3 min. czytania

Czynny żal. Jak go napisać? Wzór czynnego żalu

czynny żal
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
03 08 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Są sytuacje, w których w relacjach z fiskusem trzeba wykazać się cywilną odwagą. Przyznać się do błędu lub zaniedbania i…złożyć czynny żal. Wiele osób pyta jednak, jak napisać czynny żal. Czy musi być w określonej formie? Czy są dostępne jakieś formularze, czy wnioski? Podpowiadamy.

Co to jest czynny żal?

Czynny żal to jasno określone w prawie zachowanie, w którym sprawca przestępstwa lub wykroczenia dobrowolnie przyznaje się do winy. To może pozwolić mu na złagodzenie kary, lub czasem odstąpienie od jej wymierzenia przez odpowiedni organ. W przypadku czynnego żalu składanego w skarbówce, może on dotyczyć nie tylko czynów umyślnych, ale także i takich, które popełniliśmy z roztargnienia, zapominalstwa czy bałaganu w papierach.

Jest duża szansa, że przedstawiciel fiskusa nas wysłucha i nie będzie dla nas srogi w wymierzaniu kary . Jest jednak jeden warunek. Czynny żal trzeba złożyć, zanim odpowiednie organy zauważą nasze nieodpowiednie zachowanie. Jeśli sprawa wcześniej wyjdzie na jaw, lub ktoś przyłapie nas na gorącym uczynku, jest już za późno. Urzędnik co najwyżej może zacytować poetę Adama Asnyka – „Daremne żale, próżny trud”. Przykro nam. W takiej sytuacji czynny żal już nie zadziała.

Wzór czynnego żalu

Jeśli dobrze poszukacie w internecie, znajdziecie wzór tzw. czynnego żalu. W większości jednak przypadków trzeba sobie zadać pytanie „po co?”. Nie ma on jakiejś oficjalnej formy formularza do wypełnienia. Co ciekawe, może on zostać złożony ustnie do protokołu we właściwym urzędzie.

Trzeba jednak pamiętać o najważniejszych zasadach. Są określone elementy, bez których, nasz żal może nie zostać uznany, za prawidłowo sporządzony dokument.

Czynny żal – jak napisać?

Zaczynamy standardowo. Prawy górny róg, a w nim miejscowość i data, czyli np. „Warszawa, 03 sierpnia 2021 r.”.

Niżej, po lewej stronie wpisujemy swoje dane. Imię (imiona), nazwisko, adres, NIP. Jeśli występujemy jako jednoosobowa działalność gospodarcza, możemy dopisać dane firmy. Podobnie w przypadku spółek. Wszystko zależy, w jakich okolicznościach występujemy z czynnym żalem.

Kolejny element to adresat. Pamiętaj, że pisząc czynny żal, nie jest nim Urząd Skarbowy lub Urząd Celno-Skarbowy, ale Naczelnik tej instytucji. Nie musimy rzecz jasna znać imienia i nazwiska osoby pełniącej tę funkcję. Wystarczy napisać np. „Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mławie”, lub „Do Naczelnika Urzędu Skarbowe w Mławie”.

Treść czynnego żalu

Teraz będzie trudniej. Pod adresatem, możemy napisać w jednym wierszu, wyjustowany centralnie tytuł „CZYNNY ŻAL”, jeśli chcemy mieć pewność, że treść naszego pisma zostanie właściwie zinterpretowana. Pod tytułem wpisujemy opis popełnionego czynu oraz okoliczności. Co do zasady, im więcej szczegółów uwzględnimy, oraz dokładnie opiszemy przedmiotową sytuację, tym lepiej dla sprawy. Nie wystarczy napisać – „Spóźniłem się z zapłatą podatku”. Dobrze jest określić kiedy, za jaki czas oraz w jakich okolicznościach to nastąpiło.

>>> Przegląd firm mikrofaktoringowych. Jak najlepiej poprawić płynność finansową w małej firmie?

Trudny fragment do napisania? Jeśli tak uważasz, popatrz na to: Poza opisem sytuacji należy dodatkowo wskazać osoby, które miały związek z popełnionym czynem zabronionym. Jeśli okoliczności wymagają takiego uzupełnienia, nie można się od tego obowiązku uchylić.

Na koniec musimy wpisać informacje, czy jako sprawcy naprawiliśmy swój czyn. Jeśli dotąd tego nie zrobiliśmy, należy wskazać tryb i termin naszego zobowiązania do naprawy – i warto ten element potraktować na serio.

Jeśli już uregulowaliśmy wspomniane obowiązki, koniecznie trzeba dołączyć potwierdzenie, że zostały one dopełnione. Może to być np. dowód wpłaty lub dokument potwierdzający złożenie koniecznych dokumentów.

Napisałem czynny żal co dalej?

Jeśli czynny żal został napisany, pamiętaj go podpisać, jeśli składasz drogą tradycyjną w urzędzie. Teraz wszystko pozostaje w rękach naczelnika. Jeśli czynny żal zostanie uznany za skuteczny, nie spodziewaj się specjalnej informacji. Po prostu naczelnik odstąpi on od nałożenia kary. Może jednak wskazać nowy deadline na naprawienie szkód i spełnienie wskazanych w piśmie obowiązków.

Gorzej, jeśli nasz zostanie on uznany za nieskuteczny. Wówczas należy spodziewać się postępowania w sprawie o wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię

Dr Artur Bartoszewicz: Chiny kolonizują Polskę

Dr Artur Bartoszewicz w wywiadzie dla kanału YT BiznesnaOstro.pl przekonuje, że polskie firmy rodzinne są coraz bardziej interesujące…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier