Z tego artykułu dowiesz się:

Krajowy System e-Faktur (KSeF) funkcjonuje od 2022. Na razie korzystanie z niego jest dobrowolne. Od 2023r. e-Faktury będą obowiązkowe. Jak działa system e-Faktur?

System przygotowywany jest do obsługi ponad 2 mld faktur miesięcznie! W ciągu dekady zbierze ok. 30 petabajtów danych.

Aplikacja Podatnika KSeF

Obecnie z systemu przedsiębiorcy mogą korzystać za pośrednictwem udostępnionej w kwietniu Aplikacji Podatnika KSeF. Jednak Ministerstwo Finansów przygotowało też API (interfejs programowania aplikacji), który pozwala na integrację zewnętrznych programów księgowych z systemem. Twórcy KSeF deklarują, że po pełnym uruchomieniu będzie on w stanie przetworzyć ok. 100 mln faktur dziennie, a więc ok. 2,1 mld miesięcznie! W ciągu 10 lat, bo tyle czasu system będzie przechowywał faktury, zebranych zostanie ok. 30 PB danych.


Obowiązek korzystania z e-Faktur

Zgodnie z planami Ministerstwa Finansów obowiązek korzystania z KSeF w Polsce wejdzie w życie w II kwartale 2023 r. Uzyskana 30 marca 2022 r. zgoda Komisji Europejskiej zakłada, że najszybciej może to nastąpić 1 kwietnia 2023 r. Polskie władze czekają już tylko na akceptację Rady Unii Europejskiej, opracowując jednocześnie szczegółowe zasady działania KSeF.

– Integracja używanych przez firmy narzędzi do fakturowania z państwowym systemem będzie niewątpliwie dużym usprawnieniem procesów księgowych – mówi Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group, odpowiedzialny za rozwój platformy Banqupw Polsce, narzędzia do zarządzania rozliczeniami dla przedsiębiorców. – Właśnie przecieramy ten szlak, przeprowadzając cały proces integracji jako jedni z pierwszych – uzupełnia Krzysztof Pulkiewicz.

Jak dokładnie działa system e-faktur przeczytasz również TUTAJ

Gdzie działają e-Faktury?

Tylko Włochy, Hiszpania i Portugalia uruchomiły wcześniej od Polski państwowe systemy obsługujące obieg faktur w całej gospodarce i między wszystkimi podmiotami. We Włoszech od stycznia 2019 r. jest to jedyny dopuszczalny prawnie sposób wystawiania faktur. Przez pierwsze pięć kwartałów funkcjonowania tych przepisów, wystawiono w tym kraju ponad 2 miliardy e-faktur.

– Warto zwrócić uwagę, że duży odsetek e-faktur jest również w obiegu w krajach skandynawskich i Estonii– podkreśla Krzysztof Pulkiewicz. – W Estonii, choć nie ma tam centralnego systemu, a jedynie rozwiązania komercyjne, już 30 proc. wszystkich faktur ma postać elektroniczną. Również w Finlandii i Szwecji znaczna część przedsiębiorców korzysta już z takich platform, nie czekając na rozwiązania państwowe.

e-Faktury we Francji

Kolejnym krajem w Unii Europejskiej posiadającym centralny system fakturowania będzie Francja, która zapowiedziała obowiązkowe wystawianie i procedowanie e-faktur między firmami od 2024 r. Najpierw, 1 czerwca 2024 r., stanie się to obligatoryjne dla największych firm (powyżej 5000 zatrudnionych). Pół roku później obowiązek ten obejmie średnie przedsiębiorstwa (250-5000 pracowników), a od 1 stycznia 2026 pozostałe firmy.

Według francuskiego Narodowego Instytutu Statystyki i Studiów Ekonomicznych (INSEE), już w 2017 r. 83 proc. małych firm (zatrudniające od 10 do 49 osób) otrzymało, a 64 proc. z nich wystawiło e-faktury. Natomiast wśród dużych firm (250 lub więcej pracowników) - 91 proc. otrzymało, a 81 proc. wystawiło e-faktury. Przez ostatnie pięć lat we Francji liczba wystawianych rocznie e-faktur w kontaktach pomiędzy administracją wszystkich szczebli a biznesem znacząco wzrosła. W 2017 r. było ich 11 mln, a w 2019 już 45,6 mln, wystawionych przez 547 tys. firm. W 2020 r. dokumentów takich wystawiono ponad 54,5 mln.

Innym etapem przejściowym przed wprowadzeniem obowiązku wystawiania e-faktur przez firmy jest danie możliwości domagania się ich od partnerów biznesowych. Od kwietnia 2020 r. takie prawo obowiązuje w Finlandii, gdzie przedsiębiorstwa mają prawo żądać od dostawcy wystawienia e-faktury.

– Pod względem cyfryzacji polskie firmy nie należą niestety do europejskiej czołówki i całkowite odejście od faktur papierowych może stanowić dla nich duże wyzwanie – zauważa Krzysztof Pulkiewicz. – Niewątpliwie pomocna w tym przejściu będzie integracja KSeF z narzędziami do fakturowania, których już używają przedsiębiorcy. Na lepsze przygotowanie się do zmian pozwoliłoby także wprowadzanie ich etapami – podkreśla.

To Cię zainteresuje

27 11 23

PKO BP z nowym kredytem dla rolników. Oprocentowanie? 2 proc. rocznie!

  PKO BP oferuje kredyt na utrzymanie płynności finansowej dla rolników. Dzięki dopłacie udzielanej przez ARMiR (Agencję Restrukturyzacji…
kredyt
27 10 23

Kredytobiorcy mają mocne argumenty. WIBOR prędzej czy później doprowadzi do fali pozwów

Sukcesy tzw. frankowiczów ośmieliły kredytobiorców złotówkowych do dochodzenia sprawiedliwości w sądach. W ich imieniu są wysyłane pierwsze pozwy…
25 10 23

Zalety i wady wykorzystania kontenerów socjalnych jako tymczasowych miejsc pracy

Odpowiednio przystosowane kontenery mogą stanowić wsparcie dla firm poszukujących elastycznych i uniwersalnych rozwiązań. Można je wykorzystywać m.in. jako…

Wysokie zarobki w IT i benefity się kończą. Programiści mają problemy ze znalezieniem pracy

Informatycy mają problem ze znalezieniem pracy? Eldorado w sektorze IT się kończy? Bajecznie wysokie zarobki, praca nawet dla…
informatyk

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier