Z tego artykułu dowiesz się:

Jest podpis ministra finansów pod rozporządzeniem, które wprowadza zaniechanie poboru ryczałtu od dochodów firm, które przekazują pomoc humanitarną dla Ukrainy. Jak działa ta preferencja w firmach, które stosują estoński CIT? Opowiadamy.

Estoński CIT – preferencja dla pomagających Ukrainie

Minister w swoim rozporządzeniu określił granice czasowe omawianej preferencji. De facto obowiązuje ona wstecz od 24 lutego 2022 i będzie działała aż do końca roku. Jest więc duże pole do popisu w zakresie pomocy.

Rozporządzenie przewiduje, że państwo zaniecha poboru ryczałtu od dochodów spółek (estoński CIT) w przypadku pomocy Ukrainie. Mowa o preferencji od osiągniętych dochodów w związku z wydatkami, które nie wiążą się z działalnością, ale dotyczą one darowizn na rzecz Ukrainy. Pomagasz? Powinieneś zatem skorzystać.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? 

Estoński CIT i pomoc Ukrainie. Kto skorzysta?

Jak informuje Ministerstwo Finansów „podmiotami, na rzecz których podatnicy opodatkowani ryczałtem od dochodów spółek, mogą przekazywać darowizny lub świadczyć nieodpłatne świadczenia na rzecz obywateli Ukrainy” są m.in. różnego rodzaju organizacje, i i samorządy. W tym katalogu znajduje się również Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Nie zabrakło także podmiotów, które na terytorium Polski lub Ukrainy działalność prowadzą związaną leczeniem, lub ratownictwem medycznym.

Jak uzyskać preferencję podatkową

Resort tłumaczy, że zaniechanie poboru ryczałtu „ma objąć wszelkie świadczenia, niezależnie od ich rodzaju, a zatem pieniężne, rzeczowe oraz nieodpłatne świadczenia przekazane lub realizowane na rzecz ww. podmiotów”.

Rozporządzenie celowo nie określa rodzajów tych świadczeń. Spodziewa się bowiem dużej różnorodności, która będzie uzależniona od rozwoju sytuacji uchodźców czy form koniecznej pomocy.

Czym jest pomoc humanitarna

MF tłumaczy, że w tym wypadku pomocą humanitarną może być np. zaspokojenie najważniejszych potrzeb danej osoby np. przekazanie lokalu mieszkalnego, zakup żywności, sfinansowanie leczenia. W tej samej kategorii znajduje się np. opłacenie edukacji, nauki oraz kursów, które pomogą uchodźcom odnaleźć się na polskim rynku pracy.

Rozporządzenie jest już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Można się z nim zapoznać klikając ten link.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier