później doprowadzi do fali pozwów

Sukcesy tzw. frankowiczów ośmieliły kredytobiorców złotówkowych do dochodzenia sprawiedliwości w sądach. W ich imieniu są wysyłane pierwsze pozwy…
25 10 23

Zalety i wady wykorzystania kontenerów socjalnych jako tymczasowych miejsc pracy

Odpowiednio przystosowane kontenery mogą stanowić wsparcie dla firm poszukujących elastycznych i uniwersalnych rozwiązań. Można je wykorzystywać m.in. jako…
25 10 23

Wypełniacz do prezentów - top 5 propozycji dla każdego

Prezentowanie upominków w sposób przemyślany i estetyczny to sztuka, która wymaga nie tylko kreatywności, ale i odpowiednich materiałów.…
06 10 23

Sukcesja w firmach rodzinnych: klucz do długotrwałego sukcesu biznesowego

Firmy rodzinne stanowią istotną część gospodarki na całym świecie. Charakteryzują się one unikalnymi cechami i wyzwaniami. Jednym z…
sukcesja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier