2 min. czytania

Kiedy jest możliwa zmiana formy opodatkowania

kalendarz
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
19 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

To, że zakładając działalność zadeklarowałeś taką, a nie inną formę rozliczenia z Urzędem Skarbowym nie oznacza, że jest to decyzja na zawsze. Zmiana formy opodatkowania jest możliwa, ale tylko we wskazanym w przepisach terminie.

Wybór formy opodatkowania to jedna z pierwszych decyzji jakie musi podjąć przedsiębiorca. Są cztery opcje: skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa. Warto zawczasu zapoznać się ze szczegółami każdego z dostępnych rozwiązań, by potem nie żałować.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Deklaracja podatkowa

Nowicjusz biznesowy, czyli osoba która planuje otwarcie działalności gospodarczej, powinien dobrze zastanowić się nad sposobem w jaki będzie rozliczał się z Urzędem Skarbowym. Każda z opcji ma wady i zalety. Dobrze by było, gdyby przyszły przedsiębiorca był ich świadomy zanim złoży deklarację.

Wyboru formy opodatkowania dokonuje się w czasie otwierania działalności gospodarczej.

CZYTAJ TAKŻE: Przygotuj się na nowe podatki. I to szybko

Kiedy zmiana formy opodatkowania

Jeżeli okaże się, że decyzja o wyborze sposobu rozliczenia została podjęta zbyt pochopnie, przedsiębiorca będzie mógł zmienić formę opodatkowania. To, że zmiana jest dopuszczalna, nie oznacza że można jej dokonywać w każdej chwili. Gdyby wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą zaczęły według własnego uznania zmieniać sposób rozliczenia, powstałby ogromny bałagan. Jego skutkiem mógłby być nawet paraliż Urzędu Skarbowego.

CZYTAJ TAKŻE: Ryczałt podatkowy. Wady i zalety

By tego uniknąć przepis prawa jasno wskazują, kiedy można dokonać przedmiotowej zmiany. Formę rozliczenia się z podatku można zmienić do 20 dnia miesiąca, po którym przedsiębiorca uzyskał pierwszy przychód w danym roku. Jeśli pierwszą fakturę w 2021 roku wystawiono w styczniu, termin do dokonania zmiany upływa 20 lutego. Jeśli pierwszy dokument księgowy pochodzi z lutego, odpowiednio czas na zmianę mija 20 marca.

Jak zmienić formę opodatkowania

W większości przypadków, by zmiana była skuteczna wystarczy we wskazanym terminie zaktualizować formularz CEIDG-1. Inna procedura dotyczy tylko osób, które korzystają z karty podatkowej.

CZYTAJ TAKŻE: Więcej czasu na zapłatę podatku CIT za 2020 r.

Karta podatkowa wyjątkiem

Wyżej wymieniona zasada nie obowiązuje w przypadku karty podatkowej. Podatnik, który właśnie tę formę wybrał jako początkową musi poinformować o zmianie naczelnika właściwego miejscowo Urzędu Skarbowego. Zgłoszenie powinno nastąpić przy wykorzystaniu odpowiedniego formularza. Czas na jego złożenie mija 20. stycznia roku podatkowego, w którym ma nastąpić zmiana.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier