Z tego artykułu dowiesz się:

Czy można odliczyć VAT od akcesoriów do smartfona? Mogłoby się wydawać, że na tak postawione pytanie powinna być jedna konkretna odpowiedź. Okazuje się, że rozliczenie folii ochronnej na ekran i ładowarki 12V do gniazda zapalniczki to zupełnie różne historie podatkowe.

Czy można odliczyć VAT od akcesoriów do smartfona?

Sam smartfon działa, ale czasem można zwiększyć możliwości zastosowania dzięki prostym gadżetom. Dla wyjaśnienia zawiłości przepisów podatkowych i ich interpretacji wybraliśmy tylko dwa z nich – folię ochronną oraz ładowarkę samochodową do gniazda zapalniczki 12V. Czy można odliczyć VAT od akcesoriów do smartfona? Co do zasady tak. Ale wszystko zależy od niekoniecznie oczywistych szczegółów.

Choć szkła wyświetlaczy coraz lepiej wytrzymują próbę czasu, to jednak zakup folii ochronnej zapobiega zarysowaniom czy zniszczeniu ekranu. Z kolei ładowarka samochodowa, pozwoli uzupełnić energię, szczególnie potrzebną w długich trasach. Jak się okazuje fiskus zupełnie inaczej patrzy na te dwa przedmioty, w kontekście odliczenia podatku VAT. Jak to możliwe? Już tłumaczymy.

Odliczenie VAT od folii ochronnej

Trudno zaprzeczyć, ze folia, która zabezpiecza nasze narzędzie pracy „służy działalności opodatkowanej” . Staje się de facto „częścią” smartfona i zabezpiecza go przed zniszczeniem. Tu sprawa jest więc prosta. W takim przypadku można odliczyć w całości podatek VAT. Wydatek może nie jest tak duży jak ten związany z zakupem smartfona, ale konieczny, jeśli dbamy o rzeczy i chcemy ich używać przez długi czas.

 

Odliczenie VAT od ładowarki samochodowej

Tu już tak prosto nie będzie. Okazuje się, że zgodnie z powiedzeniem o „koszuli bliższej ciału”, tego typu wydatek fiskus chętniej łączy z wydatkami eksploatacyjnymi związanymi z… naszym firmowym samochodem! Podobnie jest w przypadku samochodowych zestawów głośnomówiących czy uchwytów.

Przedsiębiorca, którego dotyczy 50-procentowe odliczenie VAT w związku z wykorzystywaniem auta do celów biznesowych i prywatnych, wówczas od ładowarki może odliczyć… 50% podatku od towarów i usług. 100% jest możliwe w przypadku prowadzenia kilometrówki do celów vatowskich.

CZYTAJ TAKŻE: Smartwatch w kosztach firmowych

Odliczanie VAT jak pole minowe

Ten prosty przykład pokazuje, że w przypadku odliczania VAT-u nie ma prostych zależności. Fiskus zwraca uwagę na detale, na których bardzo łatwo można zaliczyć nieprzyjemną „wpadkę”. Skarbówka dokładnie analizuje przeznaczenie rzeczy oraz ich zastosowanie.

Kilka tygodni temu w Magazynie Firma pisaliśmy o smartwatchach, które oczywiście odliczyć można pod warunkiem, że po pracy, grzecznie odłożymy je na przykład na stację ładującą lub na półkę. Tak się zastanawiamy… a co w sytuacji, jeśli inteligentny zegarek służy nam do nawigacji lub jako zestaw głośnomówiący w podróży firmowym autem?… Może wolimy jednak tego pytania nie zadawać...

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
07 03 24

Kradzież IP – czym grozi i jak się przed nią uchronić? [KONKRETNE ROZWIĄZANIA]

Dbasz o to, żeby numer Twojego dowodu nie dostał się w niepowołane ręce, prawda? A co z numerem…

Czy wdrożenie elektronicznych cenówek jest naprawdę opłacalne?

Elektroniczne cenówki stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych, mniej trwałych etykiet cenowych wykonanych z papieru. W dzisiejszym…

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Kasa fiskalna 2024. Kto nie musi mieć kas fiskalnej? PEŁNA LISTA

Kasa fiskalna to nieodłączny element wielu biznesów. Są jednak takie, kiedy kasa fiskalna nie jest potrzebna. Kto nie…
kasa fiskalna

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier