magazyn-firma

Ile kosztuje budowa schronu? Prywatny schron

schron
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
12 10 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Ile jest w Polsce schronów? Jak przygotować schron? Czy można mieć prywatny schron? Ile kosztuje budowa schronu? Im więcej zagrożeń pojawiających się wokół nas, tym częściej takie i podobne pytania padają. Sprawdzamy ile kosztuje budowa schronu

Prywatny schron – pozwolenie na budowę

Gdy chcemy zbudować prywatny schron najpierw trzeba sprawdzić, czy potrzebne będzie pozwolenie na budowę schronu. Aktualnie prawo wylicza trzy rodzaje budynków: te, które wymagają pozwolenia na budowę, te które wymagają wyłącznie zgłoszenia i takie przy których ani zgłoszenie, ani pozwolenie nie jest potrzebne. Obiekty ochronne zlokalizowane na prywatnej działce nie są uregulowane prawnie, a trzeba pamiętać że przecież taki obiekt musi zapewnić bezpieczeństwo przebywających w nim osób.

Jak przygotować schron?

Planując budowę schronu koniecznie trzeba pomyśleć w jaki sposób będzie zbudowany. Podstawą jest odpowiedź na pytanie dla ilu osób będziemy budowali schron. Najczęściej schron ma minimum 10 metrów kwadratowych. Kilkuosobowe schrony wymagają przynajmniej 100 metrów kwadratowych. Na koszt budowy wpływa też to, czy schron ma być tylko przystankiem na kilka dni, czy też będziemy w nim przebywać kilka tygodni lub miesięcy. Od tego zależy na przykład jaka toaleta w schronie będzie najlepsza i jakiej mocy generator prądu wstawić do schronu. Nie można też zapomnieć o wymianie powietrza. To niezbędne by dało się przebywać w schronie.

Zapasy żywności

Schron trzeba wyposażyć w żywność i wodę. Najlepsze w tym celu będą artykuły o długim terminie przydatności do spożycia czyli makaron, ryż, kasza, a także różne konserwy.

Jak wybudować schron?

W Polsce wciąż jest niewiele firm, które są w stanie przygotować schron. W przeciwieństwie do Amerykanów, czy sąsiadów z zachodu, polski rynek prywatnych schronów wciąż raczkuje. To wszystko powoduje, że klienci zainteresowani takimi produktami sięgają po ekipy z zagranicy. Gotowy bunkier kosztuje między 100 000 – 300 000 euro. Oczywiście górna granica może być znacznie wyższa i zależy przede wszystkim od tego, jak chcemy bunkier wyposażyć. Standardowy bunkier ma toaletę, awaryjne zasilanie i system wymiany powietrza.

Wyposażenie schronu

Są schrony zasilane energią z sieci, są takie, które czerpią prąd z paneli słonecznych. Schron musi być też wyposażony w wodę i to nie tylko tę do picia ale również do higieny osobistej. Część osób instaluje w schronach wewnętrzny i zewnętrzny monitoring. Są i tacy, którzy decydują się na wirtualne okna. To specjalne ekrany, które pełnią rolę świateł, a jednocześnie sprawiają, że pomieszczenie jest bardziej przytulne.

Przygotowanie na wypadek braku prądu elektrycznego

Bunkier musi być jak najbardziej samowystarczalny. Generatory muszą mieć bardzo duże baterie albo musza być wyposażone w przenośne panele słoneczne.

Budowa schronu może być dobrym sposobem na ochronę przed zagrożeniem. Co jednak istotne, taki schron warto przygotować w tajemnicy. Chodzi bowiem o to, by niepowołane osoby nie poznały lokalizacji, a także wyposażenia schronu. W przeciwnym razie jego budowa okaże się totalnie bezużyteczna.

 

To Cię zainteresuje

29 03 23

Dotacja na pompy ciepła. Wniosek o dopłatę krok po kroku

Dotacja na pompy ciepła w ramach programu „Mój Prąd” cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że nabór wniosków kończył…
pompa ciepła

Za ile sąsiad sprzedał mieszkanie? Wkrótce wszyscy się dowiedzą

Za ile sąsiad lub deweloper sprzedali mieszkanie? I to realnie, a nie ofertowo. Już niedługo takie dane mają…
mieszkania

Gwarancja cen gazu dla firm MŚP. PGNiG obiecuje 525 zł za megawatogodzinę

Będzie gwarancja cen gazu dla małych i średnich firm. Według informacji przekazanych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny oferowana…
magazyn-firma-platforma-dla-przedsiebiorcow-i-przyszlych-przedsiebiorcow

„Coffee to go” – przekuj rosnącą popularność kawy w swój zysk

Polacy coraz chętniej sięgają po kawę, w tym po napoje powstałe z wysokiej jakości ziaren i przygotowane w…

Kryzys? Jaki kryzys? Więcej nowych firm i mniej upadłości w III kw. 2022 r.

Te dane mogą zaskakiwać, szczególnie, że wiele branż odczuwa kryzys. Według Głównego Urzędu Statystycznego w III kwartale 2022…
kryzys

Izera – polski samochód elektryczny na platformie Geely

Spółka ElectroMobilty Poland (EMP) zdecydowała. Chiński Geely Holding będzie partnerem technologicznym marki Izera – polskiego samochodu elektrycznego. Izera…
Izera

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier