Z tego artykułu dowiesz się:

Czy Polsce grozi stagflacja? W ubiegłym tygodniu w Magazynie Firma, przy okazji najnowszego odczytu inflacji pisaliśmy, że scenariusz stagnacji gospodarczej, a także recesji przy jednoczesnym, utrzymaniu inflacji jest prawdopodobny. Jest kolejny głos w tej sprawie. Nie jest optymistyczny.

Czy Polsce grozi stagflacja? Mamy niepokojące dane

Czy Polsce grozi stagflacja? Dziś nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Są jednak pewne sygnały. Tym razem skupmy się nie tylko na samym rekordowym odczycie inflacji. Niestety są inne wskaźniki, które powinny nas niepokoić. I to w co najmniej tym samym stopniu jak dynamika wzrostu cen. Indeks PMI dla przemysłu sięgną niewidzianego dawno niskiego poziomu 44,4 punktów. Dodajmy, że każdy odczyt poniżej 50 pkt. jest uznawany za pesymistyczny. Choć są i tacy, którzy wolą go określać mianem wskaźnika „recesyjnego”.

Ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka nazwał tę sytuację „Rollercosterowym zjazdem przemysłu”. Przypomina, że ostatnie, tak mocne spadki odnotowano w ciągu ostatniego ćwierćwiecza tylko dwa razy (!). Po raz pierwszy, w czasie kryzysu finansowego pod koniec pierwszej dekady XXI wieku, i drugi raz w czasie niedawnego szczytu pandemii koronawirusa.

Negatywne czynniki dla gospodarki 2022

Jak ocenia Zielonka - przy obecnej trudnej sytuacji geopolitycznej, surowcowej i cenowej można powiedzieć, że nasz przemysł wytrzymał i tak bardzo długo. Ta odporność związana była prawdopodobnie z jego silną dywersyfikacją branżową. Nie da się jednak utrzymywać na fali wzrostowej, gdy Europa Zachodnia – nasz główny odbiorca eksportu – wstrzymuje nowe zamówienia” – czytamy.

Zdaniem ekonomisty nie ma też szans, by nadganiać z produkcją w sytuacji, w której brakuje komponentów oraz surowców, od których produkcja jest przecież uzależniona. Złym prognostykiem jest także pierwszy od marca 2021 roku spadek zapasów. Ekspert Konfederacji Lewiatan ocenia, że niniejszym tracimy jedną z istotnych sił pociągowych wzrostu polskiego PKB. A to nie jest dobry sygnał.

Czarne prognozy dla polskiego PKB

Jak ocenia Mariusz Zielonka – „w II kwartale wzrost gospodarczy nie przekroczy 1%. Dodatkowo, jeśli nie uda się uruchomić środków z KPO to końcówka roku zaczyna nam się jawić pod znakiem początku stagflacji” – czytamy w jego diagnozie.

Co to jest stagflacja?

Stagflacja to jedno z najgorszych zjawisk, jakie są możliwe w gospodarce. W historii III RP, była raczej zjawiskiem teoretycznym. To nic innego jak połączenie stagnacji gospodarczej, lub z wysoką inflacją. Połączenie tych terminów „STAGNACJA” oraz „INFLACJA” daje nam właśnie „STAGFLACJĘ”. To zjawisko opisywaliśmy w Magazynie Firma w jednym z marcowych artykułów, a także w komentarzach. Z jednym z artykułów, można zapoznać pod tym linkiem.

To Cię zainteresuje

01 06 23

Obniżony VAT na odzież dziecięcą. Unia już rok temu dała zielone światło. Polska z tego nie korzysta

W ostatnim czasie ożywiła się dyskusja wokół obniżenia stawki VAT na odzież i obuwie dla dzieci. Eksperci nie…
obniżony VAT

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Papier toaletowy będzie coraz droższy. Przez unijne przepisy tańsze rolki mogą zniknąć ze sklepów

Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego…
papier toaletowy

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna
25 05 23

800 plus nie dla wszystkich? Czy będą zmiany w programie?

800 plus dla rodziców. Partia rządząca zapowiada zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Od 1 stycznia rodzice otrzymają…
800 plus

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier