Z tego artykułu dowiesz się:

Jest podpis ministra finansów pod rozporządzeniem, które wprowadza zaniechanie poboru ryczałtu od dochodów firm, które przekazują pomoc humanitarną dla Ukrainy. Jak działa ta preferencja w firmach, które stosują estoński CIT? Opowiadamy.

Estoński CIT – preferencja dla pomagających Ukrainie

Minister w swoim rozporządzeniu określił granice czasowe omawianej preferencji. De facto obowiązuje ona wstecz od 24 lutego 2022 i będzie działała aż do końca roku. Jest więc duże pole do popisu w zakresie pomocy.

Rozporządzenie przewiduje, że państwo zaniecha poboru ryczałtu od dochodów spółek (estoński CIT) w przypadku pomocy Ukrainie. Mowa o preferencji od osiągniętych dochodów w związku z wydatkami, które nie wiążą się z działalnością, ale dotyczą one darowizn na rzecz Ukrainy. Pomagasz? Powinieneś zatem skorzystać.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? 

Estoński CIT i pomoc Ukrainie. Kto skorzysta?

Jak informuje Ministerstwo Finansów „podmiotami, na rzecz których podatnicy opodatkowani ryczałtem od dochodów spółek, mogą przekazywać darowizny lub świadczyć nieodpłatne świadczenia na rzecz obywateli Ukrainy” są m.in. różnego rodzaju organizacje, i i samorządy. W tym katalogu znajduje się również Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Nie zabrakło także podmiotów, które na terytorium Polski lub Ukrainy działalność prowadzą związaną leczeniem, lub ratownictwem medycznym.

Jak uzyskać preferencję podatkową

Resort tłumaczy, że zaniechanie poboru ryczałtu „ma objąć wszelkie świadczenia, niezależnie od ich rodzaju, a zatem pieniężne, rzeczowe oraz nieodpłatne świadczenia przekazane lub realizowane na rzecz ww. podmiotów”.

Rozporządzenie celowo nie określa rodzajów tych świadczeń. Spodziewa się bowiem dużej różnorodności, która będzie uzależniona od rozwoju sytuacji uchodźców czy form koniecznej pomocy.

Czym jest pomoc humanitarna

MF tłumaczy, że w tym wypadku pomocą humanitarną może być np. zaspokojenie najważniejszych potrzeb danej osoby np. przekazanie lokalu mieszkalnego, zakup żywności, sfinansowanie leczenia. W tej samej kategorii znajduje się np. opłacenie edukacji, nauki oraz kursów, które pomogą uchodźcom odnaleźć się na polskim rynku pracy.

Rozporządzenie jest już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Można się z nim zapoznać klikając ten link.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
07 02 24

Żabka poza Polską. Stworzy sklepy stacjonarne za granicą?

Żabka planuje ekspansję za granicą. Pierwszym krokiem jest nowa jednostka. Utworzona właśnie Żabka International ma zajmować się rozwojem…
żabka

40 tys. na start biznesu. Alior Bank rusza z franczyzą

Alior Bank uruchomił program franczyzowy, w ramach którego dofinansowuje otwarcie placówki partnerskiej. Przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 40…
alior_bank
06 02 24

Urlop na poratowanie zdrowia. Jak działa?

Urlop na poratowanie zdrowia to uprawnienie, które przysługuje nauczycielom. Co trzeba zrobić żeby skorzystać z urlopu nauczycielskiego?  Żeby…
urlop na poratowanie zdrowia

Transport drogowy 2024: przedsiębiorców czekają kolejne podwyżki. Jakie?

Poprzedni rok upłynął pod znakiem licznych zmian w obszarze rozliczania czasu pracy kierowców, jaki i automatyzacji procesów wewnątrz firm transportowych. Spowolnienie…
licencja transportowa
02 02 24

Konsumenci kradną w sklepach na potęgę. Policyjne statystyki są bezlitosne. Wzrosty r/r są dwucyfrowe

Konsumenci kradną potęgę. Liczba kradzieży rośnie dwucyfrowo W 2023 r. stwierdzono ponad 40 tys. przestępstw kradzieży w sklepach.…
kradzieże w sklepach

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier