Z tego artykułu dowiesz się:

Inwestowanie w nieruchomości może czekać rewolucja. Firmy i fundusze inwestycyjne nie będą mogły już odkupić mieszkania od seniora w ramach produktu, który znamy jako hipoteka odwrócona.

Inwestowanie w nieruchomości to także tzw. umowy dożywocia. Resort sprawiedliwości zapowiada zmiany w tym zakresie. Firmy i fundusze inwestycyjne nie będą mogły kupić mieszkania od seniora. Stroną takiej umowy będzie mogła być tylko rodzina.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Pracodawcy już zwalniają. Dlaczego nie widać tego w oficjalnych statystykach?

Nieruchomości i umowa dożywocia

Odwrócona hipoteka zwana również umową dożywocia będzie ograniczona. Do tej pory senior mógł odsprzedać mieszkanie w zamian za utrzymanie do końca życia. Korzystały z tego fundusze inwestycyjne i firmy, których głównych celem było inwestowanie w nieruchomości. Zmiany doprowadzić mają do tego, ze ten rynek zniknie. Senior będzie mógł przekazać mieszkanie tylko najbliższym.

Zmiany w kodeksie cywilnym

Według informacji przekazanych przez „Rzeczpospolitą” "przepisy w obecnym kształcie nie zapewniają wystarczającej ochrony konsumentom, którymi są, co do zasady, osoby w starszym wieku".

Jak działa hipoteka odwrócona?

Hipoteka odwrócona to umowa, którą tzw. fundusze hipoteczne zawierają z właścicielem mieszkania, najczęściej seniorem. Traktują to jako inwestycję. Umowa polega na tym, że senior ma zapewnioną comiesięczną rentę dożywotnią wypłacaną przez fundusz. Po śmierci seniora mieszkanie staje się jednak własnością funduszu. Podstawą inwestycji jest założenie, że senior dostanie od funduszu znacznie mniejsze środków, niż wartość nieruchomości.

CZYTAJ TAKŻE: Pogrom na rynku kredytów hipotecznych. Tak źle nie było od 2017 roku

Ministerstwo Sprawiedliwości zaznacza, że fundusze hipoteczne nierzadko zarabiały bardzo dużo na oferowaniu zaniżonych kwot za nieruchomości. W związku z tym mają być wprowadzone odpowiednie regulacje i nadzór nad hipoteką odwróconą w podobnym zakresie jak na rynkach finansowych. Do tej pory bowiem nie były one w żaden sposób kontrolowane.

Na tym etapie nie wiadomo, co mieliby zrobić właściciele mieszkań, którzy nie mają już najbliższej rodziny. Nie wiadomo, czy mogliby przekazać swoje mieszkania na komercyjnych warunkach np. funduszowi hipotecznemu.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rekordowy wzrost kosztów pracy i jego wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce

W pierwszym kwartale 2025 roku przeciętny koszt pracy w Polsce wzrósł o 3,4% w ujęciu rocznym. Jest to…

Zwolnienia grupowe: regionalne dysproporcje i sektory zagrożone

Z danych opublikowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy wynika, że w pierwszym półroczu 2025 roku Polska zmaga się z…

Przewodnik po rejestracji firmy – CEIDG vs. KRS

Rejestracja firmy to jeden z najważniejszych kroków przy zakładaniu działalności gospodarczej. W Polsce przedsiębiorcy mają do wyboru dwa…
ceidg

Matury 2025 – terminy, zmiany i przygotowania. Co po maturze?

Kiedy odbywają się matury 2025?  Ile kosztuje przygotowanie do matury i co po maturze?  Egzamin maturalny, zwany też…
matury 2025

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier