Z tego artykułu dowiesz się:

5 sierpnia 2022 r. Ministerstwo Finansów opublikuje w sieci „kalkulator” dla przedsiębiorcy. To internetowe, darmowe narzędzie, w którym policzysz, ile firma zarobi na czysto po zmianie PIT.

Ile firma zarobi na czysto 2022

Gdybyśmy byli złośliwi, napisalibyśmy, że przedsiębiorcy znów dostaną coś na samym końcu. I w sumie, mielibyśmy trochę racji. 1 lipca 2022 r. Ministerstwo Finansów opublikowało kalkulator wynagrodzeń, który działa jedynie dla osób zatrudnionych na umowie o pracę i zlecenia. W kolejnych tygodniach, narzędzie to będzie dostosowywane do innych grup m.in. emerytów i osób rozliczających się z małżonkiem. Na samym końcu, tj. 5 sierpnia planowane jest oddanie tego narzędzia dla przedsiębiorców. Przypadek?

Z pewnością nie. Przecież powszechnie wiadomo, że wyliczenie czegokolwiek we własnej firmie wymaga często skomplikowanych działań. Tym bardziej trzymamy kciuki za programistów, aby zapowiadane przez MF rozwiązanie było naprawdę użyteczne i zdawało egzamin. Musimy jednak pamiętać, że narzędzie, choć firmowane przez fiskusa będzie miało co najwyżej charakter poglądowy.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka będzie wysokość składek ZUS po zmianie formy opodatkowania?

Program nie zastąpi księgowej

Obecny kalkulator dla osób zatrudnionych jest już dostępny na stronie https://podatki.gov.pl/niskiepodatki. Faktycznie pomaga on „z grubsza” oszacować, jak zmiany podatkowe PIT przełożą się na kieszeń przeciętnego Kowalskiego pracującego na umowie o pracę. Trudno jednak oczekiwać, że webowa aplikacja rozwiąże każdy problem i zastąpi księgową.

Można się jednak spodziewać, że pracownik, któremu na wspomnianym kalkulatorze „wyjdzie” inny korzystniejszy rezultat niż na pasku płacowym, wejdzie z nami w ostrą polemikę. W tej sytuacji warto zacytować mu zastrzeżenie znajdujące się w komunikacie resortu finansów. „Przypominamy, że kalkulatory mają wyłącznie charakter poglądowy, dlatego nie mogą stanowić podstawy do rzeczywistego wyliczania wynagrodzeń i świadczeń społecznych. Rzeczywista sytuacja podatników może odbiegać od przyjętych założeń, a każdą rozbieżność należy analizować indywidualnie".

No i wszystko na ten temat. Kalkulator choć pomocny, nie weźmie pod uwagę wszystkich zmiennych.

Wady i zalety kalkulatorów internetowych

Warto w tym miejscu zatrzymać się na wyrażeniu „analizować indywidualnie”. Niestety polskie przepisy nie są na tyle proste, by ogólnodostępny kalkulator na stronie ministerstwa zastąpił nam księgową, kadrową, czy specjalistę ds. płac. Mogą jednak pomóc w szybkich kalkulacjach, czy prognozach, z tolerancją pewnego błędu.

Z pewnością będą też rozwiązaniem, które pozwoli wielu podatnikom lepiej zrozumieć, ile pieniędzy co miesiąc muszą oddawać dla państwa.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier