2 min. czytania

Gdzie kamery monitoringu są zakazane?

Gdzie kamery monitoringu są zakazane
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
28 03 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Trudno wyobrazić sobie właściwe zarządzenie bezpieczeństwem w firmie, szczególnie w dużych zakładach, bez monitoringu. Decydując się na takie zabezpieczenie, trzeba pamiętać, że nie w każdym miejscu rejestrowanie obrazu jest możliwe. Gdzie kamery monitoringu są zakazane?

Gdzie kamery monitoringu są zakazane?

Zgodnie z obowiązującym prawem istnieje cały katalog miejsc, w których NIE WOLNO instalować kamer lub można to zrobić wyłącznie w MOCNO OGRANICZONYM ZAKRESIE.

Większość z tych miejsc, wydaje się oczywistością. Po pierwsze monitoringu nie stosować w miejscach udostępnionych związkom zawodowym. Przepisy zabraniają także instalowania jakichkolwiek kamer w pomieszczeniach sanitarnych, szatniach, stołówkach, w tym także w pomieszczeniach socjalnych i służących do wypoczynku. To oznacza, że kamer nie można stosować także w palarniach, jeśli takie miejsce jest wyznaczone.

Wyjątki od zakazu stosowania monitoringu wizyjnego

Zgodnie z prawem pracy, od wyżej przedstawionej reguły są jednak wyjątki. Kamery pod określonymi warunkami mogą znaleźć się w pomieszczeniach sanitarnych, szatniach, czy stołówkach. Dzieje się tak wtedy, kiedy pracodawca jest w stanie udowodnić, że takie rozwiązanie jest niezbędne oraz nie naruszy dóbr osobistych w tym godności pracowników. Wymogi techniczne takiego rozwiązania są bardzo surowe. Muszą być bowiem zastosowane techniki, które… uniemożliwią rozpoznania wizerunku przebywających tam osób. Mowa zatem np. o nieostrym obrazie.

W takiej sytuacji to jednak nie wszystko. Konieczne jest uzyskanie wcześniejszej zgody zakładowej organizacji związkowej. Jeśli w danej firmie nie ma związków zawodowych, aprobatę muszą wyrazić przedstawiciele pracowników wybrani w trybie zastosowanym danej firmie.

CZYTAJ TAKŻE: Niezbędnik szefa. 5 rzeczy, które musisz mieć na biurku

Ukryta kamera w firmie? To niedopuszczalne

Jak zaznacza rządowy portal zielonalinia.gov.pl, stosowanie monitoringu jest możliwe tylko po wcześniejszym poinformowaniu o tym pracowników. Wiele firm, przyjmując osobę do pracy, już podczas podpisania umowy wręcza do podpisania informację o tym, ze pracownik został poinformowany o działającym w firmie systemie monitoringu. Takie oświadczenie zazwyczaj wyczerpuje obowiązek informacyjny. Wiele firm przechowuje je wraz z dokumentami pracownika. Na wszelki wypadek.

Monitoring w firmie – obowiązki informacyjne

W przypadku firm, które dopiero instalują taki system, należy poinformować o tym załogę z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem, poprzedzającym uruchomienie kamer. Dodatkowo pomieszczenia oraz przestrzeń objęta monitoringiem musi zostać czytelnie oznaczona. Mogą to być znaki graficzne, a także ogłoszenia dźwiękowe emitowane np. z głośników radiowęzła.

Jak długo można przechowywać nagrania z monitoringu?

Zgodnie z artykułem 222 § 3 Kodeksu pracy, nagrania można przechowywać maksymalnie przez okres trzech miesięcy od dnia nagrania. Przetwarzanie i wykorzystywanie może odbywać się jedynie dla celów, dla których dokonano rejestracji obrazu. Nie ma więc mowy o wrzucaniu „śmiesznych filmików” na YouTube lub do mediów społecznościowych.

Nagrania można przechowywać przez dłuższy czas, tylko wtedy, kiedy stanowią, lub mogą stanowić dowód postępowaniu.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Sztuczna inteligencja w małej firmie: 7 darmowych (i legalnych) narzędzi AI, które odmienią Twoją codzienność

Jeszcze kilka lat temu na myśl o sztucznej inteligencji widzieliśmy humanoidalne roboty lub hollywoodzkie scenariusze. Dziś AI to…
sztuczna inteligencja

Rozwiązania omnichannel w e-commerce. Jak zintegrować różne kanały komunikacji?

Coraz więcej klientów oczekuje, że będą mogli kontaktować się z firmą w wygodny dla siebie sposób – przez…

Jakie metody płatności powinien oferować Twój sklep internetowy?

W dzisiejszym dynamicznym świecie e-commerce wybór odpowiednich metod płatności może być kluczowy dla sukcesu Twojego sklepu internetowego. Klienci…

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier