Z tego artykułu dowiesz się:

Inwestowanie w nieruchomości może czekać rewolucja. Firmy i fundusze inwestycyjne nie będą mogły już odkupić mieszkania od seniora w ramach produktu, który znamy jako hipoteka odwrócona.

Inwestowanie w nieruchomości to także tzw. umowy dożywocia. Resort sprawiedliwości zapowiada zmiany w tym zakresie. Firmy i fundusze inwestycyjne nie będą mogły kupić mieszkania od seniora. Stroną takiej umowy będzie mogła być tylko rodzina.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Pracodawcy już zwalniają. Dlaczego nie widać tego w oficjalnych statystykach?

Nieruchomości i umowa dożywocia

Odwrócona hipoteka zwana również umową dożywocia będzie ograniczona. Do tej pory senior mógł odsprzedać mieszkanie w zamian za utrzymanie do końca życia. Korzystały z tego fundusze inwestycyjne i firmy, których głównych celem było inwestowanie w nieruchomości. Zmiany doprowadzić mają do tego, ze ten rynek zniknie. Senior będzie mógł przekazać mieszkanie tylko najbliższym.

Zmiany w kodeksie cywilnym

Według informacji przekazanych przez „Rzeczpospolitą” "przepisy w obecnym kształcie nie zapewniają wystarczającej ochrony konsumentom, którymi są, co do zasady, osoby w starszym wieku".

Jak działa hipoteka odwrócona?

Hipoteka odwrócona to umowa, którą tzw. fundusze hipoteczne zawierają z właścicielem mieszkania, najczęściej seniorem. Traktują to jako inwestycję. Umowa polega na tym, że senior ma zapewnioną comiesięczną rentę dożywotnią wypłacaną przez fundusz. Po śmierci seniora mieszkanie staje się jednak własnością funduszu. Podstawą inwestycji jest założenie, że senior dostanie od funduszu znacznie mniejsze środków, niż wartość nieruchomości.

CZYTAJ TAKŻE: Pogrom na rynku kredytów hipotecznych. Tak źle nie było od 2017 roku

Ministerstwo Sprawiedliwości zaznacza, że fundusze hipoteczne nierzadko zarabiały bardzo dużo na oferowaniu zaniżonych kwot za nieruchomości. W związku z tym mają być wprowadzone odpowiednie regulacje i nadzór nad hipoteką odwróconą w podobnym zakresie jak na rynkach finansowych. Do tej pory bowiem nie były one w żaden sposób kontrolowane.

Na tym etapie nie wiadomo, co mieliby zrobić właściciele mieszkań, którzy nie mają już najbliższej rodziny. Nie wiadomo, czy mogliby przekazać swoje mieszkania na komercyjnych warunkach np. funduszowi hipotecznemu.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Franczyza gastronomiczna – wszystko, co musisz wiedzieć przed jej podjęciem

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w gastronomii, musisz zbudować reputację lokalu. Początek może być trudny. Klienci preferują miejsca, które…
franczyza-gastronomiczna

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

40 tys. na start biznesu. Alior Bank rusza z franczyzą

Alior Bank uruchomił program franczyzowy, w ramach którego dofinansowuje otwarcie placówki partnerskiej. Przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 40…
alior_bank

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier