Z tego artykułu dowiesz się:

Jedna umowa, a także jedno urządzenie OBU dla kierowców jeżdżących po Unii Europejskiej - to nie jest już jedynie plan. Polska dołącza do Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej. Co to jest EETS? Czy faktycznie ułatwi międzynarodowy transport?

Co to jest EETS?

Faktem jest, że firmom transportowym działającym na europejską skalę, trudno jest poprawić dziś humor. Pakiet mobilności to potężne zmartwienie, które niebawem mocno utrudni funkcjonowanie na unijnym rynku, a także wpłynie na koszty działalności.Niemniej wśród złych wiadomości szukamy także tych dobrych. Krajowa Administracja Skarbowa podpisała umowę z dostawcą EETS.

To tzw. Europejska Usługa Opłaty Elektronicznej (European Electronic Toll Service), która będzie podpięta także pod system e-TOLL. Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów – „EETS to jedna umowa, jedno konto i jedno urządzenie dla kierowców poruszających się po drogach Unii Europejskiej” – czytamy w komunikacie. Wiadomo, że w procesie przygotowań akredytacyjnych są kolejni dostawcy EETS.

CZYTAJ TAKŻE: E-TOLL na autostradach. Znikają szlabany, ale nie opłaty

Jak działa EETS?

Europejska Usługa Opłaty Elektronicznej umożliwia opłacanie przejazdy na terenie państw UE, które posiadają elektroniczne systemy poboru opłat. Jeżeli dany kierowca zdecyduje się na takie rozwiązanie, będzie musiał zawrzeć umowę z wybranym dostawcą EETS.

W takiej sytuacji wykorzystuje wyłącznie JEDNO urządzenie pokładowe (OnBoard Unit – OBU). W systemie widnieje tylko jedno konto użytkownika, a dane płatności znajdują się na jednej fakturze, która zawiera wszystkie przejazdy w danym okresie rozliczeniowym.

Kto jest dostawcą EETS w Polsce?

Na razie mówimy o jedynym (pierwszym) dostawcy usługi w naszym kraju. To spółka Telepass S.p.A. Obecnie trwa proces akredytacji firmy. W momencie jego zakończenia usługa będzie natychmiast uruchomiona. KAS przewiduje, że stanie się to jeszcze w pierwszej połowie 2022 roku. Wiadomo też, że lista dostawców będzie dłuższa. Obecnie zainteresowanie świadczeniem takiej usługi dla polskich kierowców wyraziło siedem podmiotów. Aby weszli na rynek, muszą spełnić nałożone przez UE wymagania. Więcej informacji na temat EETS w ramach systemu e-Toll można znaleźć na oficjalnej stronie systemu etoll.gov.pl

Jakie kraje są obecne w europejskiej usłudze płatności?

Zgodnie z poglądową mapą zamieszczoną w komunikacie w EETS obecne są obecnie następujące kraje: Niemcy, Belgia, Austria, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Dania i Szwecja. Usługa jest obecnie wdrażana w kolejnych państwach. Oprócz Polski są to: Słowenia, Belgia i Grecja.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm

Jak zwiększyć sprzedaż w małej firmie? Sprawdzone strategie na kryzys i konkurencję

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest zacięta, a kryzysy potrafią zaskoczyć z dnia na dzień, zwiększenie…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier