2 min. czytania

VAT OSS - co to jest?

PIT-2
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
26 07 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Sprzedajesz do innych krajów UE? Dowiedz się co to jest VAT OSS? Sprawdź system One Stop Shop

Polski rynek zbytu jest dość duży, ale czemu nie skorzystać z wielokrotnie większego rynku UE? Sprzedaż do innych krajów Unii oznacza obowiązki związane chociażby z podatkiem VAT w danym państwie. Czym jest VAT OSS? Jak do niego przystąpić?

Sprzedaż do innych krajów UE a podatek

W Unii Europejskiej od dłuższego czasu trwały prace nad stworzeniem skutecznego, ale też wygodnego dla biznesu systemu, który uporządkowałby kwestie podatkowe, jakie wynikają z wewnątrzwspólnotowego przepływu towarów.

Pamiętajmy, że choć w każdym państwie członkowskim istnieje podatek od towarów i usług VAT, każdy kraj ma własne stawki, własne przepisy oraz własne instytucje podatkowe. To oznacza, że sprzedając np. przez internet paczkę kredek, wazon, czy puzzle do Niemiec wiąże się to z obowiązkiem opłacenia tamtejszego podatku od towarów i usług (VAT), który ma nie tylko inną stawkę niż w Polsce, ale (taka ciekawostka) nawet nazywa się inaczej: MwSt., czyli die Mehrwertsteuer. We Francji jest to TVA, w Hiszpanii IVA, a na Litwie PVM. Po prostu u nas skrót VAT bardziej się przyjął niż rodzime, polskojęzyczne PTU. Ale nie o kwestie językowe tutaj chodzi...

Skąd się wziął One Stop Shop?

1 lipca 2021 roku wszedł w życie oczekiwany przez państwa członkowskie pakiet VAT e-commerce, który ma poukładać VAT-owską mozaikę w Unii Europejskiej. Wbrew pozorom nie chodzi w nim tylko o to, by znaleźć sposób na uciekający VAT w handlu z Dalekim Wschodem. To narzędzie prawne jest ważne także w obrocie wewnątrzwspólnotowym, jak w podanym przed chwilą przykładzie z kredkami.

I tutaj pojawia się narzędzie, „OSS”, czyli One Stop Shop. Pojawiło się wraz z całym pakietem e-commerce 1 lipca i zastąpiła dotychczasową procedurę VAT MOSS (Mini One Stop Shop). Zmiana jest szalenie ważna dla rynku e-commerce, bowiem stary system obejmował sprzedaż usług elektronicznych, pocztowych i telekomunikacyjnych na rzecz osób prywatnych mieszkających w innym państwie członkowskim. Teraz narzędzie to jest dużo potężniejsze, bowiem obejmuje także sprzedaż wysyłkową, a jak wiadomo, staje się ona coraz popularniejszym kanałem dystrybucji wszelakich dóbr.

Co mi da rejestracja w OSS?

Jak wyjaśnia ministerstwo finansów „OSS to system elektroniczny, który upraszcza do 95% zobowiązań VAT sprzedawców towarów i usług oferowanych konsumentom w całej UE”. Za jego pośrednictwem można w sposób elektorniczny zarejestrować się dla celów podatku VAT w jednym państwie członkowskim, co już jest o tyle korzystne, że nie trzeba tego robić w każdym z krajów wspólnoty.

Po drugie, pozwala on na deklarację i opłacanie VATu za wszystkie operacje dostaw produktów czy usług w ramach jednej, elektronicznej, deklaracji podatkowej.

Jak zarejestrować się OSS?

Jeśli zdecydowałeś się na rejestracje do procedury OSS powinieneś skorzystać z elektronicznego Urzędu Skarbowego, a dokładnie witryny podatki.gov.pl gdzie zamieszczono m.in. zgłoszenia rejestracyjne do One Stop Shop.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier