2 min. czytania

Rejestracja w e-Toll przez kartę flotową

e-toll
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
19 08 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Coraz mniej czasu pozostało przedsiębiorcom działającym w branży transportowej na pożegnanie ze starym systemem poboru opłat drogowych. 30 września viaToll zostanie wygaszony. Dowiedz się jak wygląda rejestracja w e-Toll przez kartę flotową.

Karty flotowe a e-Toll

Ministerstwo Finansów poinformowało o wprowadzeniu możliwości rejestracji w nowym system e-Toll poprzez operatorów kart flotowych. To wygodne rozwiązanie, które może sprawić, że proces przejścia z viaToll do e-Toll znaczeni przyspieszy. To ważne nie tylko w kontekście państwa i jego wpływów z tytuł korzystania z dróg, ale także samych kierowców i przedsiębiorców. Od 1 października, rozliczenie przejazdu za pośrednictwem systemu viaToll będzie po prostu niemożliwe.

Jakie karty flotowe działają z e-Toll

Resort finansów odpowiedzialny za wprowadzenie nowego systemu płatności za korzystanie z płatnych odcinków dróg krajowych oraz autostrad opublikował listę operatorów kart flotowych, którzy umożliwiają rejestrację w e-Toll.

Są to:

„Dostawcy karty flotowych zapewniają pełną rejestrację w systemie e-TOLL dla kont z odroczoną płatnością oraz kont przedpłaconych” – wyjaśnia ministerstwo.

Formalności związane z rejestracją

Może się zdarzyć, że operator karty flotowej poprosi nas o uzupełnienie potrzebnych danych, które są istotne z punktu widzenia procesu rejestracji. Mogą one dotyczyć zarówno naszej firmy, jak również pojazdów znajdujących się we flocie.

Czy urządzenia do opłat drogowych można odliczyć od podatku?

Niedawno w Magazynie Firma pisaliśmy o urządzeniach OBU i ZSL, których zakup można odliczyć od podatku. Przepisy, które wprowadzają taką możliwość, obowiązują od 29 czerwca 2021 roku. „Można odliczyć od dochodu poniesione w 2021 r. koszty nabycia urządzeń OBU/ZSL (zakup, leasing) i ich utrzymania np. kosztów abonamentu. Wysokość odliczenia będzie uzależniona od liczby posiadanych urządzeń OBU/ZSL. Maksymalna wysokość ulgi to 500 zł (netto) na każdy pojazd podatnika, który w 2021 r. dokonał przejazdu i zapłacił za niego elektronicznie” – czytamy na stronach Krajowej Administracji Cyfrowej.

Dopuszczone urządzenia OBU i ZSL (stan na połowę sierpnia 2021)

Wydłuża się lista dostawców urządzeń OBU/ZSL dopuszczonych do systemu e-Toll. Obecnie to już 25 firm, które łącznie dysponują 80 typami urządzeń. Poniżej publikujemy linki do wykazów dostawców urządzeń z państwową autoryzacją:

URZĄDZENIA OBU

URZĄDZENIA ZSL

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Franczyza gastronomiczna – wszystko, co musisz wiedzieć przed jej podjęciem

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w gastronomii, musisz zbudować reputację lokalu. Początek może być trudny. Klienci preferują miejsca, które…
franczyza-gastronomiczna

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

40 tys. na start biznesu. Alior Bank rusza z franczyzą

Alior Bank uruchomił program franczyzowy, w ramach którego dofinansowuje otwarcie placówki partnerskiej. Przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 40…
alior_bank

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier