3 min. czytania

Jak wybrać dobre biuro tłumaczeń?

biuro tłumaczeń
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
24 03 23
Z tego artykułu dowiesz się:

Po nawiązaniu kontaktów biznesowych z zagranicznymi firmami poszukujesz biura tłumaczeń? Musisz dostarczyć przetłumaczone dokumenty do zagranicznej instytucji i zależy Ci na czasie? Poznaj 5 wskazówek, dzięki którym wybierzesz dobre biuro tłumaczeń.

1. Jak szybko biuro tłumaczeń przedstawi ofertę?

Na cenę tłumaczenia wpływ ma wiele czynników, w tym jego długość i rodzaj użytego języka (np. czy jest on specjalistyczny). To powoduje, że zazwyczaj biuro tłumaczeń przedstawia ofertę po zapoznaniu się z fragmentem tekstu. Kluczowy jest dla Ciebie czas? Sprawdź, w jakim terminie otrzymasz wycenę – nie zawsze musi ona zostać przygotowana od ręki.

Przykład: na stronie aktet.pl można znaleźć informację, zgodnie z którą biuro tłumaczeń przygotowuje darmową wycenę w ciągu 30 minut.

2. Tłumaczenia – zwykłe czy przysięgłe?

Tłumacz może specjalizować się w tłumaczeniach ustnych lub pisemnych. W drugim przypadku tłumacze często ograniczają się do tłumaczenia dokumentów z obszaru swojej specjalizacji. Może to być medycyna, prawo, inżynieria czy zagadnienia związane z programowaniem. Jednocześnie nie każdy tłumacz ma uprawnienia do wykonywania tłumaczeń przysięgłych.

Chcesz przetłumaczyć dokumentację techniczną oferowanych urządzeń lub dokumenty urzędowe? Upewnij się, że biuro tłumaczeń współpracuje z tłumaczem, który podejmie się takiego zadania.

3. Czy biuro tłumaczeń oferuje tłumaczenia ekspresowe?

Tłumaczenia to praca wymagająca nie tylko doskonałej znajomości języka obcego, ale również umiejętności pracy pod presją czasu. Nie każde biuro tłumaczeń jest jednak w stanie przygotować tłumaczenie w krótkim czasie. To efekt różnych czynników, np. braku wolnych tłumaczy czy przyjętego modelu pracy.

Interesują Cię tłumaczenia ekspresowe? Sprawdź:

  • w jakim terminie istnieje możliwość przygotowania tłumaczenia,
  • czy za szybką realizację zlecenia zapłacisz więcej,
  • w jaki sposób otrzymasz przetłumaczone dokumenty – dotyczy to głównie tłumaczeń przysięgłych.

4. Jakie opinie zgromadziło biuro tłumaczeń?

Na polskim rynku działa wiele biur tłumaczeń, jednak nie wszystkie zdobyły zaufanie klientów. Nie możesz pozwolić sobie na spóźnienie i w grę wchodzą jedynie tłumaczenia ekspresowe? Sprawdź, jakie opinie ma biuro tłumaczeń, z którym planujesz nawiązać współpracę. To pozwoli Ci utwierdzić się w przekonaniu, że wybór jest trafny.

Opinii o biurze tłumaczeń możesz poszukać:

  • na stronie internetowej biura – wiele biur publikuje otrzymane referencje,
  • w wizytówce Google – rzetelne biuro tłumaczeń często korzysta z takiego rozwiązania,
  • na profilu biura tłumaczeń w mediach społecznościowych – również tłumacz współpracujący z biurem tłumaczeń lub w nim zatrudniony może pochwalić się otrzymanymi opiniami.

5. Jak tłumacz dostarczy przetłumaczony dokument?

Biuro tłumaczeń (lub bezpośrednio tłumacz) może wysłać przetłumaczony dokument na wskazany przez klienta adres mailowy. To najczęstsza praktyka. Niestety, nie zawsze to wystarczy – mowa tu zwłaszcza o tłumaczeniach przysięgłych. W przypadku takich przekładów konieczny jest odbiór dokumentów przez klienta w biurze tłumaczeń. Co w sytuacji, gdy nie jest to możliwe?

Dobre biuro tłumaczeń proponuje klientom dostarczenie przetłumaczonych dokumentów za pośrednictwem poczty lub firmy kurierskiej. Korespondencja najczęściej jest wysyłana przesyłką priorytetową, co skraca czas jej dostarczenia do minimum.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Przyszłość PrestaShop: Czego spodziewać się w kolejnych aktualizacjach?

Przyszłość PrestaShop zapowiada się ekscytująco, z naciskiem na nowe technologie i dostosowanie do zmieniających się trendów w e-commerce.…

Jak rozwijać mały biznes w niepewnych czasach? 6 strategii dla MŚP + praktyczne narzędzia finansowe

W czasach, gdy zmienność i ryzyko stają się codziennością, właściciele małych i średnich firm potrzebują nie tylko odwagi,…

Rozwiązania omnichannel w e-commerce. Jak zintegrować różne kanały komunikacji?

Coraz więcej klientów oczekuje, że będą mogli kontaktować się z firmą w wygodny dla siebie sposób – przez…

Prywatny śmigłowiec dla Twojej firmy: Kiedy warto zainwestować w wynajem helikoptera

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, gdzie czas jest jednym z najcenniejszych zasobów, efektywność i prestiż odgrywają kluczową…

Jakie metody płatności powinien oferować Twój sklep internetowy?

W dzisiejszym dynamicznym świecie e-commerce wybór odpowiednich metod płatności może być kluczowy dla sukcesu Twojego sklepu internetowego. Klienci…

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier