2 min. czytania

VAT OSS - co to jest?

PIT-2
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
26 07 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Sprzedajesz do innych krajów UE? Dowiedz się co to jest VAT OSS? Sprawdź system One Stop Shop

Polski rynek zbytu jest dość duży, ale czemu nie skorzystać z wielokrotnie większego rynku UE? Sprzedaż do innych krajów Unii oznacza obowiązki związane chociażby z podatkiem VAT w danym państwie. Czym jest VAT OSS? Jak do niego przystąpić?

Sprzedaż do innych krajów UE a podatek

W Unii Europejskiej od dłuższego czasu trwały prace nad stworzeniem skutecznego, ale też wygodnego dla biznesu systemu, który uporządkowałby kwestie podatkowe, jakie wynikają z wewnątrzwspólnotowego przepływu towarów.

Pamiętajmy, że choć w każdym państwie członkowskim istnieje podatek od towarów i usług VAT, każdy kraj ma własne stawki, własne przepisy oraz własne instytucje podatkowe. To oznacza, że sprzedając np. przez internet paczkę kredek, wazon, czy puzzle do Niemiec wiąże się to z obowiązkiem opłacenia tamtejszego podatku od towarów i usług (VAT), który ma nie tylko inną stawkę niż w Polsce, ale (taka ciekawostka) nawet nazywa się inaczej: MwSt., czyli die Mehrwertsteuer. We Francji jest to TVA, w Hiszpanii IVA, a na Litwie PVM. Po prostu u nas skrót VAT bardziej się przyjął niż rodzime, polskojęzyczne PTU. Ale nie o kwestie językowe tutaj chodzi...

Skąd się wziął One Stop Shop?

1 lipca 2021 roku wszedł w życie oczekiwany przez państwa członkowskie pakiet VAT e-commerce, który ma poukładać VAT-owską mozaikę w Unii Europejskiej. Wbrew pozorom nie chodzi w nim tylko o to, by znaleźć sposób na uciekający VAT w handlu z Dalekim Wschodem. To narzędzie prawne jest ważne także w obrocie wewnątrzwspólnotowym, jak w podanym przed chwilą przykładzie z kredkami.

I tutaj pojawia się narzędzie, „OSS”, czyli One Stop Shop. Pojawiło się wraz z całym pakietem e-commerce 1 lipca i zastąpiła dotychczasową procedurę VAT MOSS (Mini One Stop Shop). Zmiana jest szalenie ważna dla rynku e-commerce, bowiem stary system obejmował sprzedaż usług elektronicznych, pocztowych i telekomunikacyjnych na rzecz osób prywatnych mieszkających w innym państwie członkowskim. Teraz narzędzie to jest dużo potężniejsze, bowiem obejmuje także sprzedaż wysyłkową, a jak wiadomo, staje się ona coraz popularniejszym kanałem dystrybucji wszelakich dóbr.

Co mi da rejestracja w OSS?

Jak wyjaśnia ministerstwo finansów „OSS to system elektroniczny, który upraszcza do 95% zobowiązań VAT sprzedawców towarów i usług oferowanych konsumentom w całej UE”. Za jego pośrednictwem można w sposób elektorniczny zarejestrować się dla celów podatku VAT w jednym państwie członkowskim, co już jest o tyle korzystne, że nie trzeba tego robić w każdym z krajów wspólnoty.

Po drugie, pozwala on na deklarację i opłacanie VATu za wszystkie operacje dostaw produktów czy usług w ramach jednej, elektronicznej, deklaracji podatkowej.

Jak zarejestrować się OSS?

Jeśli zdecydowałeś się na rejestracje do procedury OSS powinieneś skorzystać z elektronicznego Urzędu Skarbowego, a dokładnie witryny podatki.gov.pl gdzie zamieszczono m.in. zgłoszenia rejestracyjne do One Stop Shop.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier