2 min. czytania

Dopłaty do ogrzewania. Rząd ma już projekt ustawy

dopłaty do ogrzewania
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
23 08 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Rządowa pomoc dla ogrzewających dom pelletem, drewnem kawałkowym, gazem LPG, czy olejem opałowym. Rada Ministrów przyjęła we wtorek (23.08) projekt ustawy o wsparciu dla odbiorców ciepła.Ciepłownie oferujące ciepło systemowe, otrzymają rekompensaty, związane z wprowadzoną blokadą podwyżek. Jakie dopłaty do ogrzewania?

Dopłaty do ogrzewania – nie tylko dodatek węglowy

Wszystko wskazuje na to, że oprócz dodatku węglowego, rząd wprowadzi także rozwiązania dla gospodarstw domowych korzystających z innych źródeł ciepła. Projekt ustawy wprowadza dopłaty do ogrzewania także dla tych, którzy ogrzewają domy pelletem, drewnem kawałkowym, gazem, a także olejem opałowym. Zyskają również ci, którzy korzystają z ciepła systemowego z lokalnych ciepłowni. Same ciepłownie mają otrzymać rekompensaty za planowaną blokadę podwyżek cen ciepła.

Dopłaty do ogrzewania analogiczne jak dodatek węglowy

Jak zapowiedziała podczas konferencji minister klimatu i ochrony środowiska Anna Moskwa, mechanizm pomocy zaproponowany w projekcie ustawy jest analogiczny do dodatku węglowego. Pomoc będzie udzielana na gospodarstwo domowe. Nie będą obowiązywały kryteria dochodowe.

Przyszły beneficjent będzie musiał wypełnić prosty wniosek. Konieczne będą dane osobowe oraz wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Nie zmieni się także w porównaniu do dodatku węglowego miejsce, a także termin składania wniosku. Niezbędne dokumenty będzie trzeba dostarczyć do 30 listopada 2022 roku. Z kolei samorząd będzie miał 30 dni na wypłatę dodatku.

W ocenie szefowej resortu klimatu „dynamika legislacyjna” nie będzie tutaj przeszkodą, a cała ścieżka przez parlament po podpis prezydenta powinna przebiec sprawnie. Ustawa wejdzie w życie następnego dnia po jej publikacji w Dzienniku Ustaw.

Ciepło systemowe – jakie dopłaty?

Jedną z grup objętych pomocą będą gospodarstwa domowe korzystające z ciepła systemowego – informuje rząd. Autorzy projektu ustawy planują zablokowanie podwyżek cen do 40%, a także gwarancje dopłat dla dostawców ciepła. Każda ciepłownia, która złoży wniosek taryfowy do Urzędu Regulacji Energetyki, otrzyma wsparcie, a  taryfa dla odbiorcy końcowego będzie przez to niższa. Przeliczając to na konkretne pieniądze, wsparcie dla pojedynczego gospodarstwa domowego będzie oscylowało między 1 tys., a 4 tys. złotych na sezon grzewczy. W tym wypadku mówimy zarówno o ogrzewaniu jak również ciepłej wodzie.

Pellet, drewno kawałkowe, gaz olej – jakie dopłaty?

Gospodarstwa domowe, w których źródłem ciepła jest ogrzewanie pelletem, drewnem, gazem skroplonym, a także olejem, mogą liczyć na jednorazowe wsparcie. Wszystko w zależności od rodzaju paliwa. I tak w przypadku pelletu będą to 3 tysiące złotych, gazu – 500 zł, drewna 1000 zł, a oleju opałowego 2 tys. złotych. Warto pamiętać, że dane źródło ciepła musi być wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

W przypadku małych ciepłowni ogrzewających np. szpital, czy szkołę podmiot będzie składał wniosek do gminy. Również i w takim przypadku będą obowiązywały rządowe dopłaty.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy raty kredytów spadną?

Wielu właścicieli kredytów hipotecznych z niepokojem obserwuje zmiany w gospodarce oraz stopy procentowe, które wpływają na wysokość rat…
kredyt

Żabka na giełdzie – największe IPO w Polsce?

Debiut giełdowy Żabki. Czy to największe IPO w Polsce? Debiut giełdowy Żabki, jednego z największych polskich sieci convenience…
żabka

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier