2 min. czytania

Gdzie kamery monitoringu są zakazane?

Gdzie kamery monitoringu są zakazane
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
28 03 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Trudno wyobrazić sobie właściwe zarządzenie bezpieczeństwem w firmie, szczególnie w dużych zakładach, bez monitoringu. Decydując się na takie zabezpieczenie, trzeba pamiętać, że nie w każdym miejscu rejestrowanie obrazu jest możliwe. Gdzie kamery monitoringu są zakazane?

Gdzie kamery monitoringu są zakazane?

Zgodnie z obowiązującym prawem istnieje cały katalog miejsc, w których NIE WOLNO instalować kamer lub można to zrobić wyłącznie w MOCNO OGRANICZONYM ZAKRESIE.

Większość z tych miejsc, wydaje się oczywistością. Po pierwsze monitoringu nie stosować w miejscach udostępnionych związkom zawodowym. Przepisy zabraniają także instalowania jakichkolwiek kamer w pomieszczeniach sanitarnych, szatniach, stołówkach, w tym także w pomieszczeniach socjalnych i służących do wypoczynku. To oznacza, że kamer nie można stosować także w palarniach, jeśli takie miejsce jest wyznaczone.

Wyjątki od zakazu stosowania monitoringu wizyjnego

Zgodnie z prawem pracy, od wyżej przedstawionej reguły są jednak wyjątki. Kamery pod określonymi warunkami mogą znaleźć się w pomieszczeniach sanitarnych, szatniach, czy stołówkach. Dzieje się tak wtedy, kiedy pracodawca jest w stanie udowodnić, że takie rozwiązanie jest niezbędne oraz nie naruszy dóbr osobistych w tym godności pracowników. Wymogi techniczne takiego rozwiązania są bardzo surowe. Muszą być bowiem zastosowane techniki, które… uniemożliwią rozpoznania wizerunku przebywających tam osób. Mowa zatem np. o nieostrym obrazie.

W takiej sytuacji to jednak nie wszystko. Konieczne jest uzyskanie wcześniejszej zgody zakładowej organizacji związkowej. Jeśli w danej firmie nie ma związków zawodowych, aprobatę muszą wyrazić przedstawiciele pracowników wybrani w trybie zastosowanym danej firmie.

CZYTAJ TAKŻE: Niezbędnik szefa. 5 rzeczy, które musisz mieć na biurku

Ukryta kamera w firmie? To niedopuszczalne

Jak zaznacza rządowy portal zielonalinia.gov.pl, stosowanie monitoringu jest możliwe tylko po wcześniejszym poinformowaniu o tym pracowników. Wiele firm, przyjmując osobę do pracy, już podczas podpisania umowy wręcza do podpisania informację o tym, ze pracownik został poinformowany o działającym w firmie systemie monitoringu. Takie oświadczenie zazwyczaj wyczerpuje obowiązek informacyjny. Wiele firm przechowuje je wraz z dokumentami pracownika. Na wszelki wypadek.

Monitoring w firmie – obowiązki informacyjne

W przypadku firm, które dopiero instalują taki system, należy poinformować o tym załogę z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem, poprzedzającym uruchomienie kamer. Dodatkowo pomieszczenia oraz przestrzeń objęta monitoringiem musi zostać czytelnie oznaczona. Mogą to być znaki graficzne, a także ogłoszenia dźwiękowe emitowane np. z głośników radiowęzła.

Jak długo można przechowywać nagrania z monitoringu?

Zgodnie z artykułem 222 § 3 Kodeksu pracy, nagrania można przechowywać maksymalnie przez okres trzech miesięcy od dnia nagrania. Przetwarzanie i wykorzystywanie może odbywać się jedynie dla celów, dla których dokonano rejestracji obrazu. Nie ma więc mowy o wrzucaniu „śmiesznych filmików” na YouTube lub do mediów społecznościowych.

Nagrania można przechowywać przez dłuższy czas, tylko wtedy, kiedy stanowią, lub mogą stanowić dowód postępowaniu.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

10 04 24

Obieg dokumentów w firmie – sposoby na usprawnienie procesu

W każdej firmie, niezależnie od jej wielkości i branży, dokumenty pełnią kluczową rolę. Są nośnikami informacji, dowodami transakcji…

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa
07 03 24

Kradzież IP – czym grozi i jak się przed nią uchronić? [KONKRETNE ROZWIĄZANIA]

Dbasz o to, żeby numer Twojego dowodu nie dostał się w niepowołane ręce, prawda? A co z numerem…

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Czy wdrożenie elektronicznych cenówek jest naprawdę opłacalne?

Elektroniczne cenówki stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych, mniej trwałych etykiet cenowych wykonanych z papieru. W dzisiejszym…

Kasa fiskalna 2024. Kto nie musi mieć kas fiskalnej? PEŁNA LISTA

Kasa fiskalna to nieodłączny element wielu biznesów. Są jednak takie, kiedy kasa fiskalna nie jest potrzebna. Kto nie…
kasa fiskalna

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier