3 min. czytania

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Autor
redakcja
Opublikowano
02 04 24
Z tego artykułu dowiesz się:

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie korzystają z ogłoszeń zamieszczanych na portalach internetowych. Co więcej, jest spora szansa, że to oni mogą przebierać w ofertach pracy. Uzyskanie ich zainteresowania wymaga więc odpowiedniego podejścia oraz szczególnych kompetencji.

Jak przebiega poszukiwanie najbardziej dopasowanego do organizacji eksperta na kluczowe stanowisko? O tym poniżej!

Executive Search – czym jest i dlaczego warto z niego skorzystać?

Executive Search to wyspecjalizowana forma usług rekrutacyjnych, z której korzysta się w celu wyszukania kandydatów na kluczowe dla firmy, wysokie stanowiska. Ta metoda obejmuje aktywne identyfikowanie kandydatów o konkretnych, nierzadko specyficznych kwalifikacjach, doświadczeniu oraz umiejętnościach o strategicznym znaczeniu dla rozwoju organizacji.

Proces Executive Search zazwyczaj składa się z następujących etapów:

 • określenie kontekstu biznesowego wraz ze szczegółową analizą potrzeb Klienta;
 • przygotowanie opisu stanowiska i zdefiniowanie strategii poszukiwania kandydatów;
 • przygotowanie listy firm, w których będą prowadzone poszukiwania kandydatów;
 • identyfikacja potencjalnych kandydatów i nawiązanie kontaktu z wybranymi osobami;
 • wywiady z kandydatami weryfikujące ich kompetencje i wcześniejsze doświadczenia;
 • przygotowanie raportów rekomendowanych do prezentacji kandydatów;
 • sprawdzenie referencji;
 • wsparcie w finalizacji procesu z wybranym kandydatem.

Z usług Executive Search najczęściej korzysta się w sytuacji, gdy firma poszukuje pracowników na najwyższe stanowiska.

Korzystające z headhuntingu, firmy mają większe szanse na przyciągnięcie uwagi oraz pozyskanie najlepszych kandydatów na rynku, którzy nie tylko spełniają określone wymagania dotyczące doświadczenia czy wykształcenia, lecz również pasują do charakteru samego przedsiębiorstwa, dzięki czemu mogą efektywnie przyczynić się do jego rozwoju.

Czym jest metoda rekrutacji Direct Search i jak skuteczna jest?

Podczas Executive Search rekruterzy korzystają z metody Direct Search. To technika o bardzo dużej skuteczności, która obejmuje bezpośredni kontakt z wybranymi kandydatami – również tymi, którzy nie szukają aktywnie nowej pracy.

Powodzenie metody Direct Search uzależnione jest od kilku czynników, takich jak grupa docelowa, warunki panujące na rynku, specyfika branży i w końcu doświadczenie oraz umiejętności headhuntera – mimo tego jest to jeden z najefektywniejszych sposobów na szybkie znalezienie oraz zatrudnienie idealnego kandydata na pozycję liderską.

Jaką przewagę ma headhunting nad standardowymi metodami rekrutacji pracowników?

Headhunting ma liczne przewagi nad tradycyjnymi metodami rekrutacyjnymi. Przede wszystkim pozwala szybko i skutecznie dotrzeć do wykwalifikowanych kandydatów, którzy nie szukają aktywnie nowej pracy.

To szczególnie ważne w przypadku menedżerów czy osób na stanowiskach seniorskich, którzy, ze względu na swoje umiejętności i doświadczenie, nie mają potrzeby korzystania z ogłoszeń czy ofert zamieszczanych w mediach społecznościowych.

Takie skoncentrowane na konkretnych osobach, w określonych organizacjach działania pozwalają również skrócić przebieg rekrutacji, a dodatkowo umożliwiają zachowanie pełnej poufności podczas prób pozyskania odpowiedniego kandydata, co jest korzystne zarówno dla osoby zajmującej wysokie stanowisko, jak i zatrudniającej firmy.

Jak wybrać właściwą firmę headhunterską?

Wiesz już, jakie są zalety headhuntingu. Teraz prawdopodobnie zadajesz sobie pytanie, jak wybrać odpowiednią organizację świadczącą tego typu usługi. Pod uwagę należy wziąć aspekty takie jak:

 • opinie klientów,
 • doświadczenie na rynku,
 • stosunek ceny do jakości usług,
 • stosowane metody pracy,
 • sposób komunikacji z klientami.

Organizacją godną polecenia jest firma headhunterska Arthur Hunt Consulting, która specjalizuje się między innymi w wyszukiwaniu i zatrudnianiu kandydatów na wysokie stanowiska. Dzięki długoletniemu doświadczeniu i profesjonalizmowi Arthur Hunt Consulting już od ponad 20 lat cieszy się sympatią i zaufaniem klientów!

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

17 05 24

Czy technologia stojąca za krytpowalutami ma szansę zmienić świat? Czym jest i jak działa blockchain?

Blockchain to technologia, która zyskuje coraz większe znaczenie w świecie finansów, zwłaszcza w związku z rosnącą rolą kryptoaktywów.…
24 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
24 04 24

Zastosowanie laktozy w proszku w różnych branżach

Laktoza, naturalny cukier obecny w mleku, posiada szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i spożywczym. W postaci…
17 04 24

Franczyza gastronomiczna – wszystko, co musisz wiedzieć przed jej podjęciem

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w gastronomii, musisz zbudować reputację lokalu. Początek może być trudny. Klienci preferują miejsca, które…
16 04 24

Obieg dokumentów w firmie – sposoby na usprawnienie procesu

W każdej firmie, niezależnie od jej wielkości i branży, dokumenty pełnią kluczową rolę. Są nośnikami informacji, dowodami transakcji…
16 04 24

Czym są czynniki chłodnicze i jakie są ich rodzaje?

Klimatyzacja ze względu na swoje praktyczne rozwiązanie, które jest niezwykle pomocne w trakcie upałów, staje się coraz częstszym…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier