3 min. czytania

Co musi zawierać świadectwo pracy?

świadectwo-pracy
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
15 06 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Każda osoba, która przynajmniej raz zmieniała pracodawcę, wie, czym jest świadectwo pracy. Dla pracodawcy dużo ważniejsza jest odpowiedź na pytanie, co musi zawierać taki dokument, by można było uznać go za kompletny i by nie podlegał obowiązkowemu sprostowaniu. Wyjaśniamy!

Świadectwo pracy – co to za dokument?

Zgodnie z prawem świadectwo pracy to dokument, który jest wydawany po zakończeniu stosunku pracy. Potwierdza on zatrudnienie konkretnej osoby w danym miejscu, oraz w przedziale czasowym. Każda osoba, która pracowała na etacie i odchodzi z firmy, niezależnie od okoliczności pożegnania z zakładem musi otrzymać świadectwo pracy, które będzie niezbędne np. podczas zatrudniania w kolejnej firmie lub rejestracji w urzędzie pracy.

Pracownik bez świadectwa pracy

Jeżeli w trakcie pracy, pracownik nie otrzymywał świadectwa, np. przy okazji zmiany umowy, wówczas świadectwo pracy musi obejmować cały ten czas. Jeśli jednak okaże się, że ta sama osoba otrzymywała już świadectwo np. 1 marca 2018 roku, wówczas nowe świadectwo powinno być liczone od tego terminu, a nie daty faktycznego, wcześniejszego dołączenia do zespołu.

Obowiązek wystawienia świadectwa pracy

Kwestie związane ze świadectwem pracy reguluje artykuł 97 Kodeksu pracy. Zgodnie z jego zapisem w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, na pracodawcy ciąży obowiązek wydania takiego dokumentu w dniu, w którym faktycznie praca danej osoby została zakończona.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracodawca planuje podpisać z tą samą osobą kolejną umowę w czasie siedmiu dni, licząc od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego kontraktu.

Nie mogę wręczyć świadectwa pracy w dniu wygaśnięcia stosunku pracy

Może się okazać, że pracodawca nie ma fizycznej możliwości wręczenia świadectwa pracy odchodzącej lub zwalnianej osobie w dniu, w którym faktycznie dochodzi do ustania stosunku pracy. Można sobie wyobrazić, że taki pracownik jest właśnie na zaległym urlopie, przebywa na zwolnieniu etc. W takim przypadku należy dokument przesłać pracownikowi za pośrednictwem poczty, lub doręczyć w jakikolwiek inny (najlepiej ustalony wcześniej) sposób.

Co musi zawierać świadectwo pracy?

Treść świadectwa pracy, szczegółowo określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 roku. Jakie informacje powinny znaleźć się w takim dokumencie?

  • - wymiar czasu pracy pracownika w czasie trwania stosunku pracy,
  • - podstawa prawnej rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy,
  • - urlop wypoczynkowy wykorzystany przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
  • - wykorzystanie dodatkowego urlopu albo innego uprawnienia lub świadczenia, przewidzianego przepisami prawa pracy,
  • - należności ze stosunku pracy uznanych i niezaspokojonych przez pracodawcę do dnia ustania tego stosunku, z powodu braku środków finansowych,
  • - okres korzystania z urlopu bezpłatnego i podstawy prawnej jego udzielenia,
  • - wykorzystany urlop wychowawczy,
  • - liczba dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie za okres niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy (patrz: art. 92 Kodeksu pracy),
  • - wykorzystanie w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, zwolnienia od pracy przewidzianego dla pracownika wychowującego dziecko w wieku do 14 lat,
  • - okres, za który pracownikowi przysługuje odszkodowanie w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  • - okres odbytej czynnej służby wojskowej lub jej form zastępczych,
  • - okresu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
  • - okresy nieskładkowe, przypadających w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy, uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty,
  • - dane, które są zamieszczane na żądanie pracownika
  • - informacje o zajęciu wynagrodzenia za pracę zgodnie z przepisami o postępowaniu egzekucyjnym

Kiedy świadectwo pracy należy sprostować?

Tak jak wszędzie, tak również w świadectwie pracy wydanym byłemu już pracownikowi mogą pojawić się jakieś nieścisłości, błędy czy braki w warstwie informacyjnej. Jeśli tak się stanie, pracownik ma prawo zwrócić się do byłego pracodawcy z wnioskiem o „sprostowanie świadectwa pracy”. Zgodnie z prawem, taka osoba ma na to siedem dni, licząc od dnia otrzymania dokumentu.

W takim wypadku pracodawca ma siedem dni na wydanie nowego, poprawionego świadectwa pracy, oczywiście pod warunkiem, że pracodawca uwzględni wniosek o sprostowanie. Jeśli jednak, były pracodawca odmówi, sprawa może trafić do sadu. W przypadku orzeczenia sądowego nowy dokument musi być wydany w ciągu trzech dni od dnia jego uprawomocnienia.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier