Z tego artykułu dowiesz się:

Inwestowanie w nieruchomości może czekać rewolucja. Firmy i fundusze inwestycyjne nie będą mogły już odkupić mieszkania od seniora w ramach produktu, który znamy jako hipoteka odwrócona.

Inwestowanie w nieruchomości to także tzw. umowy dożywocia. Resort sprawiedliwości zapowiada zmiany w tym zakresie. Firmy i fundusze inwestycyjne nie będą mogły kupić mieszkania od seniora. Stroną takiej umowy będzie mogła być tylko rodzina.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Pracodawcy już zwalniają. Dlaczego nie widać tego w oficjalnych statystykach?

Nieruchomości i umowa dożywocia

Odwrócona hipoteka zwana również umową dożywocia będzie ograniczona. Do tej pory senior mógł odsprzedać mieszkanie w zamian za utrzymanie do końca życia. Korzystały z tego fundusze inwestycyjne i firmy, których głównych celem było inwestowanie w nieruchomości. Zmiany doprowadzić mają do tego, ze ten rynek zniknie. Senior będzie mógł przekazać mieszkanie tylko najbliższym.

Zmiany w kodeksie cywilnym

Według informacji przekazanych przez „Rzeczpospolitą” "przepisy w obecnym kształcie nie zapewniają wystarczającej ochrony konsumentom, którymi są, co do zasady, osoby w starszym wieku".

Jak działa hipoteka odwrócona?

Hipoteka odwrócona to umowa, którą tzw. fundusze hipoteczne zawierają z właścicielem mieszkania, najczęściej seniorem. Traktują to jako inwestycję. Umowa polega na tym, że senior ma zapewnioną comiesięczną rentę dożywotnią wypłacaną przez fundusz. Po śmierci seniora mieszkanie staje się jednak własnością funduszu. Podstawą inwestycji jest założenie, że senior dostanie od funduszu znacznie mniejsze środków, niż wartość nieruchomości.

CZYTAJ TAKŻE: Pogrom na rynku kredytów hipotecznych. Tak źle nie było od 2017 roku

Ministerstwo Sprawiedliwości zaznacza, że fundusze hipoteczne nierzadko zarabiały bardzo dużo na oferowaniu zaniżonych kwot za nieruchomości. W związku z tym mają być wprowadzone odpowiednie regulacje i nadzór nad hipoteką odwróconą w podobnym zakresie jak na rynkach finansowych. Do tej pory bowiem nie były one w żaden sposób kontrolowane.

Na tym etapie nie wiadomo, co mieliby zrobić właściciele mieszkań, którzy nie mają już najbliższej rodziny. Nie wiadomo, czy mogliby przekazać swoje mieszkania na komercyjnych warunkach np. funduszowi hipotecznemu.

To Cię zainteresuje

Przedsiębiorcy zbyt mało angażują się w politykę. Łukasz Warzecha o sytuacji po wyborach [wideo]

Łukasz Warzecha, publicysta i komentator w rozmowie z Szymonem Ostrowskim stwierdził, że przedsiębiorcy zbyt mało angażują się w…

Dlaczego warto zastrzec markę na siebie, a nie na firmę?

W erze, gdzie silne marki dyktują trendy i wpływają na percepcję kulturową, wielu z nas automatycznie zakłada, że…

Trendy w biznesie dla małych firm w 2023 r

Jakie są trendy w biznesie w 2023? W jaki sposób zmieniają się małe firmy? Co jest najważniejsze? Biznes…
trendy

Jak założyć firmę i ją rozwijać. Poradnik krok po kroku

Chcesz wiedzieć jak założyć i rozwijać małą firmę? Przedstawimy poradnik krok po kroku Rozpoczęcie i skuteczne prowadzenie małej…
jak-zalozyc-firme

Spotkania PARP dla przedsiębiorców. Sprawdź harmonogram

Najbliższe tygodnie będą obfitowały w spotkania organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Będą one skierowane do przedsiębiorców, operatorów…
spotkanie parp

Firma w Czechach - dlaczego warto założyć?

Firma w Czechach? Sprawdź, dlaczego warto podjąć taką decyzję. 1. Stabilne i Przyjazne Środowisko Biznesowe a) Stabilna Gospodarka…
firma-w-czechach

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier