Sam smartfon działa, ale czasem można zwiększyć możliwości zastosowania dzięki prostym gadżetom. Dla wyjaśnienia zawiłości przepisów podatkowych i ich interpretacji wybraliśmy tylko dwa z nich – folię ochronną oraz ładowarkę samochodową do gniazda zapalniczki 12V. Czy można odliczyć VAT od akcesoriów do smartfona? Co do zasady tak. Ale wszystko zależy od niekoniecznie oczywistych szczegółów.
Choć szkła wyświetlaczy coraz lepiej wytrzymują próbę czasu, to jednak zakup folii ochronnej zapobiega zarysowaniom czy zniszczeniu ekranu. Z kolei ładowarka samochodowa, pozwoli uzupełnić energię, szczególnie potrzebną w długich trasach. Jak się okazuje fiskus zupełnie inaczej patrzy na te dwa przedmioty, w kontekście odliczenia podatku VAT. Jak to możliwe? Już tłumaczymy.
Trudno zaprzeczyć, ze folia, która zabezpiecza nasze narzędzie pracy „służy działalności opodatkowanej” . Staje się de facto „częścią” smartfona i zabezpiecza go przed zniszczeniem. Tu sprawa jest więc prosta. W takim przypadku można odliczyć w całości podatek VAT. Wydatek może nie jest tak duży jak ten związany z zakupem smartfona, ale konieczny, jeśli dbamy o rzeczy i chcemy ich używać przez długi czas.
Tu już tak prosto nie będzie. Okazuje się, że zgodnie z powiedzeniem o „koszuli bliższej ciału”, tego typu wydatek fiskus chętniej łączy z wydatkami eksploatacyjnymi związanymi z… naszym firmowym samochodem! Podobnie jest w przypadku samochodowych zestawów głośnomówiących czy uchwytów.
Przedsiębiorca, którego dotyczy 50-procentowe odliczenie VAT w związku z wykorzystywaniem auta do celów biznesowych i prywatnych, wówczas od ładowarki może odliczyć… 50% podatku od towarów i usług. 100% jest możliwe w przypadku prowadzenia kilometrówki do celów vatowskich.
CZYTAJ TAKŻE: Smartwatch w kosztach firmowych
Ten prosty przykład pokazuje, że w przypadku odliczania VAT-u nie ma prostych zależności. Fiskus zwraca uwagę na detale, na których bardzo łatwo można zaliczyć nieprzyjemną „wpadkę”. Skarbówka dokładnie analizuje przeznaczenie rzeczy oraz ich zastosowanie.
Kilka tygodni temu w Magazynie Firma pisaliśmy o smartwatchach, które oczywiście odliczyć można pod warunkiem, że po pracy, grzecznie odłożymy je na przykład na stację ładującą lub na półkę. Tak się zastanawiamy… a co w sytuacji, jeśli inteligentny zegarek służy nam do nawigacji lub jako zestaw głośnomówiący w podróży firmowym autem?… Może wolimy jednak tego pytania nie zadawać...